ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

توصیه های سفیر ایران برای سفر به ارمنستان در ایام نوروز

با توجه به فرارسیدن نوروز باستانی و عزیمت تعداد زیادی از گردشگران ایرانی به ارمنستان و به منظور بررسی مسائل و مشکلات آژانس های توریستی و گردشگری ایرانی فعال در ارمنستان جلسه ای با حضور سجادی سفیر کشورمان در ایروان و روسای این آژانس‌ها در محل سفارت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست سید کاظم سجادی ضمن اشاره به تردد گسترده گردشگران ایرانی طی سه سال اخیر به مذاکرات صورت گرفته با مقام‌ها و مسئولین ارمنی در جهت فراهم آوردن امکانات و تسهیلات مناسب برای گردشگران ایرانی اشاره کرد و افزود: هر چند دولت ارمنستان تسهیلات مناسب و قابل قبولی برای گردشگران ایرانی فراهم نموده اما این امکانات تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله زیادی دارد.

سفیر  کشورمان  در ایروان با تاکید بر رعایت قوانین و مقررات ارمنستان و رویه سختگیرانه این کشور در ورود هر گونه ماده مخدر، داروهای روانگردان و داروهای کدوئین دار به کلیه گردشگران و اتباع ایرانی توصیه کرد با رعایت قوانین این کشور و پرهیز از ورود هر گونه ماده مخدر خود و اعضای خانواده را دچار گرفتاری نکنند.

سجادی با توصیه به مدیران و روسای آژانس های گردشگری ایرانی فعال در ارمنستان به آنان نیز توصیه کرد با معرفی جاذبه های گردشگری و باستانی ایران و بویژه پیشرفت های صورت گرفته در کشورمان بویژه در حوزه های پزشکی، نسبت به جذب گردشگر ارمنی اقدام نموده و زمینه های لازم برای توریسم سلامت را تبلیغ کنند.

در ادامه این دیدار روسای آژانس های گردشگری نیز ضمن برشمردن برخی از مشکلات و مسائل موجود در حوزه گردشگری نظیر: قیمت بالای بلیط هواپیما، مبادلات پولی و بانکی، بازرسی طولانی و معطلی مسافران در مبادی گمرگی، آگاهی بخشی به مسافرین از مبداء و ... خواهان حل این مشکلات شدند.

منبع: ایسنا

افزایش قیمت گاز مایع در ارمنستان

روزنامه جامانکا ارمنستان در مقاله ای از افزایش قیمت گاز مایع با تغییر قانون فروش گاز اتومبیل ها بر حسب وزن نوشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه جامانکا در مقاله ای از افزایش قیمت گاز مایع با تغییر قانون فروش گاز اتومبیل ها بر حسب وزن نوشت.

بر اساس قانون فعلی که فروش گاز بر حسب حجم میباشد، قیمت هر هزار متر مکعب حداقل بیست وپنج هزار درام معادل پنجاه و دو دلار میباشد، ولی با اجرای قانون جدید از یکم آوریل قیمت هر تن گاز مایع حدود سی و چهار درام معادل هفتاد دلار خواهد شد. با وجود اینکه مقامات از بی تأثیر بودن تغییر این قانون بر قیمت گاز مایع خبر میدهند، ولی صاحبان بنگاههای گاز طبیعی معتقد به افزایش 10 الی20درصدی قیمت گاز با اجرای قانون جدید هستند.

پاشینیان جلسه شورای امنیت ارمنستان را در قره باغ برگزار می کند 
مدت حبس رئیس جمهور اسبق ارمنستان افزایش یافت 
الهام علی اف: ارمنستان تلاش می کند مسیر مذاکرات قره باغ را منحرف کند 
رئیس حزب دموکرات آذربایجان: در حل مناقشه قره باغ دولت خودخوانده و ارمنستان هیچ کاره اند.

 خبرگزاری تسنیم 


دیدار بازپرس ارمنی با گروگان آذربایجانی

بازپرس ارمنی گفت که گروگان آذربایجانی میتواند با یک نامه، تماس تلفنی، تماس ویدئویی با خانواده خود ارتباط بر قرار کند یا ملاقاتی در مرز ارمنستان با خانواده خود داشته باشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، آرمان تاتویان بازپرس ارمنی در صفحه فیس بوک خود از جزئیات دیدار با شهروند مجروح آذربایجانی الوین ابراهیم اف که قصد عبور از مرز قازاق به ارمنستان را داشت نوشت.

این دیدار که در بیمارستانی که ابراهیم اف در آن تحت درمان است و با مشارکت وکیل، بازپرس و مترجم برگزار شد، آرمان تاتویان در مورد مسائل مربوط به حقوق این شهروند آذربایجانی با او مذاکره کرد.

تاتویان در مذاکره با کارگزاران سرویس های امنیتی ارمنستان در مورد خواسته ی ابراهیم اف، که میخواهد با خانواده خود دیداری داشته باشد گفت: او میتواند با یک نامه، تماس تلفنی، تماس ویدئویی با خانواده خود ارتباط بر قرار کند ویا ملاقاتی در مرز ارمنستان با خانواده خود داشته باشد.

پزشک حاضر در این دیدار نیز از سلامت کامل ابراهیم اف خبر داد.

الوین ابراهیم اف سی و سه ساله نیمه شب پانزده مارس قصد عبور از مرز قزاق به نویمبریان ارمنستان را داشت که باشلیک مرزداران ارمنی مجروح و دستگیر شد. سازمان های بین المللی مربوطه نیز این اتفاق را تأیید میکنند.

در تحقیقات کمیسیون دولتی زندانیان، گروگانها و گمشدگان جنگی آذربایجان نیز، مشخص شد که الوین ابراهیم اف در بیمارستانی در منطقه قزاق و در قید حیات میباشد.

دولت آذربایجان از سازمانهای بین المللی مربرطه خواستار آزادی ابراهیم اف هستند.


 خبرگزاری تسنیم

نوروز و تاریخچه این جشن کهن

روز و ساعت و لحظه دقیق تحویل سال 1398 در تمام کشورها

لحظه تحویل سال ۱۳۹۸ هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران :


ساعت 1 و 28 دقیقه و 27 ثانیه بامداد

روز پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ هجری شمسی

مطابق ۱۳ رجب ۱۴۴۰  هجری قمری

و ۲۱ مارس ۲۰۱۹  میلادی

Thursday, March 21, 2019

نوروز و تاریخچه این جشن کهن

نوروز به عنوان یکی از کهن ترین و محبوب ترین جشن ها در میان ایرانیان است که در اوایل فروردین (نخستین روز سال خورشیدی ایرانی) و با شروع فصل بهار آغاز می شود. البته گفتنی است در دوران ایران باستان (حدود 4000 سال پیش در دوران خوارزمشاهیان) در این روز برای فرا رسیدن فصل سبز (فصل بهار) به پایکوبی و شادی می پرداختند. این رسم زیبا و دوست داشتنی ادامه پیدا کرده است تا به نسل های امروزی رسیده است و شاهد جشن های هر ساله در میان ایرانیان هستیم.

باید گفت که این جشن علاوه بر مناطق فلات ایران در کشورهای دیگر مانند تاجیکستان، قزاقستان، افغانستان، سوریه، چین و ترکیه برگزار می شود. این نشان دهنده این است که این جشن در تمامی دنیا در میان ایرانیان و مسلمانان محبوب می باشد و فاصله آن ها از کشور و آیین خود نمی تواند این روز زیبا را از خاطر آن ها پاک کند. البته در کشور های دیگر نوروز با نام های دیگر مانند Nauroz، Nowruz خوانده می شود.

این جشن نشان دهنده دوستی و صمیمیت و شادی و سرخوشی است که از گذشتگان به ما یادگار رسیده است. گذشته ها و آثار و علائم نشان می دهد که این جشن ایرانی بوده و سال های دور در میان اقوام ایرانی مرسوم بوده است. باید گفت که علت اصلی این جشن در ایام قدیم شروع فصل بهار بوده است. در این فصل سبز شدن و زیباتر شدن طبیعت و همچنین افزایش روزی نوید خوبی بوده و از همین رو جشن گرفته می شده است. نوروز با فرا رسیدن فصل سبز سال و با رویش شکوفه ها و گل های زیبا بسیار جلوه دارد و پیام زندگی ذوباره را منتقل می کند.

منشا اصلی برگزاری این جشن در زمان های گذشته به طور دقیق مشخص نمی باشد اما برخی از محققان منشاء را بابلیان (538 قبل از میلادی که کوروش بزرگ به بابل حمله کرد) و برخی دیگر زردتشتیان می دانند. البته جالب است که بدانید این جشن در شاهنامه ی فردوسی جزء اعمال کیومرث (نخستین شاه در شاهنامه) گفته شده است.

نوروز در زمان هخامنشیان

در این دوره (538 سال قبل از تاریخ میلادی است) کوروش بزرگ اعمالی را برای ترفیع سربازان و همچنین بخشش مجرمان در نظر می گرفتند. علاوه بر این ها شروع به پاکسازی شهرها در مقابل افراد و اعمال فساد می کرده اند.

البته این جشن در این دوران برای دیگر پادشاهان مانند داریوش یکم با اهمیت بوده است. نشانه ها و علائم بر روی سنگ نوشته ها نشانگر این است که هخامنشیان با نوروز آشنا بوده و جشن و پایکوبی می کرده اند.

نوروز در زمان ساسانیان

اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ی ساسانیان پس از پیروز شدن در جنگ با دولت روم خواستار برگزاری نوروز شد و از آن زمان در این دوره نوروز به رسمیت شناخته شد.

در این دوره 25 روز قبل از بهار (5 اسفند) مردم شروع به کاشت انواع حبوبات و غلات (برنج، گندم، جو، نخود، ارزن، و لوبیا) در محلی به نام دروازه ستون می کردند که محصولات تا روز اول عید رشد کرده و به بار بنشیند. در زمان هرمز اول آتش روشن کردن در روز اول نوروز مرسوم شد و در دوران هرمز دوم سکه دادن به دوستداران به عنوان عیدی متداول شد.

نوروز در زمان اشکانیان

جشن نوروز در این دوره بسیار با شکوه تر و به مدت شش روز جشن گرفته می شد و به دو دوره تقسیم می شده است. دوره ی اول از یکم تا پنجم فروردین بوده که آن را نوروز عامه (نوروز کوچک) می نامیدند و دوره ی دوم که در روز ششم فروردین جشن گرفته می شده و نوروز خاصه (نوروز بزرگ) نامیده می شده است.
در این روز افراد معمولی مانند دهقانان، روحانیان، سپاهیان، پیشه‌وران و اشراف به دیدار شاه رفته و مشکلات خود را بازگو می کردند و در روز ششم فروردین (نوروز خاصه) در صورت صلاح دید شاه ترتیب اثر داده می شد.

نوروز پس از اسلام

با توجه به اینکه جشن های بسیاری در این دوره با گذشت زمان فراموش شد اما همچنین نوروز جزء جشن های اصلی در این دوره می باشد. از دلایل اینکه نوروز هنوز جایگاه خود را پس از گذشت این همه زمان حفظ کرده است پیوند عمیق این رسم در آیین، تاریخ و فرهنگ ایران است.
اعراب پس از شکست شاهنشاهی ساسانی جشن نوروز را ممنوع و مردم را بر شادی و پاکوبی محکوم به پرداخت مالیات می کرده اند که این روال تا دوران پادشاهی امویه و عباسی ادامه داشت تا اینکه این جشن و آیین بزرگ بر مخالفت آن ها غلبه کرده و مجدد در میان مردم و حاکمان گرامی داشته شد.
تاریخ ایران نشانگر این است که جشن و شادی نوروز در دوران عباسیان، سلجوقیان و صفویان نیز محبوب بوده است و مورد احترام قرار می گرفته است.

رنگ سال تحویل 98

رنگ سال 98 در حقیقت هم زمان با ورود به سال جدید میلادی به مرجانی تغییر یافت، در حقیقت رنگ سال را مجله معروف پنتون به شکل هر ساله انتخاب میکند. رنگ مرجانی "Pantone 16-1546 Living Coral" که در زیر مشخص شده را میتوان ترکیبی از رنگ های صورتی و نارنجی دانست. این یک رنگ زنده و زندگی بخش است که میتواند آرامش را با خود به همراه بیاورد. رنگ سال گذشته میلادی، رنگ بنفش بود. 
پنتون برای انتخاب دقیق رنگ هر سال، یک تیم حرفه ای دارد که میزان استفاده از رنگ های گوناگون را رصد میکنند. 

برای خیلی از مردم نام حیوان سال به دنیا آمدنشان مهم است و اغلب برای گرفتن فال و طالع بینی و ... از آن استفاده می کنند و برای عده ای که تقویم و سر رسید چاپ می کنند این موضوع مهم است زیرا می خواهند از نماد این حیوان در محصولشان استفاده کنند.

حیوان سال 98 ، خوک

خوک ها از پستانداران می باشند و و از دسته گراز سانان ، خوک ها جزو حیوانات اهلی محسوب شده خوراک آنها تقریبا همه چیز است آنها هم گوشت میخورند هم گیاه و اینکه خوک ها بسیار باهوش هستند و به شدت به زندگی اجتماعی علاقه دارند.

برای تفکیک جنس نر از ماده این حیوان راحت ترین راه دندان این حیوان ( خوک ) می باشد که دندان جلوی نرها بصورت یک عاج است و در ماده ها اینگونه نیست.

خصوصیات سال خوک

برای اینکه خوک ها عاشق خوردن و خوابیدن هستند این سال را نماد تنبلی و چاقی میدانند، البته از جانب مثبت سال خوک نماد ثروت و زیادی نعمت می دانند.

خصوصیات متولدین سال خوک 

 افرادی که در سال خوک به دنیا می آیند معمولا انسان های رک گویی هستند و به چشم دیگران اجتماعی نیستند، آنها ظاهری آرام و قلبی مهربان دارند و البته استقلال کافی در زندگی ندارند، از خصوصیات بارز دیگر متولدین سال خوک می توان به این مورد اشاره کرد که تا وقتی به انها نزدیک نشدید آنها را قضاوت نکنید آنها فوق العاده مهربان و قلبی رئوف دارند.

مشاغل مناسب برای متولدین سال خوک

کمدین، هنرپیشه، تاجر، نقاش، شاعر، نویسنده، فیلم ساز، مهندس معمار، محقق، پزشک و تولید کننده.

مشاهیر و بزرگان متولد سال خوک

روچیلد اول، راکفلر اول و فورد اول، سن ایگناتیوس لویولا، فدریکوگارسیالورکا، فرانسواویون و آلبرت شوایترز، پاسگال، لوکوبوزیه، فیلد مارشال مونتگمری، مارشال فوخ و ژرژ پمپیدو، هنری هشتم، بیسمارک، الیورکرامول، مادام دومانتنون و فرانسواز ساگان.

آداب و رسوم عید نوروز در ایران:

مراسم چهارشنبه سوری قبل از عید نوروز

مراسم چهارشنبه سوری قبل از عید نوروز
 

یکی از آیینهای نوروزی امروز که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد  " مراسم چهارشنبه سوری " است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.

برگزاری چهارشنبه سوری، که در همهً شهرها و روستاهای ایران سراغ داریم، بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه ی سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن : " زردی من از تو، سرخی تو از من "، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو و عید  نوروز را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

تا زمانی که از ظرف های سفالین چون، کاسه و بشقاب و کوزه، در خانه استفاده می شد، پس از خانه تکانی، کوزهً کهنه ای از پشت بام خانه به کوچه می انداختند؛ کوزه ای که در آن آب و چند سکه ریخته بودند. اسفند دود کردن و آجیل خودرن، فال گرفتن، " فال گوش " (در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن و از مضمون آن ها برای نیت خود تفاًول زدن.) و " قاشق زنی " (معمولا زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند، صاحب خانه شیرینی، میوه و یا پول در ظرف آنها می گذارد.) نیز از باورها و رسم هایی است که به ویژه در بین نوجوانان، هنوز به کلی فراموش نشده است.و این رسم ها و باورها در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت اند.

مدت حبس رئیس جمهور اسبق ارمنستان افزایش یافت

دادگاه ایروان مدت حبس «روبرت کوچاریان» رئیس جمهور اسبق ارمنستان را دو ماه دیگر تمدید کرد.

- اخبار بین الملل - 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، دادگاه ایروان مدت حبس «روبرت کوچاریان» رئیس جمهور اسبق ارمنستان را دو ماه دیگر تمدید کرد.

«آرم اوربلیان» وکیل کوچاریان با تأیید این خبر اعلام کرد که به این حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد.

گفتنی است، روبرت کوچاریان سیاستمدار مشهور ارمنی از تاریخ 4 فوریه 1998 تا 9 آوریل 2008 ریاست جمهوری ارمنستان را بر عهده داشت. وی پس از انقلاب آوریل ارمنستان و به قدرت رسیدن نیکول پاشینیان به جرم جنایات حوادث مارس 2008 چندین بار بازداشت شد و سرانجام از هفتم دسامبر 2018 در زندان به سر می برد. 

پاشینیان جلسه شورای امنیت ارمنستان را در قره باغ برگزار می کند 

رئیس حزب دموکرات آذربایجان: در حل مناقشه قره باغ دولت خودخوانده و ارمنستان هیچ کاره اند 

بازرسان پرونده روبرت کوچاریان، رئیس جمهور اسبق ارمنستان اعلام کرده اند که بازداشت وی به دلیل نقض قانون اساسی این کشور و اعمال نفوذ غیرقانونی در انتخابات سال 2008 به نفع ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان است. 

لازم به ذکر است که هواداران لئون تر-پتروسیان نخستین رئیس جمهور ارمنستان و کاندیدای رقیب سرکیسیان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 در آن زمان به نتیجه انتخابات اعتراض و اعلام کردند که تقلب صورت گرفته است. این اعتراضات با اعلام وضعیت فوق العاده توسط کوچاریان و با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و 8 تظاهرکننده و دو مأمور پلیس کشته شدند. 

با وجود اعتراض ها سرکیسیان پیروز نهایی خوانده شد و 10 سال تمام قدرت را در کشور به دست گرفت، تا اینکه در آوریل سال جاری (2018) در پی اعتراضات گسترده مجبور به کناره گیری شد. 


خبرگزاری تسنیم 

علی‌اف: ارمنستان به اشغال قره‌باغ پایان دهد

رئیس‌جمهوری آذربایجان تأکید کرد: ارمنستان باید نیروهای خود را از قره‌باغ خارج کند.

به گزارش فرتاک نیوز،
 الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در مراسم افتتاحیه هفتمین همایش جهانی در باکو با اشاره به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره نقض حقوق بین‌المللی توسط ارمنستان، گفت: این قطعنامه‌ها ارمنستان را به پایان اشغال قره‌باغ فرامی‌خواند. نیروهای این کشور باید از سرزمین ما خارج شوند.

وی در این مراسم که در مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی، برگزار شد، همچنین اظهار کرد: مردم آذربایجان مورد پاکسازی قومی قرار گرفته و آثار تاریخی آنان توسط ارمنستان نابود می‌شود. ارمنستان با اشغال ۲۰ درصد از خاک کشور ما بیش از ۱ میلیون نفر را آواره کرده است.

علی‌اف با اعلام آمادگی برای پیشبرد روند مذاکرات در این زمینه، تصریح کرد: مذاکرات باید برای نتیجه‌گیری متمرکز و تمامیت ارضی ما حفظ شود. کشور ما در زمینه سیاست خارجه مستقل عمل می‌کند. تمام اقدامات در راستای منافع ملی انجام می‌شود.

رئیس‌جمهوری آذربایجان اعلام کرد: اولویت سیاست خارجی ما همکاری با همه کشورها است. سیاست خارجی ما مستقل و پایدار است.

او در ادامه اظهاراتش بر اهمیت پروژه‌های انرژی و توسعه با گرجستان و ترکیه تاکید کرد.


منبع خبر: ایسنا

جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام در آذربایجان شرقی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: به دلیل برقراری پست‌های قرنطینه سیار بین استانی و همچنین کنترل دقیق مرز‌های استان با کشور‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان هیچ موردی از قاچاق دام در استان گزارش نشده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بهداد تصریح کرد: در طول یک ماه اخیر بیش از 3000راس دام زنده در شهرستان های آذربایجان شرقی بدون مجوزهای لازم با احتمال قاچاق در حال خروج از استان بود که توسط همکاران دامپزشکی مستقر در پست های قرنطینه با همکاری پلیس راه و نیروی انتظامی کشف و برای تعیین تکلیف پس از تشکیل پرونده به مقامات قضایی جهت صدور احکام ارجاع داده شد.

جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام در آذربایجان شرقیوی گفت: با توجه به وجود سیستم یکپارچه قرنطینه دامپزشکی و تلاشهای شبانه روزی همکاران اداره کل دامپزشکی در مرزهای جلفا و نوردوز هیچگونه قاچاق دام از طریق مرزهای استان آذربایجان شرقی وجود ندارد و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوکی خودروی حمل دام زنده متوقف و مدارک لازم بررسی می شود.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل اینکه در فصل واکسیناسیون تب برفکی قرار داریم و احتمال شیوع انواع بیماری های دامی از جمله تب برفکی در کشور وجود دارد، اداره کل دامپزشکی استان از هر گونه صدور مجوز ورود و خروج دام زنده به استان برای کنترل بیماری بیماری تب برفکی ممانعت می کند مگر اینکه دوره 14روزه بعد از واکسیناسیون در گله واکسینه شده طی شده باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان همچنین گفت: دامداران به هیچ عنوان دامهای مجهول الهویه و بدون مشخصات را وارد گله و دامداری خود نکنند تا از انتشار انواع بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام جلوگیری شود..

دکتر بهداد افزود: با توجه به آغاز طرح واکسیناسیون دام سنگین در استان که تا 40روز کاری ادامه خواهد داشت، از دامداران و روستائیان درخواست می شود با اکیپهای دامپزشکی همکاری های لازم را داشته باشند و با پرداخت هزینه واکسن تمامی دامهای سنگین خود (گاو و گاومیش) را در برابر این بیماری واکسینه کنند تا شاهد خسارتهای اقتصادی جبران ناپذیر ناشی از این بیماری در ماه های آینده نباشیم.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

مایکل ملکومیان: ارمنستان به خطوط ریلی با ایران نیاز دارد

مایکل ملکومیان رئیس امور منطقه‌ای و اوراسیا ارمنستان ضمن تاکید بر اهمیت خطوط ریلی ایران و ارمنستان این ارتباط را دارای اهمیت سیاسی و اقتصادی دانست.

به نقل از آیسور، «مایکل ملکومیان» رئیس امور منطقه‌ای و اوراسیای ارمنستان در مورد خطوط راه‌آهن ارمنستان و ایران گفت: ارمنستان به احداث راه‌آهن مشترک با ایران نیاز دارد.

وی در جمع خبرنگاران در مورد خطوط ریلی ایران و ارمنستان گفت: این موضوع نه تنها از بعد اقتصادی بلکه از نظر سیاسی اهمیت دارد.
ملکومیان افزود : ما باید راه آهن با ایران داشته باشیم و باید دو تونل در  شمال و جنوب داشته باشیم، این اتفاق برای تسریع در تدارکات ضروری است.

وی گفت: ما هم‌چنیبن برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل به این ارتباط نیاز داریم ما سیستم حمل و نقل پرهزینه‌ای داریم. برای کاهش عوارض و هزینه‌ها باید خطوط ریلی ما با ایران توسعه یابد.

پیشخوان

آرمن سرگیسیان نماینده بانك جهانى در ایروان را بحضور پذیرفت

آرمن سرگیسیان ریاست جمهورى ارمنستان خانم سیلوى بوسوتقوى نماینده بانك جهانى در ایروان را بحضور پذیرفته است. 

به گزارش نهاد ریاست جمهورى در این دیدار برنامه هاى مشترك این بانك با دولت ارمنستان مورد بررسى قرار گرفته است. 

نماینده بانك جهانى اعلام كرده است آنان بر اساس سند راهبردى كشورهاى شریك در برنامه هاى ابن بانك برنامه همكارى چهارساله با دولت ارمنستان را دارند. 
طبق این سند رقابت سالم اقتصادى و گسترش صادرات، توسعه منابع انسانى و حفظ محیط زیست و كنترل منابع در اولویت برنامه هاى این بانك قرار دارند. رئیس جمهورى اعلام كرده است كه رهبرى ارمنستان اهمیت ویژه اى براى همكارى با نهادهاى مالى بین المللى و منجمله بانك جهانى قائل است.

منبع:رادیو عمومی ارمنستان

نکات خواندنی در مورد سفر به ارمنستان

ارمنستان از کشورهای بسیار زیبا و هیجان‎‌انگیز و دارای جاذبه‌های توریستی فراوان است.

سفر باتو

شطرنج بخشی از آموزش تحصیلی است

این موضوع نشان می‌دهد که چرا ارمنی‌ها در این ورزش فکری موفق‌تر هستند. در حقیقت، از زمان جدایی از شوروی، این کشور توانست خود را به عنوان یک قهرمان جهانی در ورزش معرفی کند، برنده مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۹، قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ و المپیاد شطرنج در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ برای تیم مردان شدند و در حالی که تیم زنان تنها توانست قهرمانی اروپا را در سال ۲۰۰۳ به دست آورد.

زرد آلو یکی از نمادهای کشور ارمنستان

اگر به پرچم کشور ارمنستان دقت کرده باشید، دیده‌اید که از سه رنگ قرمز، آبی و نارنجی تشکیل شده است. از حقایق جالب کشور ارمنستان این است که رنگ نارنجی نمادی از زردآلو است. از همین جا می‌توانید از اهمیت بالای زردآلو برای ارمنی‌ها آگاه شوید. هنگام قدم زدن در بازارها و فروشگاه‌های ارمنستان می‌توانید انواع مختلف زردآلو را خریداری کنید. زردآلوی خشک شده، زردآلوی تازه، آب زردآلو و هر فرآورده دیگری از زردآلو که فکرش را بکنید.

ایروان، شهر صورتی

شهر زیبای ایروان در تور ارمنستان به شهر صورتی نیز شهرت دارد. ساختمان‌های آن با سنگ‌های آتشفشانی ساخته شده‌اند که از سنگ‌ها از هنگامی که متعلق به صخره‌ها بودند، رنگ صورتی داشتند. امروزه سایه صورتی رنگ ساختمان‌ها کاملاً محسوس است. به همین دلیل لقب شهر صورتی را برای آن انتخاب کرده‌اند.

ایروان، یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های جهان

از حقایق جالب کشور ارمنستان این است که پایتخت آنها شهر ایروان یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی است که زندگی در آن جریان یافت، گفته می‌شود که این شهر ۲۹ سال قبل از رم بنا نهاده شده است. این شهر باستانی چشم‌اندازی باشکوه از کوه آرارات را در مقابل خود دارد. این شهر قدیمی دارای ساختمان‌های کهن و جذاب بسیاری است و احتمالاً نیازی نباشد که ذکر کنیم موزه‌های آن فوق‌العاده هستند.

طولانی‌ترین تله‌کابین جهان

با استناد به کتاب رکوردهای گینس طولانی‌ترین تله‌کابین بدون توقف جهان بال‌های تاتو هستند. طول این تله‌کابین به ۵٫۷ می‌رسد. این تله‌کابین از روستای هالیدروز در نزدیکی آزادراهی در ایروان آغاز شده و تا روستای تاتو در جنوب ارمنستان امتداد پیدا می‌کند. این مورد از حقایق جالب کشور ارمنستان شما را به صومعه تاتو می‌رساند که یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی کشور ارمنستان است. اولین مسافر تله‌کابین سرژ سرکیسیان رئیس‌جمهور ارمنستان بود. تا قبل از آن تله‌کابین ساندیا پیک در ایالات متحده با ۴٫۳ کیلومتر طول این عنوان را از آن خود کرده بود.

پیش از سفر، کمی اطلاعات کسب کنید

می‌خواهید راهی ارمنستان شوید؟

صبر کنید و ابتدا کمی در ارتباط با تاریخ و فرهنگ این کشور مطالعه کنید. هنگامی که شما بدانید چه بر مردم کشور مقصدتان گذشته است، آنها چه چیزهایی را دوست دارند و از چه چیزهایی بیزارند، رعایت چه نکاتی برایشان مهم است و چه چیزی را توهین محسوب می‌کنند، سفر آرام‌تر و بهتری خواهید داشت. به علاوه داشتن اطلاعات اولیه در مورد ارمنستان، برای بومیان این کشور بسیار حائز اهمیت است.

با مردم محلی راحت باشید

ممکن است در اولین نگاه اهالی ارمنستان خیلی گرم و صمیمی به نظر نرسند، اما با کمی دقت متوجه می‌شوید که قلب‌های بسیار مهربانی دارند و از ارائه هیچ کمکی، به خصوص به گردشگران خارجی دریغ نمی‌کنند.

در خیابان‌های هر کدام از شهرهای ارمنستان، اگر حس کردید که گم شده‌اید، با آرامش سراغ یکی از محلی‌ها بروید و با خیال راحت بگذارید که با مهربانی کمکتان کنند.

ارمنی‌ها در راهنمایی شما، پاسخ به سوالات‌تان و کمک رساندن به شما در شرایط سخت، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

حداقل یک بار به پیک‌نیک بروید

آفتاب و طبیعت ارمنستان در تور ارمنستان را برای پیک نیک از دست ندهید. لیستی تهیه کنید و به خرید بروید، هیچکدام از خوراکی‌های خوش مزه ارمنستان را از قلم نیندازید. سبزیجات و میوه‌های تازه و خوشمزه و پنیرهای متنوع ارمنی را حتماً در لیست خرید خود جای دهید. تمامی وسایل مورد نیاز برای یک پیک نیک به یاد ماندنی را فراهم کنید و با همسفرانتان نیمروزی را در هوای آزاد بگذرانید.

برای هر مسیری، هزار درام به رانندگان بدهید

هزار درام ارمنستان، برای ما یعنی حدوداً 25 هزار تومان، پس شاید خیلی هم مبلغ زیادی به نظر نیاید. اگر می‌خواهید که راننده تاکسی‌های این کشور را راضی نگه دارید تا خستگی رانندگی در ترافیک از تن‌شان در برود، فرقی نمی‌کند که از کجا به کجا رفته یا چند دقیقه در راه بوده‌اید، با پرداختن هزار درام، می‌توانید لبخند را بر لبانشان ببینید.

کمی هم هیجان تجربه کنید

در ارمنستان و تور زمینی ارمنستان هیجان و آرامش در هم تنیده‌اند. در این کشور کوچک و آرام، تفریحاتی پرشور هم پیدا می‌شوند، پس خود را از آنها بی‌نصیب نگذارید.

می‌خواهید استراحت کنید؟ در کافه‌ای یا در گوشه‌ای از شهر بنشینید، از خوردن خوراکی‌های ارمنی لذت ببرید و از تماشای چشم‌اندازهای شهر و مردمی با فرهنگی متفاوت لذت ببرید، ارمنستان یکی از بهترین مقاصد برای شماست. اما در کنار این تفریحات از پاراگلایدر سواری، صخره نوردی و اسکی هم نباید چشم‌پوشی کرد. کمی تحرک و شور را چاشنی سفرتان کنید.

برای تغییرات دما آماده باشید

تابستان‌های ارمنستان به طور معمول گرم هستند اما با این حال باید به اندازه کافی لباس زمستانی با خود همراه کنید. اما در همین روزهای گرم و خشک تابستانی، هر از چند گاهی هم احتمال بارش باران وجود دارد. همچنین مناطق ییلاقی و خارج از شهر، تفاوت دمای فاحشی با خود شهر دارند که شاید وادارتان کند لباس‌هایی کمی گرم‌تر بپوشید.

اگر هم خیال سفر در فصل زمستان به سرتان زده است، حسابی لباس گرم تهیه کنید و خودتان را برای سرمایی نسبتاً شدید آماده کنید.

اتحادیه اروپا: تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند باشد در برجام می‌مانیم

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، این اتحادیه در برجام خواهد ماند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز سه‌شنبه متن بیانیه قرائت‌شده از سوی نماینده این اتحادیه در جریان نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اتریش را منتشر کرد؛ بیانیه‌ای که در آن تأکید شده است که تا زمانی که ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند باشد، اتحادیه اروپا نیز در برجام باقی خواهد ماند.در ابتدای این بیانیه تصریح شده است که علاوه بر اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، کشورهای دیگری شامل «ترکیه، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، ایسلند، صربستان، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، لیختن‌اشتاین، نروژ و سن‌مارینو» نیز حمایت خود را از این بیانیه ابراز داشته‌اند.

اتحادیه اروپا سپس بر اهمیت غیرقابل‌انکار پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) برای جلوگیری از گسترش این سلاح‌ها در جهان تأکید کرده و برجام را از «اجزای کلیدی» تلاش‌های بین‌المللی در راستای تحقق اهداف NPT خوانده است.در بخش دیگری از بیانیه اتحادیه اروپا تعهد جدی خود به برجام را ابراز داشته و بر عزم راسخ خود برای حفظ برجام با همکاری جامعه بین‌الملل تأکید کرده است. 
در این بخش از بیانیه اتحادیه اروپا، از برجام به‌عنوان یک «دستاورد مهم چندجانبه و مورد حمایت حمایت شورای امنیت سازمان ملل ذیل قطعنامه 2231» نام برده شده است.

اتحادیه اروپا در ادامه با اشاره به اینکه برجام حاصل «بیش از 10 سال دیپلماسی» بوده و رفع تحریم‌های هسته‌ای به موازات اجرای راستی‌آزمایی شده تعهدات ایران ذیل برجام از ضروریات این توافق محسوب می‌شود، بابت خروج آمریکا از برجام «در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 14 گزارش متوالی پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را تأیید کرده» عمیقاً ابراز تأسف کرده است.

این اتحادیه در بیانیه خود تصریح کرده است: «اتحادیه بار دیگر یادآور می‌شود که تا زمانی که ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود ادامه بدهد، اتحادیه اروپا به اجرای کامل و مؤثر برجام متعهد خواهد بود. ما از همه طرف‌ها می خواهیم کلیه بخش‌های برجام را به‌طور کامل و مؤثر اجرا کنند.»

رادیو عمومی ارمنستان

کتابی را که مقام معظم رهبری به نخست وزیر ارمنستان اهدا کردند.

رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با آقای نیکول پاشینیان ،نخست وزیر ارمنستان با اشاره به رابطه خوب مردم ایران و هموطنان ارمنی خود و همچنین فداکاری های آنان در دوران دفاع مقدس، گفتند: من به منازل این شهدا در تهران سرکشی کرده ام، چرا که ما شهدای ارمنیِ جنگ تحمیلی را همچون شهدای مسلمان، جزو افتخارات ایران می دانیم.

 به گزارش «رسانه نگار» در پایان این ملاقات، حضرت آیت ا... خامنه ای به دفترشان سفارش کردند که ترجمه کتاب «مسیح در شب قدر» به نخست وزیر ارمنستان اهدا شود.

 طبق بررسی های صورت گرفته توسط بنیاد شهید، رهبر انقلاب تاکنون در منزل تمامی خانواده شهدای مسیحی ساکن تهران حضور داشته اند. 


کتابی که رهبر انقلاب به نخست وزیر ارمنستان اهدا کردند

منبع:رسانه نگار

سلفی نخست وزیر ارمنستان در تهران حاشیه ساز شد

سفر نخست ‌وزیر ارمنستان به تهران و حضور وی در باشگاه آرارات حاشیه ساز شد.


به گزارش اسپوتنیک، سفر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان که به دعوت رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تهران حضور یافته بود با حواشی نیز همراه بود.
پاشینیان در سفر خود به ایران در باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات که ویژه ارمنیان ساکن تهران است حضور یافت. در مراسم سخنرانی نخست ‌وزیر ارمنستان در این باشگاه بنری با ادعای مالکیت ارمنستان بر منطقه قره ‎باغ نصب شده بود که وی با جمعیت و بنر مربوطه سلفی انداخت.

انتشار این عکس با واکنش منفی جمهوری آذربایجان، آذربایجان ایران و ترکیه روبرو شده است.


​اسپوتنیک در این راستا به بررسی برخی از این واکنش‌ها در فضای مجازی پرداخته است.

کاربری در این خصوص می‌نویسد: نخست وزیر ارمنستان یک روزبعد از سالگرد کشتارمسلمانان مظلوم قره باغ توسط ارمنی ها اشغال آن وتبدیل مساجدشان به اسطبل به ایران سفرکرده وبابی تدبیری دولت بی تدبیردر ورزشگاه آرارات بابنر «قره باغ ارمنستان» شوآف میکند!هم دولت هم ارمنی ها بدانند طبق فرموده رهبری قره باغ جزئی ازخاک اسلام است.


​پایگاه خبری نیز موسوم به پایگاه خبری آناج می‌نویسد: نصب بنر "قره باغ خاک اسلام است " توسط نمازگزاران تبریزی در ورودی مصلی امام خمینی (ره) تبریز، در پی محکومیت حواشی حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات ارامنه تهران.


مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‎باغ در سال ۱۹۸۸ آغاز و در سال ۱۹۹۱ به درگیری نظامی تبدیل شد که در نهایت نظامیان ارمنستان در قره‎باغ و هفت شهرستان همجوار آن مستقر شدند و تنش بر سر آن همچنان ادامه دارد و میانجیگری‎ها برای حل اختلافات مربوط به آن تا کنون بی‎نتیجه مانده است.

 منبع:​اسپوتنیک 

قاسمی: حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات اتفاقی نامعقول نبود/ موضع ایران نسبت به تمامی همسایگان شفاف و مشخص است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می‌داند. بی‌تردید خواست ما رفع هرگونه تنش، کدورت، ناامنی و بی ثباتی در روابط بین همسایگانمان با یکدیگر است.

بهرام قاسمی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به تهران اظهار داشت: همانگونه که بارها تکرار کرده‌ام موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمامی همسایگان سیاستی روشن، شفاف و مشخص می باشد. اولویت نخست سیاست خارجی ایران همسایگان می باشند. ما علاقه‌مندیم با همسایگان خود از روابطی مستحکم، براساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی و همزمان تلاش برای توسعه هر‌چه بیشتر مناسبات برخوردار باشیم. از نظر ما، روابط ایران با هر کشور دیگری از کشورهای همسایه، بی تردید علیه منافع کشور دیگری چه در میان همسایگان و چه دیگر کشورهای جهان نخواهد بود.
قاسمی افزود: بعد از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آسیای میانه و قفقاز روابطی متعادل و متوازن با حفظ تمامی اصول حاکم بر روابط با همسایگان و حق همسایگی میان ایران و ارمنستان برقرار بوده است. سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران نیز در چارچوب این روابط و نگاه حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامی کشورهای همسایه شمالی ایران ارزیابی می شود.
وی ادامه داد: روابط ایران و جمهوری آذربایجان نیز بعنوان دو کشور همسایه که از سنن، آداب، فرهنگ و مذهب مشترکی برخوردارند همواره از دوران پس از استقلال روابطی رو به رشد و با رویکرد توسعه و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در تمامی حوزه های مورد توجه مقامات دو کشور بوده و خواهدبود. نگاهی به تعداد دیدار هیات های مبادله شده در سطوح مختلف بویژه در سالیان اخیر و علی الخصوص دیدارهای وزرای خارجه و روسای جمهور و تفاهمات صورت گرقته موید این مطلب و نشان دهنده عمق روابط بین ایران و آذربایجان است. ایران ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می‌داند. بی‌تردید خواست ما رفع هرگونه تنش، کدورت، ناامنی و بی ثباتی در روابط بین همسایگانمان با یکدیگر است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مناقشه قره‌باغ کماکان سیاستی روشن و شفاف است و تغییری نکرده است و معتقدیم این موضوع که می تواند موجب ایجاد نگرانی برای کشورهای پیرامونی ما شود باید براساس موازین بین المللی و از طریق گفتگو حل و فصل شود. برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که روابط ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحت تاثیر مناقشه قره‌باغ قرار نگیرد ولذا ایران کماکان از سیاست اصولی و منطقی خود در این موضوع تبعیت می کند و عمیقا امیدواریم در پرتو تلاش های مسالمت آمیز مقامات این دو کشور و از طریق گفتگو و مذاکره و استفاده از تمامی ابزارها و ظرفیت های دیپلماتیک حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه هر چه سریعتر به نتایج ملموس منجر شود و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در گذشته برای حل و فصل این مسئله دیرینه بین دو کشور، تلاش کرده است همچنان آمادگی دارد در این زمینه تمامی مساعی خود را به کار گیرد.
وی افزود: ما مفتخریم که از اعصار و قرون گذشته، پیروان ادیان الهی، از جمله جامعه ارامنه، در ایران بعنوان کشوری با فرهنگ و تمدنی کهن، در کنار یکدیگر می زیسته اند و از امکانات و فرصت های لازم برای پیروی از آداب و رسوم دینی خود برخوردار بوده اند و امروز نیز در پرتو قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از جوامع دینی ارمنی، زرتشتی و یهودی در مجلس شورای اسلامی حضور دارند.
قاسمی در پایان اظهار داشت: حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات و دیدار با هم‌کیشان ایرانی خود امری نامعقول به نظر نمی‌رسد اما بدون شک برافراختن چند بنر به زبان ارمنی در مورد مناقشه قره‌باغ در محل باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات، اقدامی خودسرانه و غیرقابل پذیرش بوده و به هیچ وجه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد.


#وزارت_امور_خارجه ,#قتل_عام ,#گزارش_خبرگزاری_خانه_ملت ,#وزارت_امور_خارجه,#نخست_وزیر_ارمنستان #قره_باغ, نصب_بنر _در_باشگاه_آرارات 

منبع:ساعت 24

تبادل دیتا با ارمنستان و قطر

آذری جهرمی امضای قرارداد سه جانبه برای ترانزیت دیتا میان ایران، ارمنستان و قطر خبر داد.

تبادل دیتا با ارمنستان و قطر

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، قرارداد سه جانبه ایران و ارمنستان و قطر برای ترانزیت دیتا جنوب به شمال امضا و تبادل شد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر خود اعلام کرد: در ملاقات با وزیر ارتباطات ارمنستان: قرارداد سه جانبه قطر، ایران و ارمنستان برای ترانزیت دیتا جنوب به شمال امضا و تبادل شد.

وی ادامه داد: برای همکاری های مشترک آینده در توسعه امنیت سایبری، توسعه اقتصاد دیجیتال و صادرات نرم افزاری، کارگروه مشترکی تشکیل دادیم تا جزییات آن نهایی شود.
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا 

 
 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic