ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

گزارش تسنیم| عادی سازی روابط ارمنستان با ترکیه یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی پاشینیان

 نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از زمانی که به قدرت رسیده است تلاش‌های زیادی برای عادی‌سازی روابط با ترکیه آغاز کرده است، به‌طوری که اتحادیه اروپا و سوئد را به‌عنوان میانجی به‌سراغ آنکارا فرستاده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از به قدرت رسیدن نیکول پاشینیان و سرنگونی حاکمیت سرژ سرکیسیان در ارمنستان، مسئله عادی‌سازی روابط بین ایروان و آنکارا به بحث روز این کشور تبدیل شده است، به‌طوری که انتظارات در حد امضای سند بازگشایی مرزهای ارمنستان و ترکیه و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک بین دو کشور تبدیل شده است.

البته مردم ارمنستان فراموش نکرده‌اند که سرژ سرکیسیان رئیس‌جمهور سابق این کشور سند توافق با آنکارا را به مرحله امضا پیش برد اما در تحقق آن ناموفق بود.

از طرف دیگر با وجود اینکه بسیاری از مردم ارمنستان برای تفریح و استراحت، ترکیه را به‌عنوان مقصد انتخاب می‌کنند اما دیدگاه منفی نسبت به ترک‌ها دارند.

با وجود اینکه سرژ سرکیسیان تلاش‌های ناموفق زیادی برای عادی‌سازی روابط با ترکیه و باز شدن مرزهای بین دو کشور انجام می‌داد اما تبلیغات و اقدامات ضدترکی زیادی هم انجام می‌داد به‌طوری که در تمام کانال‌های تلویزیونی ارمنستان تبلیغاتی با این شکل وجود داشت: «تولیدکنندگان ترک از مصرف‌کنندگان ارمنی به‌خاطر انتخاب محصولاتشان تشکر می‌کردند و به آن‌ها می‌گفتند که "این کار شما باعث می‌شود که ارتش ترکیه مسلح‌تر و قوی‌تر شود"»؛ در پایان این تبلیغات اعلام می‌شد: «کالای تولید داخل مصرف کنید!».

از دولت سرکیسیان که بارها از مردم ارمنستان درخواست می‌کرد که "کالاهای ترک نخرید و از سفرهای توریستی به ترکیه بپرهیزید" نباید انتظار داشت که در عادی‌سازی روابط با این کشور صداقت داشته باشد.

در حال حاضر تغییرات بزرگی در سطح حاکمیت ارمنستان ایجاد شده است. نیکول پاشینیان نخست‌وزیر این کشور از زمانی که به قدرت رسیده است تلاش‌های زیادی برای عادی‌سازی روابط با ترکیه آغاز کرده است، به‌طوری که اتحادیه اروپا و سوئد را به‌عنوان میانجی به‌سراغ آنکارا فرستاده است.

البته پاشینیان در این راه با چالش‌های زیادی مواجه است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در برقراری روابط ارمنستان و ترکیه، موضوع نسل‌کشی ارامنه در جنگ جهانی اول است، همین مسئله باعث شده است که ترکیه و ارمنستان در طول یک قرن اخیر روابط تیره و خصمانه‌ای با هم داشته‌اند به‌طوری که بنا به ادعای ارمنی‌ها، بیش از یک و نیم میلیون ارمنی‌تبار ساکن مناطق شرقی ترکیه در فاصله سال‌های 1915 الی 1917 قتل‌عام شده‌اند اما ترکیه همواره دخالت داشتن در این نسل‌کشی را رد و اعلام کرده است کشته‌شدگان تنها تلفات جانبی جنگ جهانی اول بوده‌اند و هیچ تلاشی برای کشتار دسته‌جمعی و عمدی آن‌ها صورت نگرفته است و در خلال آن سال‌ها، تعداد زیادی از اتباع ترک مسلمان ساکن مناطق شرقی ترکیه نیز در درگیری‌هایی که به‌تحریک قدرت‌های خارجی از جمله روسیه، فرانسه و انگلیس انجام شده بود، کشته شده‌اند.

بعد از استقلال ارمنستان به‌ویژه در اواخر دوره ریاست جمهوری لئون ترپتروسیان رئیس‌جمهوری اسبق این کشور در دهه 1990 میلادی گام‌هایی برای عادی‌سازی مناسبات با ترکیه برداشته شد اما این تلاش‌ها با اعتراض گروه‌های سیاسی و استعفای ترپتروسیان متوقف شد.

ایروان و آنکارا در سال 2009 توافقنامه روابط دیپلماتیک و باز شدن مرزهای مشترک را امضا کردند که پیش از اجرایی شدن، به‌دلیل پافشاری ترکیه و جمهوری آذربایجان مبنی بر خروج نیروهای ارمنستان از مناطق اشغالی قره‌باغ عملیاتی نشد.

رهبران پیشین دولت ایروان همواره پذیرش آنچه را نسل‌کشی ارامنه از سوی دولت ترکیه می‌خواندند، به‌عنوان پیش‌شرط برای گفتگو با آنکارا مطرح می‌کردند، اما دولت پاشینیان حاضر شده است این پیش‌شرط را با هدف عادی‌سازی روابط با ترکیه از سر راه بردارد.

اما در مقابل، ترکیه عادی‌سازی مناسبات با ارمنستان را به خودداری ایروان از پیگیری مسئله کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی مشروط کرده است. این پیش‌شرط در حالی مطرح می‌شود که، محافل سیاسی نزدیک به سرکیسیان این موضوع را خط قرمزی برای منافع ملی ارمنستان می‌دانند.

از طرف دیگر ملی‌گرایان ترکیه که همواره مدافع جمهوری آذربایجان در برابر اشغال اراضی این کشور در منطقه قره‌باغ از سوی ارمنی‌ها بوده‌اند، مخالف هرگونه امتیازدهی به ارمنستان هستند.

آن‌ها معتقدند که عادی‌شدن مناسبات با ارمنستان ضربه‌ای سیاسی و روانی به دولت جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود، چرا که آن‌ها باکو را متحد آنکارا دانسته و همواره شعار یک ملت دو دولت را سر داده‌اند.

ملی‌گرایان ترکیه همچنین عادی‌سازی روابط آنکارا ایروان را به‌زیان جمهوری آذربایجان در مناقشه قره‌باغ می‌دانند و بر این اساس دولت ترکیه در داخل نیز با مخالفت‌های جدی در عادی‌سازی روابط خود با ایروان روبه‌روست.

ترکیه همچنین نگران پیامدهای عادی‌سازی مناسبات خود با ارمنستان بر روابط خود با جمهوری آذربایجان است چراکه در سال‌های گذشته با این توجیه که به‌خاطر حمایت از باکو در مناقشه قره‌باغ، مناسبات رسمی با ارمنستان برقرار نمی‌کند، امتیازات زیادی از جمهوری آذربایجان گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

صدور حکم بازداشت وزیر محیط زیست سابق ارمنستان

دادگاه رسیدگی به اتهامات آرام هاروطونیان وزیر محیط زیست سابق ارمنستان حکم بازداشت وی را صادر کرد.

به گزارش بولتن نیوز، سازمان بازرسی ویژه ارمنستان اعلام کرد آرام هاروطونیان متهم به دریافت چهارده میلیون دلار رشوه از یک سرمایه گذار در زمینه استخراج معادن شده است.

بر اساس اسناده منتشر شده این مبلغ در مراحل مختلف به حساب های بانکی وی در امارات متحده عربی و سوئیس واریز شده اند. آرام هاروطونیان از سال 2007 تا 2014 وزیر محیط زیست ارمنستان بوده است.

پس از برکناری حزب حاکم جمهوریخواه ارمنستان از قدرت در پی اعتراضات سراسری در این کشور و روی کار آمدن ائتلاف سیاسی "اقدام من" به رهبری نیکول پاشینیان نخست وزیر کنونی، بسیاری از مقامات سابق ارمنستان به اتهامات رشوه خواری، سوءاستفاده از قدرت و چپاول بیت المال به دادگاه فرا خوانده می شوند.

منبع: واحدمركزی خبر

بازداشت رئیس‌جمهور سابق ارمنستان برای دو ماه دیگر تمدید شد

دادستان ارمنستان با تمدید بازداشت روبرت کوچاریان رئیس‌جمهور سابق این کشور برای دو ماه دیگر موافقت و با آزادی وی با قرار وثیقه مخالفت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «واگان مورادیان» دادستان ارشد ارمنستان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: با تمدید بازداشت روبرت کوچاریان رئیس‌جمهور سابق ارمنستان برای دو ماه دیگر موافقت و با آزادی وی با قرار وثیقه مخالفت شده است.

گفتنی است، روبرت کوچاریان سیاستمدار مشهور ارمنی از تاریخ 4 فوریه 1998 تا 9 آوریل 2008 ریاست جمهوری ارمنستان را بر عهده داشت. وی پس از انقلاب آوریل ارمنستان و به قدرت رسیدن نیکول پاشینیان به جرم جنایات حوادث مارس 2008 چندین بار بازداشت شد و سرانجام از هفتم دسامبر 2018 در زندان به سر می‌برد.

بازرسان پرونده روبرت کوچاریان، رئیس‌جمهور سابق ارمنستان اعلام کرده‌اند که بازداشت وی به دلیل نقض قانون اساسی این کشور و اعمال نفوذ غیرقانونی در انتخابات سال 2008 به نفع ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان است.

لازم به ذکر است که هواداران لئون تر-پتروسیان نخستین رئیس‌جمهور ارمنستان و کاندیدای رقیب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 در آن زمان به نتیجه انتخابات اعتراض و اعلام کردند که تقلب صورت گرفته است. این اعتراضات با اعلام وضعیت فوق‌العاده توسط کوچاریان و با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و 8 تظاهرکننده و دو مأمور پلیس کشته شدند.

با وجود اعتراض‌ها سرکیسیان پیروز نهایی خوانده شد و 10 سال تمام قدرت را در کشور به دست گرفت، تا اینکه در آوریل سال جاری (2018) در پی اعتراضات گسترده مجبور به کناره‌گیری شد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

نخست وزیر ارمنستان به رئیس جمهور و ملت ایران تسلیت گفت

اعتمادآنلاین|  نخست وزیر ارمنستان در خصوص سانحه سقوط هواپیمای باری ایران به رئیس جمهوری و ملت ایران تسلیت گفت.

به گزارش «آرمناپرس»، نخست وزیر ارمنستان در پیام خود، مراتب تسلیت و همدردی با رئیس جمهوری و مردم ایران را ابراز کرد.

لازم به ذکر است، یک فروند هواپیمای 707 ترابری ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته دچار سانحه شد.
در این حادثه 15 نفر از خدمه این هواپیما جان باختند. 

منبع:اعتمادآنلاین

ایرانی‌ها در کدام کشورها بیش‌تر خانه می‌خرند؟

هر چند محدودیت‌های ارزی بازار خرید ملک در خارج از کشور را برای ایرانیان اندکی کساد کرده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد همچنان تقاضا برای خرید ملک در دیگر کشورها از سوی ایرانیان بالاست.

به گزارش تریبون،  به نقل از خبرآنلاین، کشورهای اطراف ایران، مهمترین مقاصد ایرانیان برای خرید خانه‌هاست.

با این حال رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید دارد اقبال ایرانیان به خرید ملک در ترکیه، گرجستان، قبرس ، ارمنستان و البته اسپانیا بالاتر از سایر نقاط است و در نتیجه فعالیت برای جذب مشتری در این نقاط نیز بالاست.

 وی با تاکید بر اینکه طرفین با آگاهی از این نکته، تلاش دارند شرایطی را برای خرید ملک ایرانیان فراهم کنند اما هموطنان باید مراقبتی جدی در این حوزه به عمل بیاورند .

 مصطفی قلی خسروی در توضیح این مطلب افزود: در داخل کشور اگهی‌های فراوانی با هدف ترغیب ایرانیان به خرید ملک در خارج از کشور منتشر می شود اما نکته مهم این است که فعالیت برای فروش خانه به ایرانیان در خارج از کشور غیر قانونی است و مشاوران املاکی که دارای جواز کسب و پروانه فعالیت هستند، چنین اقدامی را نمی توانند انجام دهند.

 وی ادامه داد: طبق قانون  هیچ مشاور املاک دارای جواز حق معامله‌ای که منجر به خروج ارز از کشور شود را ندارد و  تحت هیچ شرایطی چنین اقدامی صورت نمی گیرد اما باید بگویم که عده‌ای بی اعتنا به قانون این اقدامات را در دستور کار قرار می دهند که البته در حیطه اختیارات ما نیست.

خرید ملک در خارج توسط ایرانیان

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون ایرانی‌ها هشت هزار واحد مسکونی در ازمیر خریداری کرده اند، گفت: من معتقدم که این وضعیت برای کشور ما فاجعه است چرا که با وجود نیاز ما به سرمایه‌ها برخی برای خرید خانه سرمایه های ارزی را از کشور خارج می کنند .

 او در توضیح دلایل استقبال ایرانیان از خرید ملک در خارج گفت: نکته مهمی در این حوزه وجود دارد که باید بدان توجه کرد. برخی این اقبال را ناشی از مسائل اجتماعی و فرهنگی می دانند در حالی که من معتقدم باید به مولفه های اقتصادی نیز در این حوزه توجه داشت .

 وی در توضیح این مطلب ادامه داد: به عبارت دیگر ارزان‌تر بودن قیمت ملک در خارج از ایران نسبت به داخل ایران خصوصا تهران، برخی را به این نتیجه می‌رساند که بهتر است در خارج از کشور ملکی بخرند.در حقیقت خرید ملک در خارج از ایرانیان بسیار سهل‌الوصول‌تر از خرید ملک در مناطق گران قیمت تهران است .

رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: البته باید توجه داشت بسیاری از خریداران خانه در خارج از ایران با پوچ بودن ادعاها در خصوص تبعات مثثبت خرید ملک روبرو می شوند، در عین حال پیش تر نیز کسادی بازار مسکن دوبی بسیاری از ایرانیانی که در این بخش سرمایه‌گذاری کردند را متضرر کرد.

او اضافه کرد: برای ممانعت از تداوم این وضعیت لازم است تدابیری برای افزایش سرمایه گذاری در ساخت و ساز صورت گیرد ، خرید ملک در داخل کشور اقدامی در راستای توسعه اقتصاد ملی است چرا که ملک را نه مانند ارز و نه مانند طلا نمی توان از کشور خارج کرد و در عین حال رونق خانه‌سازی صدها رشته صنعتی را تحرک بخشیده و اشتغالزایی را در کشور افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد از پروسه ساخت و ساز در داخل کشور تدارک دیده می‌شود، ادامه داد: این عرضه و تقاضای نامناسب و البته عدم مدیریت مناسب بازار است که سبب می‌شود قیمت‌ها با جهش‌های شدید روبرو شود .

 خسروی گفت: برای مقابله با این وضعیت لازم است جدا از اقدامات نظارتی مانند پیشگیری از خروج ارز ، اقداماتی برای متعارف شدن قیمت مسکن در داخل کشور نیز فراهم شود، در عین حال باید توجه داشت سازندگان مسکن در کشورهای هدف ایرانیان در راستای ایجاذ جذابیت اقداماتی را در دستور کار قرار می‌دهند و لازم است در ایران نیز سازندگان به این مهم توجه نمایند.

منبع:تریبون

ارمنستان ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیا را عهده دار شد

ارمنستان که چهار سال پیش به عضویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمد، از تاریخ ۱ ژانویه سال جاری به عنوان رئیس این اتحادیه برگزیده شد.

ارمنستان حتی در زمان حکومت تیم نیکول پاشینیان که به عنوان اپوزیسیون، به طور فعال خروج کشور از اتحادیه اوراسیا را خواستار بود، و همچنین پس از تغییرات قدرت نیز در این اتحادیه باقی ماند.

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از «ریتم اوراسیا»، برای اولین بار، اعضای بلوک "یلک" ("خروج") مساله خروج از اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در آستانه انتخابات، قبل از انتخابات مجلس 2 آوریل 2017 مطرح کردند. پس از انتخابات، بلوک پاشینیان، که هنوز هم در مجلس ملی در جناح اپوزیسیون بود، روی پیش نویس تصمیم خاص پارلمان کار کرد، که در آن گفته شده بود عضویت در اتحادیه اوراسیا مسائل کشور را حل نکرده، و به رشد حجم تجارت با شرکا، سرمایه‌گذاری در اقتصاد ارمنستان کمک نمی‌کند. تاکید ویژه‌ای بر این واقعیت بود که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به حل مسالمت آمیز مناقشه در قره‌باغ کمکی نکردند و برخی از آنها از سیاست آذربایجان حمایت کردند و به آنها سلاح فرروختند.

پارلمان در آن زمان از ابتکار عمل بلوک مخالف حمایت نکرد و خود نیکول پاشینیان، که در نتیجه انقلاب مخملی 2018، به قدرت رسید، در رفتار خود با اتحادیه‌های ایجاد شده در اطراف روسیه و به ابتکار روسیه بازنگری کرد و سیاست‌های دولتش را بر اساس توسعه همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا آغاز کرد. در عین حال، به رشد و تقویت روابط در جهت غرب و اروپا-آمریکا اهمیت داده و سیاست ارتباط با آنها را در پیش گرفت. تعدادی از کارشناسان ارمنی می‌گویند که با ترکیبی موفق از هر دو جهت، ارمنستان ممکن است تبدیل به یک "پل" و "محل اتصال" بین کشورهای متخاصم و اتحادیه‌ها - اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، روسیه و غرب، روسیه و گرجستان شود.

جالب توجه است، رسانه‎های ارمنی هیچ توجهی به مساله دستیابی ارمنستان به ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان نداده‌اند و مقامات این خبر را با بیان نظرات خود اعلام کردند. شاید این به خاطر دوره گذاری است که کشور پس از انتخابات زودهنگام مجلس در انتصاب پیش بینی  شده یک دولت جدید تجربه می‌کند. همانطور که می‌دانید، پس از انتخابات، تیم نخست وزیر سابق، که وظایف نخست وزیری را انجام می‌داد پاشینیان، تمام نقاط قدرت را در دست خود متمرکز کرده و اکثریت را در مجلس ملی به دست آورد، که باید زمینه فعالیت آن برای اجرای اصلاحات برنامه‌ریزی شده و وعده داده شده شود.

رهبری ارمنستان به عنوان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا روی چه تمرکز کرده است، و با توجه به منافع و اولویت‌های ارمنستان و شرکای آن در اتحادیه چه مسائلی را در وهله نخست پیش رو گذاشته و حل خواهد کرد؟ کارشناسان ارمنی عقیده دارند که تلاش‌های رئیس جدید اتحادیه اقتصادی اوراسیا با هدف تقویت اتحادیه و تقویت فرایندهای یکپارچگی است.

 کارشناس آیک خالاطیان در مصاحبه با خبرنگار «ریتم اوراسیا» گفت: "من فکر می کنم که با ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ارمنستان تلاش خواهد کرد که برنامه‌ها و ابتکاراتی که با همکاری در چارچوب اتحادیه برای تمام طرفین مفید باشد، تحت حمایت روسیه به اجرا درآورد."

او یکی از مسائل اولویت ارمنستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را توسعه بیشتر تجارت در چارچوب اتحاد، تعمیق روابط و فرایندهای یکپارچه‌سازی بین اعضای اتحادیه دانست.

این ارشناس هیچ شک و تردیدی ندارد که ارمنستان موفق به انجام مأموریت خود به عنوان رئیس اتحادیه خواهد شد؛ چرا که در سیاست فعلی و بیانیه‌های رهبری ارمنستان هیچ تغییری در جهات سیاست خارجی و امتناع از همکاری با اعضای اتحادیه اوراسیا و به ویژه روسیه دیده نمی‌شود.

به گفته آیک خالاطیان، چهار سال در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به اندازه کافی برای کشور مؤثر بوده و صادرات پایدار محصولات ارمنستان را به بازار سنتی روسیه توسعه داد، قیمت نسبتا پایین برای گاز طبیعی (در مرز) و امکان اشتغال شهروندان کشورهای اتحادیه اوراسیا، به ویژه در روسیه فراهم شده است.

پروفسور آشوت تاوادیان، دکترای اقتصاد، یکی دیگر از متخصصان ارمنی، نتایج عضویت 4 ساله ارمنستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را قابل توجه می‎‌داند. در طول این دوره، صادرات محصولات تولیدی ارمنی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و به ویژه به روسیه به طور قابل توجهی افزایش یافت. اگر در سال 2015، صادرات به فدراسیون روسیه مبلغ 245 میلیون دلار یا 16.5 درصد از کل صادرات بود، در سال 2017 این رقم به 540 میلیون دلار افزایش یافت (24 درصد) و در سال 2018 حجم صادرات به حدود 570 میلیون دلار (حدود 27 درصد) رسید.

تجارت خارجی ارمنستان با بلاروس و قزاقستان بسیار پایین است: صادرات به هر دو کشور از 1٪ از کل حجم آن تجاوز نمی‌کند، اما در طول سال‌های عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صادرات به قزاقستان تقریبا دو برابر شده است، از 4 میلیون به 8 میلیون رسیده است. که، به گفته تاوادیان، مهم است.

ارمنستان باید به عنوان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چند جهت کار کند، جایی که، طبق برآورد این متخصص، هنوز هم نواقصی وجود دارد. این کار در درجه اول به ماده 4 پیمان اتحادیه اقتصادی اوراسیا مربوط می‌شود که «نوسازی جامع، همکاری و افزایش قابلیت رقابتی اقتصادهای ملی در اقتصاد جهانی را فراهم می کند». به گفته این متخصص: "در پیاده سازی این ماده معاهده هنوز یک کمبود مشخص وجود دارد، که بدون همکاری و تعامل با اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه، و ایجاد شرایط برابر برای عناصر اقتصادی این کشورها، توسعه قابل توجه اتحادیه غیرممکن است".

به گفته تاوادیان، ماده‌های 63 و 64 توافقنامه، که همان شاخص‌های اقتصاد کلان را برای همه کشورهای عضو و یک سیاست پولی توافق شده تعریف ‌می‌کنند، مورد توجه جدی قرار دارند. وی در توضیح گفت: "با توجه به شاخص‌های اقتصاد کلان، میان ارمنستان و سایر اعضای اتحادیه اختلاف جدی وجود داشت. در زمانی که تورم در روسیه و بلاروس به 13٪ و بالاتر رسیده بود، تورم در ارمنستان ثابت مانده بود. این نتیجه کاستی‌های بانک‌های مرکزی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. ما باید به هماهنگ سازی شاخص‌های اقتصاد کلان توجه کنیم ".

به گفته آشوت تاوادیان، ماده موافقتنامه در مورد سیاست پولی کاملا سست بود و باید اصلاح شود و تجارت بین کشورهای عضو اتحادیه باید به تدریج از ارز خارجی به ارزهای ملی، به ویژه به منابع انرژی منتقل شود. و به عنوان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ارمنستان باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد.

مشکلات خاصی با حمل و نقل کالاها همراه است که مرتبط با رویه‌های گمرکی نادرست و سطح بالای فساد است. در این راستا، کشورهای عضو اتحادیه علاقه‌مند به استفاده از تجربه بلاروس در مبارزه با فساد و گام‌هایی در این زمینه هستند که رهبر جدید ارمنستان قبلا شروع به برداشتن آن کرده است.

این متخصص خاطر نشان ساخت: "توجه ویژه باید به رشته درون اتحادیه و اجرای تعهدات معاهده توسط کشورهای عضو اتحادیه باشد. مهم است که توسعه بیشتر فرایندهای یکپارچگی را ارتقاء دهیم. با توسعه یکپارچگی در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ارمنستان چشم انداز تبدیل شدن به یک مرکز حمل و نقل و ترانزیتی را دارد، که از طریق آن کالا از کشورهای عضو اتحادیه به ایران و خاورمیانه جریان خواهد یافت. گرجستان نیز علاقه مند به توسعه این جهات است ".

در میان مسائل دیگر که ارمنستان می‌تواند در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان رئیس به پیشبرد آن کمک نماید، فعال کردن مساله بازسازی راه آهن آبخازیا می‌باشد. این راه ارتباطات راه آهن ایروان را با روسیه، شریک اصلی در فضای اوراسیا باز برقرار می‌کند، که باعث تسهیل جابجایی کالا از مرز می‌شود. اگر چه طرف گرجستانی رضایت به از سرگیری ارتباطات از طریق آبخازیا نداده است، تاوادیان معتقد است که بیان روشن مشکل و جذب شرکای گرجستان از اتحادیه اروپا به حل این مساله اهمیت زیادی خواهد داشت. پیوستن اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بلاروس و قزاقستان به این روند، که روابط گسترده‌ای با روسیه و همچنین گرجستان دارند، همچنین تاثیر مثبتی بر حل این مساله خواهد داشت.

راه اندازی راه آهن ارمنستان-ایران از چشم انداز بالایی برای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در پی خواهد داشت، که مطمئنا برای گرجستان و اتحادیه اروپا نیز جالب خواهد بود. بنابراین، به عنوان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ارمنستان، همراه با گرجستان، می‌تواند به تقویت روابط بین اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اوراسیا کمک کند. وی توضیح داد که این امر در راستای منافع اقتصادی تمام اعضا مفید است.

پارلمان تازه انتخاب شده ارمنستان اولین جلسه خود را در 14 ژانویه برگزار خواهد کرد. پس از آن، ترکیب جدید دولت تعیین خواهد شد، ریاست آن (که هیچکس در ایروان تردیدی بر آن ندارد) بر عهده نخست وزیر فعلی نیکول پاشینیان خواهد بود. می‌توان تصور کرد که مردم عمدتا درباره برنامه‌های کاری رهبری جدید به عنوان رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دیگر زمینه‌های سیاست خارجی کشور پس از سخنرانی رسمی پاشینیان به عنوان نخست وزیر، اطلاعات بیشتری بدست خواهند آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس در جهت تبدیل تهدیدهای اقتصادی کشور به فرصت

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: منطقه آزاد ارس این ظرفیت را دارد که تهدیدهای کنونی اقتصاد کشور را به فرصت تبدیل کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان در نشستی که با مدیر گمرک مرکز نوردوز برگزار شد، افزود: به منظور تبادل اقتصادی با کشورهای همسایه، بازارچه مرزی نوردوز در ماه‌های آتی آغاز به کار می‌کند.

نریمان با اشاره به اهمیت افزایش تبادل کالا و مسافر با کشورهای همسایه، تاکیدکرد: ساخت هتل در مرکز نوردوز یکی از اقداماتی است که در صدد انجام آن هستیم و تلاش می‌کنیم تا با استفاده از ظرفیت عید نوروز، تبادل گردشگر بین ایران و ارمنستان را  تقویت کنیم.

وی گفت: منطقه آزاد ارس به خصوص در نواحی مرزی چون نوردوز این ظرفیت را دارد که تهدیدهای کنونی اقتصادی در کشور را به فرصت تبدیل کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: گیت نوردوز در این مرز احداث می‌شود تا محدوده موجود کاملا به حالت گمرکی درآمده و تمام قوانین گمرکی در این گیت  اجرا شود.

مدیر گمرک نوردوز نیز در این جلسه با ارائه آمار صادرات و واردات از گمرک نوردوز گفت: در طول یک سال گذشته ۱۲۰میلیون دلار کالا از مرز نوردوز صادر شده است که ۲۰میلیون دلار آن به صادرات از شهرستان جلفا و  ۱۰۰میلیون دلار دیگر به کالاهای صادراتی از سایر استان‌ها اختصاص داشته است.

حبیب مقدم افزود: کالاهای ساختمانی بیشترین مورد صادرات را در بین کالاهای صادر شده یک سال گذشته از این مرز، شامل می شود.

مقدم گفت: در سال‌۹۶ بالغ بر ۱۰۳هزار نفر از کشور ارمنستان به ایران تردد داشتند و در ۷ماهه نخست سال‌۹۷ نیز بالغ بر ۱۲۶هزار نفر تردد به خاک ایران ثبت شده است که نزدیک یک میلیون دلار صادرات چمدانی در ۹ماهه سال جاری از مرز نوردوز ثبت شده است.

مدیر گمرک نوردوز افزود: از مهم‌ترین اتفاقاتی که با تردد اتباع ارمنی به ایران اتفاق افتاد، آشنایی این افراد با کالاهای ایرانی بود. به طوری که حتی اگر نوسانات ارزی به حالت قبلی برگردد، به خاطر آشنایی ارامنه با کالاهای ایرانی، مشتری دائمی این کالاها خواهند بود.

نوشته ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس در جهت تبدیل تهدیدهای اقتصادی کشور به فرصت اولین بار در رسانه مناطق آزاد. پدیدار شد.

منبع:7روزخبر

تعطیلی مدارس گرجستان به دلیل آنفلوانزای خوکی

وزارت آموزش و پرورش گرجستان، امروز چهارشنبه اعلام کرد با شیوع ویروس آنفلوانزای خوکی در این کشور تعطیلات زمستانی مدارس تا 18 ژانویه - 28 دی - تمدید می شود .

به گزارش ایرنا، بنا به تصمیم وزارت آموزش و پرورش گرجستان ، همچنین مهدهای کودک این کشور بطور موقت تعطیل شدند .

شبکه تلویزیونی 'روستاوی' گرجستان، نیز از افزایش شمار جان باختگان بر اثر آنفلوانزای خوکی خبر داد و اعلام کرد تاکنون 13 نفر در اثر شیوع این بیماری فوت کرده اند.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، در حال حاضر در همه بیمارستان های بزرگ این کشور در رابطه با شیوع آنفلوانزای خوکی رژیم قرنطینه اعلام شده است .

براساس این گزارش ،162 مورد ابتلا به ویروس انفلوانزای خوکی در گرجستان به ثبت رسیده است .

ویروس آنفلوانزای خوکی همچنین به تازگی در ارمنستان نیز مشاهده شده و در این کشور نیز تا به حال 10 نفر به این بیماری مبتلا شده اند . 

منبع:عصر ایران

به مذاکره در خصوص خرید گاز از ایران ادامه می دهیم

اعتمادآنلاین|  نیکل پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت ارمنستان به مذاکره در مورد امکان ارسال گاز طبیعی ایران ادامه می دهد.

وی افزود: «موضوع ارسال گاز ایران همیشه در دستور کار بوده است. ما به بحث در این رابطه تا یافتن یک راه حل عملی و باصرفه ادامه خواهیم داد.»

این مقام ارمنستانی افزود ایروان به مذاکره با روسیه بر سر قیمت گاز نیز ادامه خواهد داد. «ما به مذاکره ادامه می دهیم و تمام تلاش خود برای دفاع از منافع کشورمان را انجام خواهیم داد.»

منبع: فارس 

۲۲۸ قلم کالا از استان به ۳۵ کشور صادر شده

حمیدرضا متین با بیان اینکه ۲۲۸ قلم کالا در نه ماهه امسال از استان به ۳۵ کشور جهان صادر شده است، گفت: کشور‌های مقصد صادرات همدان شامل آمریکا، انگلستان، آلمان، ایتالیا، هلند، رومانی، بلژیک، اکراین، لهستان، بلغارستان، ارمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، چک، بلاروس، روسیه، استرالیا، ترکیه، اردن، کویت، عمان، قطر، بحرین، امارات، عراق، سوریه، هند، اندونزی، سریلانکا، بنگلادش، سودان، کنیا، پاکستان و افغانستان می‌شود و که این میزان در سال قبل در مدت مشابه ۱۱۱ قلم کالا و ۲۸ کشور بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال صادرات از گمرک همدان ۱۱۰ میلیون و ۶۹۳ هزار دلار بوده است، گفت: تراز تجاری استان مثبت و بالغ بر ۹۰ میلیون دلار است.

به گزارش تسنیم، متین با اشاره به اینکه در ۹ ماهه امسال صادرات استان از گمرک همدان از نظر ارزشی به ۱۱۰ میلیون ۶۹۳ هزار دلار بوده است، اظهار داشت: صادرات استان به لحاظ وزنی به ۳۰۲ هزار و ۵۱۱ تن رسیده است.

وی با بیان اینکه واردات کالا از گمرک همدان نیز در این مدت ۲۰ میلیون و ۶۷۲ هزار دلار و به وزن ۳ هزار و ۶۸۴ تن بوده است، افزود: از این میزان ۷۳۶ هزار دلار معادل ۶ /۳ درصد کالای مصرفی، ۹ میلیون و ۸۸۴ هزار دلار معادل ۸ /۴۷ درصد کالای واسطه‌ای و ۱۰ میلیون و ۵۱ هزار دلار معادل ۶ /۴۸ درصد خطوط تولید بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان بیان کرد: صادرات بخش صنعت ۶۴ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار و وزن ۲۶۷ هزار تن بوده است.

متین با تأکید بر اینکه صادرات بخش صنعت سهمی ۴/ ۵۸ درصدی را از صادرات استان به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: سیم مسی با صادرات ۱۶ میلیون و ۶۸ هزار دلار، ۵ /۱۴ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده و مهمترین کالای صادراتی استان در ۹ ماهه امسال است.

وی با اشاره به اینکه گونی پلاستیکی با صادرات ۵ میلیون و ۸۷۴ هزار دلار و ۳ /۵ درصد از صادرات استان به عنوان چهارمین کالای صادراتی استان است، تصریح کرد: کلینگر با ۵ میلیون و ۱۶۶ هزار دلار، موتور کولر با ۴ میلیون و ۹۵۲ هزار دلار و خیار شور با ۳ میلیون و ۶۹۵ هزار دلار از دیگر اقلام عمده صادراتی این بخش است و این بخش شامل ۱۴۹ قلم کالا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه صادرات در بخش معدن به میزان ۳ میلیون و ۷۸۱ دلار بوده است، ابراز کرد: صادرات بخش معدن سهمی برابر ۴ /۳ درصد از صادرات استان و این بخش شامل نه قلم کالا بوده است.

متین با اشاره به اینکه صادرات در بخش مواد شیمیایی ۶ میلیون و ۱۴۵ هزار دلار بوده است، اعلام کرد: بخش مواد شیمیایی سهمی برابر ۵ /۵ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده و وازلین صنعتی با ۴ میلیون و ۲۰۴ هزار دلار از اقلام مهم صادراتی این بخش است و این بخش شامل هفت قلم کالا است. 

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی استان با صادرات ۳۱ میلیون و ۲۷۳ هزار دلار و سهمی برابر ۲۸ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده است، تأکید کرد: کشمش به عنوان دومین کالای صادراتی استان با صادرات ۳ /۱۶ میلیون دلار ۸ /۱۴ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با تأکید بر اینکه در بخش کشاورزی لبنیات به عنوان سومین کالای صادراتی با صادرات ۹ میلیون و ۹۶۵ هزار دلار ۹ درصد از صادرات استان را در بر دارد، افزود: محصولات صادراتی بخش کشاورزی شامل ۳۸ قلم کالا بوده است. 

متین با اشاره به اینکه صنایع دستی استان با ۴ میلیون و ۷۸۹ هزار دلار و سهمی برابر ۳ /۴ درصدی از صادرات استان به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: سفال به عنوان هشتمین کالای صادراتی استان بالغ بر ۳ میلیون و ۸۷۴ هزار دلار ۵ /۳ درصد صادرات استان را در بر دارد و این بخش شامل ۱۸ قلم کالای صادراتی است.


منبع:تسنیم

بازداشت یک ایرانی با ۸.۵ کیلوگرم هروئین

وزارت کشور گرجستان از بازداشت یک تبعه ایرانی به اتهام تلاش برای قاچاق 8.5 کیلوگرم هروئین از طریق گذرگاه مرزی 'صاداخلو' ( مرز ارمنستان و گرجستان ) خبر داد.

خبرگزاری ایرنا: وزارت کشور گرجستان از بازداشت یک تبعه ایرانی به اتهام تلاش برای قاچاق 8.5 کیلوگرم هروئین از طریق گذرگاه مرزی 'صاداخلو' ( مرز ارمنستان و گرجستان ) خبر داد.

خبرگزاری ' اسپوتنیک گرجستان ' روز یکشنبه گزارش داد : پلیس گرجستان در حین بازرسی اشیای همراه این مرد 31 ساله که بطور غیر قانونی قصد ورود به این کشور را داشت ، 8.5 کیلوگرم هروئین و مقداری قرص بوپرنورفین و متآمفتامین کشف کرد.

وزارت کشور گرجستان اعلام کرد: براساس پرونده قضایی که در مورد تردد غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر تشکیل شده ،این فرد ممکن است به 15 تا 20سال زندان محکوم شود.

بنا به این گزارش ، پلیس گرجستان همچنین یک شهروند 21 ساله ایرانی را در مرز مشترک این کشور با ترکیه به اتهام قاچاق 600 گرم هروئین بازداشت کرده است . 


به عنوان نماینده دولت آماده هرگونه همکاری با ارامنه هستم

استاندار اصفهان ضمن دیدار با اسقف اعظم اصفهان و ارامنه جنوب ایران آغاز سال نوی میلادی را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد مهاجرت ارامنه از ارمنستان به اصفهان باشیم.

دیدار استاندار اصفهان با اسقف اعظم ارامنه

به گزارش خبرنگار ایمنا، عباس رضایی صبح امروز شنبه-۱۵ دیماه- با حضور در کلیسای وانک اصفهان با «سیپان کاشجیان» دیدار کرد و ضمن تبریک میلاد حضرت مسیح (ع) و آغاز سال نو میلادی به همه ارامنه ایران و جهان گفت: از دیرباز خاطره خوبی از همسایگی با همشهریان ارامنه دارم و به خاطر دارم ارامنه همیشه در کمال امنیت و آرامش در کنار سایر هم‌وطنان زندگی کرده اند و مورد احترام همه ایرانیان بوده‌اند.

وی افزود: خوشحالم که در اصفهان پیروان همه ادیان الهی با همدلی و همزبانی در کنار یکدیگر و در کمال آرامش زندگی می‌کنند، این درسی است که ادیان الهی به ما داده اند و خدا راشکر می کنم که این همدلی هروز در میان تمامی مذاهب در اصفهان قابل مشاهده است.

رضایی با تأکید بر نقش‌ اساسی ارامنه در اصفهان گفت: ارامنه در صنعت فعال هستند و امیدوارم به جای اینکه به ارمنستان مهاجرت کنند، از آنجا به ایران و اصفهان مهاجرت کنند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه رشادت‌های ارامنه و شهدای آنها در دفاع مقدس نماد همراهی مذاهب مختلف با انقلاب است، خاطر نشان کرد: از این فرصت فراهم شده استفاده می‌کنم و مجددا به همه هم‌وطنان ارامنه و همه هم‌محله ای های خودم تبریک می گویم و به عنوان نماینده دولت در استان اصفهان آماده هرگونه همکاری هستم و امیدوارم همدلی بین ادیان روز به روز بیشتر شود.اسقف اعظم اصفهان: ارامنه دفاع از ایران را وظیفه شهروندی خود می‌دانند

«سیپان کاشجیان»، پیشوای مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران نیز در این دیدار، ضمن تبریک انتصاب رضایی به عنوان استاندار جدید اصفهان اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانستم که جهت عرض تبریک به عنوان استاندار جدید اصفهان خدمت برسم، اما به دلیل سفری که به لبنان داشتم، فرصتی پیش نیامد خدمت شما برسم و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

وی افزود: اعتراف می‌کنم یک دیدار به شما بدهکارم، اما از این فرصت استفاده می‌کنم و از مسئولان استان و پلیس به دلیل همکاری و آرامشی که در این ایام برای جامعه ارامنه به وجود آوردند، کمال تشکر و قدردانی را دارم.

اسقف اعظم اصفهان با اشاره به حضور ارامنه در جنگ تحمیلی اظهار کرد: جامعه ارامنه در هشت سال دفاع مقدس شهدا و جانبازان بسیاری را تقدیم  کشور کردند و همیشه جامعه ارامنه این رفتار و عملکرد را به عنوان وظیفه شهروندی خود تلقی می‌کند.

 کاشجیان هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را یک ارزش برای ارامنه اصفهان دانست و افزود: نه تنها امنیت، آرامش و صلح، بلکه حضور مذاهب، ادیان، اقوام و فرهنگ های مختلف با صلح، صفا و آرامش در کشور و اصفهان را مدیون مسئولان و مقامات بالادستی حکومتی هستیم.

منبع:ایمنا

رمنستان در سالی که گذشت

رشد 48 صادرات محصولات ایرانی به ارمنستان؛

ارمنستان در سالی که گذشت

رشد 48 صادرات محصولات ایرانی به ارمنستان در سال 2018 از مهمترین تحولات اقتصادی و تجاری ایران با این کشور بود.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛  استعفای سرژ سرکیسیان از مقام نخست وزیری از مهمترین رخدادهای سیاسی ارمنستان در سال 2018 بود.


خبرگزاری صداوسیما

سهمیه دولتی و نرخ فروش نفت گاز برای ناوگان ایرانی تعیین شد

هیئت دولت در جلسه امروز خود که به ریاست رییس جمهوری، تشکیل شد پس از انتخاب استانداران جدید خراسان رضوی، قم، فارس و کرمان به بررسی تعیین سهمیه و فروش نفت گاز پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»هیئت دولت در جلسه امروز خود پس از انتخاب استانداران جدید خراسان رضوی، قم، فارس و کرمان به بررسی سایر موضوعات در دستور کار خود پرداخت و در راستای حمایت از ناوگان ملی و توسعه صادرات، میزان سهمیه دولتی نفت گاز برای ناوگانی ایرانی و همچنین نرخ فروش آن به ناوگان ایرانی و خارجی خروجی از کشور را تعیین کرد.
به موجب این تصمیم، سهمیه دولتی نفت گاز برای ناوگان ایرانی خروجی (گازوئیل سوز) به مقصد کشورهای ارمنستان، نخجوان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و افغانستان ۲۰۰ لیتر، اقلیم عراق و ترکیه ۳۰۰ لیتر و به مقصد کشورهای ثالث ۵۰۰ لیتر تعیین شد.

دولت همچنین نرخ فروش نفت گاز را در صورت تقاضای راننده، به میزان ۹۰ درصد قیمت رسمی طرف مقابل تعیین کرد.

صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه سیرجان – شهر بابک 

هیئت وزیران در ادامه، با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه سیرجان – شهر بابک موافقت کرد.
دولت نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی را تعیین کرد 

دولت با هدف حمایت از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی که طرح تولیدی خود را اجرا کرده لیکن به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و به صورت غیرارادی نسبت به بازپرداخت بدهی اقدام نکردند، درخصوص نحوه بازپرداخت تسهیلات اعطایی مذکور و چگونگی تمدید دوره های آن تصمیم گرفت. 

خبرگزاری مهر

جشن ناواسارد

نخستین ماه سال در گاهشماری ارمنستان باستان ناواسارد نامیده می شد که به معنی سال نو است. در نخستین روز ماه ناواسارد جشن با شكوهی برپا می شد و همه مردم در این جشن شركت می كردند.

در روز عید پیکارهای ورزشی مانند دو، اسب سواری و ارابه رانی برگزار می شد. پهلوانان روز نیروی خود را به نمایش می گذاشتند و چامه می سرودند و نوازندگان تازه ترین آهنگ های خود را می نواختند. برخی نیز به كبوترپرانی سرگرم می شدند. 

در روز جشن مردم با انواع چهره پوش ها روی خود را می پوشاندند چرا كه ارمنیان باستان بر این باور بودند كه نقاب ارواح پلید را گریزان میکند.امروزه نیز جشن ناواسارد درجوامع ارمنی نشین برگزار می شود. 

در این جشن تیم های ورزش ارمنیان در یكی از كشورها گرد هم آمده و با یكدیگر به رقابت می پردازند و برندگان مسابقات پیروزمندان ناواسارد خوانده می شوند. در چند سال اخیر مسابقات ورزش ناواسارد در یازدهم آگوست در جمهوری ارمنستان برگزار می شود و تیم های ورزشی ارمنی از سراسر جهان دراین مسابقات هَنباز می گردند.

در پایان بایستی یاد آور شد كه جشن ناواسارد بر پایه بسیاری از منابع موجود دارای اصل و ریشه ایرانی است و مترادف با جشن نوسرد ایرانیان به معنی سال نو می باشد كه از جمله كهن ترین اعیاد ایرانی بوده كه در روزگار مادها برگزار می شده ولیكن امروزه به فراموشی سپرده شده است.

 
 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات