ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

میزان فساد مالی در ارمنستان پاشینیان را شوکه کرد

مسکو - ایرنا - نخست وزیر ارمنستان طی نشست خبری اعلام کرد که از میزان فساد مالی در این کشور شوکه شده است چرا که روزی نیست خبری از فساد مالی یک مقام دولتی منتشر نشود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، نیکول پاشینیان که در پی اعتراضات مردمی به فساد گسترده در ارمنستان به قدرت رسید، ادامه داد: اطلاعات روزمره درباره فساد مالی شوک آور است. 
وی افزود: در جامعه ارمنستان همیشه از مسائل عینی سخن می گفتند اما به چنین مسائل غیر مشهودی اشاره نمی کردند حال آنکه میزان فساد مالی در کشور بیش از پیش بالاست و باید برای آن کاری کرد. 
پاشینیان اظهار داشت: قبلا تلاش می کردم مبالغه گویی نکنم اما امروز از حجم فساد مالی حیرت زده هستم چرا که حجم فساد در ارمنستان غیرقابل تصور است. 
وی گفت: هدف ما ایجاد ساختار اقتصادی با حداکثر شرایط برابری برای همه در تجارت و حمایت از سرمایه گذاری ها و توسعه زیرساخت ها است. در گذشته هم اعلام کردم که مبارزه با فساد مالی حتی در صورتی که اعضای خانواده من در این مسیر قرار گیرند، متوقف نخواهد شد. 
پاشینیان گفت که تنها در صورت ریشه کن کردن فساد مالی و باز گرداندن مبالغ دزدیده شده می توان حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت را افزایش داد.
وی خاطرنشان کرد که تقریبا هر روز در ارمنستان، یک فساد مالی (در سطوح دولتی) افشا می شود و برای پیشرفت در این زمینه نیاز به ساختار قضایی مستقل و حمایت بخش های تجاری کوچک و متوسط داریم و این اقدامات در اولویت کاری دولت جدید قرار دارد.
نخست وزیر جدید ارمنستان افزود: دولت قصد دارد در کشور بانک پرسنلی ایجاد کند که فرصت برای بکارگیری بهترین افراد برای انتصاب در مقام های دولتی از جمله ارامنه خارج از کشور فراهم شود.
پاشینیان خاطرنشان کرد: در عرصه سیاسی داخلی کشور انتظار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام می رود، تاریخ نهایی برای برگزاری این انتخابات ماه می (اردیبهشت ماه) است.
به گفته وی، پس از رای گیری در مجلس ملی ارمنستان، اختیارات نخست وزیر کاهش خواهد یافت و به این ترتیب بین دولت و پارلمان موازنه قوا برقرار خواهد شد.
نخست وزیر ارمنستان با بیان اینکه در عرصه سیاست خارجی کشور تغییرات محسوسی رخ نخواهد داد، اظهار کرد: ما سیاست کاملا شفاف در قبال شرکا خواه روسیه یا اتحادیه اروپا خواهیم داشت.
وی درباره شرکت هیات ارمنستان در نشست ناتو در بروکسل نیز تصریح کرد: هیات ارمنستان در اجلاس ناتو در بروکسل شرکت نکرد بلکه در نشست کشورهای شرکت کننده در عملیات صلح بانی در افغانستان حضور یافت.
نخست وزیر ارمنستان افزود: در مورد سازمان پیمان امنیت جمعی هم ارمنستان، افزایش کارایی ساختار این سازمان را هدف قرار داده است. 
وی همچنین گفت که دولت ارمنستان کارهای زیادی باید انجام دهد بنابراین به مرخصی تابستانی نخواهد رفت.
به گزارش ایرنا، در دو ماه اخیر با روی کار آمدن دولت جدید ارمنستان به نخست وزیری پاشینیان سران بسیاری از سازمان های ارمنستان و استانداران این کشور تغییر کرده اند. 
سازمان امنیت ملی ارمنستان در این مدت خانه های شماری از مقام های سیاسی، نظامی و پلیس این کشور را بازرسی کرده و تعداد زیادی از جمله دو برادر سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری سابق ارمنستان دستگیر شده اند. 
مبارزه با فساد و بی قانونی یکی از هدف های عمده دولت جدید ارمنستان به ریاست نیکول پاشینیان اعلام شده است که در اراده عمومی جامعه ارمنستان ریشه دارد. 
درحقیقت به نظر می رسد دولت ایروان به ریاست پاشینیان تلاش می کند ضمن ممانعت از رشوه خواری و فساد دولتی، خواست و اراده عمومی جامعه ارمنستان مبنی بر برقراری عدالت اجتماعی را محقق سازد.

منبع:مسکو - ایرنا

دوازدهمین نشست مشترک کنسولی ایران و ارمنستان برگزار شد

دوازدهمین نشست مشترک کنسولی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، دوازدهمین نشست مشترک کنسولی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در محل وزارت امور خارجه و به ریاست مدیران کل کنسولی وزارت خارجه دو کشور برگزار شد.

در این نشست طرفین ضمن مرور مفاد یازدهمین نشست مشترک کنسولی و ابراز رضایت از حسن اجرای آن و پیشرفت های بدست آمده، درخصوص موضوعاتی از قبیل همکاری های دو کشور در زمینه های افزایش تسهیلات برای تبادلات مردمی دو کشور و ارتقای روابط بازرگانی و گردشگری، امور دانشجویان، زندانیان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و جرائم سازمان یافته و ... گفت وگو و تبادل نظر کردند.

منبع:مهر

توسعه همکاریهای مشترک پلیس ایران و ارمنستان

جناب آقای سیدکاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار کشورمان در ایروان  با آقای والری اوسیپیان رئیس پلیس ارمنستان درخصوص  توسعه همکاری های دوجانبه دیدار و گفتگو کرد. 

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در این دیدار ضمن  مهم ارزیابی کردن همکاری های  دوجانبه بین نیروهای انتظامی دو کشور، جهت مبارزه با جرایم سایبری، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر و...  براهمیت  توسعه تعاملات میان پلیس دو کشور در زمینه انتقال تجربیات، برگزاری دوره های آموزشی مشترک و سفر متقابل مقامات ارشد پلیس دو کشور تاکید کرد. 

آقای اوسیپیان رئیس پلیس ارمنستان در این دیدار ضمن تایید اظهارات سفیر محترم کشورمان ، همکاری میان نیروی های انتظامی دوکشور را بسیار خوب توصیف کرد و آمادگی خود را برای تامین امنیت گردشگران ایرانی و ارتقای همکاری در زمینه های مورد علاقه با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. 

در این ملاقات طرفین با اشاره به افزایش سفر گردشگران ایرانی  به ارمنستان بر اهمیت توجه ویژه به شهروندان ایرانی و فراهم کردن تسهیلات لازم  برای آنان تاکید کردند.

منبع:سفارت ج.ا.ایران_ایروان

ترمیم جاده در مسیر ارمنستان و ایران

جناب آقای سیدکاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار کشورمان در ایروان  با آقای آشوت هاکوپیان وزیر حمل و نقل ، ارتباطات و فناوری ارمنستان درخصوص توسعه همکاری های دوجانبه دیدار و گفتگو کرد. 

جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان در این دیدار درخصوص فعال کردن حمل و نقل ترکیبی ، جاده ای و ریلی ، بهسازی جاده نوردوز تا ایروان که می تواند تاثیر بسیار خوبی بر رونق اقتصادی دو جانبه و منطقه ای و همچنین رونق کریدور شمال – جنوب از طریق ارمنستان  تا دریای سیاه و اروپا داشته باشد تاکید کرد.

آقای آشوت هاکوپیان وزیر حمل و نقل و ارتباطات فناوری ارمنستان ضمن تایید اظهارات سفیر محترم کشورمان اظهار داشت وزارت حمل و نقل  ارمنستان نهایت تلاش خود را جهت توسعه مناسبات حمل و نقلی و بازسازی مسیر ایران و ارمنستان بكار خواهد بست و از حضور شركت های ایرانی در بازسازی این مسیر نیز استقبال می نماید

منبع:سفارت ج.ا.ایران_ایروان

افتتاح کارخانه شرکت پاکسان در ارمنستان

کارخانه تولیدی شرکت پاکسان وابسته به هلدینگ توسعه صنایع بهشهر با حضور جناب آقای سید کاظم سجادی سفیر محترم فوق العاده و تام الاختیار کشورمان در ایروان ،آقای بابایان معاون وزیر اقتصاد و سرمایه گذاری ارمنستان، آقای یوسفی مدیرعامل توسعه صنایع بهشهر، آقای وکیلی مدیرعامل شرکت پاکسان و جعمی از تجار و بازرگانان دو کشور افتتاح شد. 

در این مراسم جناب آقای سجادی سفیر محترم با اشاره به ظرفیت های موجود در ارمنستان از جمله تسهیلات منطقه آزاد مغری به سرمایه گذاران ایرانی، معافیت های ناشی از تعرفه ترجیحی با اتحادیه اوراسیا و لغو روادید میان دو کشور و تلاش های دولت جدید ارمنستان برای رفع موانع گمرکی  را گام های مهمی برای ارتقای روابط دو کشور ارزیابی کرد. 
در این مراسم آقای بابایان معاون وزیر اقتصاد ضمن استقبال از سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در ارمنستان حمایت دولت ارمنستان را از تولید کنندگان ایرانی و رفع موانع کاری آنها اعلام کرد . در این مراسم همچنین آقای یوسفی مدیرعامل توسعه صنایع بهشهر  و آقای وکیلی مدیرعامل پاکسان توضیحاتی در خصوص فعالیت شرکت های زیر مجموعه خود و رویکرد همکاری با ارمنستان ارائه کردند.

منبع:سفارت ج.ا.ایران_ایروان

رفع مشکل اخذ عوارض بالا از کامیون های ایرانی متردد در خاک ارمنستان

در دیدار سفیر جمهوری ارمنستان، با معاون وزیر راه و شهرسازی، راهکارهای توسعه حمل ونقل جاده ای و مسائل فی مابین دو کشور و همچنین موضوعات مرتبط با فعال سازی کریدورهای حمل ونقلی عبوری از دو کشور، بررسی و بر ضرورت تعیین مناسبات حمل ونقلی تاکید شد.

به گزارش تین نیوز و به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر و رئیس این سازمان به سوابق طولانی و همکاری های متقابل دو کشور به ویژه در بخش حمل ونقل جاده ای اشاره کرد و گفت: پتانسیل و ظرفیت های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل ونقل جاده ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که امید است با همکاری های بیشتر دو کشور راهکارهای توسعه روابط حمل ونقلی، حل وفصل مشکل اخذ عوارض بالا از کامیون های ایرانی متردد در خاک ارمنستان (که برخلاف معاهدات فی مابین نیز است) اتخاذ شد و در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری جاده ای دو کشور گام های اساسی برداشته شود. 

وی در ادامه به توانمندی های طرف ایرانی در زمینه به کارگیری سیستم های هوشمند اشاره کرد و آمادگی طرف ایرانی را در جهت انتقال دانش و تجربیات به طرف ارمنی بیان کرد.

آرتاش تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان ضمن اشاره به سوابق دیرینه همکاری دو کشور در بسیاری از زمینه ها اعم از گردشگری، حمل ونقل جاده ای و غیره افزود: همکاری های خوبی در زمینه توسعه روابط حمل ونقل جاده ای و ترانزیتی میان دو کشور وجود دارد که برگزاری کمیسیون های مشترک اقتصادی و کمیته های مختلف اعم از جاده ای نشان دهنده این موضوع است و خواستار طرح مباحث و پیگیری موضوعات باقیمانده از طریق کمیته های مذکورشد. 

منبع:تین نیوز

مسافران خارجی بهار امسال چقدر ارز 4200 تومانی گرفتند؟

تا پیش از اجرای سیاست های جدید ارزی بویژه در ماه های پایان پارسال و فروردین امسال، بسیاری از شهروندان به بهانه تهیه ارز مسافرتی در مقابل صرافی ها صف می کشیدند و حتی وضع مقررات سختگیرانه نظیر ارایه گذرنامه ممهور به ویزا، پرداخت عوارض خروج و بلیت مسافرتی نیز مانع از آن نشد.

بانک مرکزی از 21 فروردین ماه امسال در مجموع معادل 312 میلیون دلار ارز بابت سفرهای خارجی هموطنان پرداخت کرده است.

پس از آنکه دولت از شامگاه 20 فروردین تصمیم گرفت سیاست ارزی خود را تغییر دهد، تامین ارز مسافرتی هموطنان را نیز متقبل شد.

تا پیش از اجرای سیاست های جدید ارزی بویژه در ماه های پایان پارسال و فروردین امسال، بسیاری از شهروندان به بهانه تهیه ارز مسافرتی در مقابل صرافی ها صف می کشیدند و حتی وضع مقررات سختگیرانه نظیر ارایه گذرنامه ممهور به ویزا، پرداخت عوارض خروج و بلیت مسافرتی نیز مانع از آن نشد.

در روش جدید، بانک های ملی، ملت، تجارت، سامان و پارسیان در تامین ارز مسافرتی و زیارتی همکاری دارند و ارز مورد نیاز در شعب بانکی مستقر در مبادی خروجی کشور تحویل مسافران می شود.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی تامین و پرداخت ارز مسافرتی به صورت اسکناس برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست؛ سقف این نوع ارز برای سایر کشورها بجز عراق به مبلغ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست و ارز مورد نیاز زائران عتبات عالیات به دینار و به میزان 250 هزار دینار عراقی تعیین شده است.

در سه ماهی که از اجرای سیاست های جدید ارزی می گذرد، تخصیص ارز مسافرتی محل بحث کارشناسان و فعالان اقتصادی بوده است و همگان از اینکه منابع ارزی کشور صرف گردشگری های غیرضرور می شود، تاکید دارند.
همین تخصیص ارز ارزان سبب شده تا آژانس های مسافرتی برای استفاده از آن دست به ترفندهای جدیدی چون جابجایی صوری مسافر و استفاده از سهمیه ارزی وی بویژه در مقاصدی که نیازی به اخذ روادید ندارد، شوند و حتی برخی از هموطنان سفر خارجی را بر گردشگری داخلی ترجیح دهند.

«اصغر سمیعی» رئیس اسبق کانون صرافان در این باره می گوید: اصولاً اینکه بخواهند ارز را به شکل ارزان به مسافر دهند، روش غلطی است و فقط مردم را به انجام سفر خارجی تشویق می کند.

«اگر منابع ارزی کشور محدود است، باید در هزینه کردن آن نیز وسواس داشت نه اینکه با تخصیص ارز مسافرتی، نوعی رانت برای قشر متوسط و مرفه در مقایسه با دیگر اقشار جامعه بوجود آوریم».

سمیعی تاکید کرد: هیچکس با تخصیص ارز مورد نیاز صنعتگران و تولیدکنندگان و حتی برای واردات کالاهای اساسی و دارو مخالف نیست اما باید دید تخصیص ارز مسافرتی چه منفعتی برای کشور دارد که در فهرست بانک مرکزی قرار گرفته است.

این دیدگاه مورد تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز قرار دارد؛ جبار کوچکی نژاد رئیس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس با اعلام اینکه ارز دولتی فقط باید به سه گروه بیماران، دانشجویان خارج از کشور و بازرگانان اختصاص یابد، خواستار قطع موقت ارز مسافرتی شده است.

وی به استناد توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه باید از سفرهای غیرضرور خارجی خودداری شود، گفته است: بهتر است در مقطع کنونی که در جنگ اقتصادی قرار داریم هم مسئولان و هم مردم از انجام این سفرها صرف نظر کنند و از این رو حذف ارز مسافرتی و گردشگری یکی از راهکارهایی است که سفرهای غیر ضروری به خارج از کشور را کاهش می‌دهد.

پیگیری ها از بانک مرکزی نشان می دهد از 21 فروردین ماه که سیاست های جدید ارزی اعمال شده تا 23 تیرماه یعنی در مدت 3 ماه در مجموع معادل 312 میلیون دلار ارز مسافرتی به هموطنان تخصیص یافته؛ این درحالیست که میزان ارز تخصیصی برای واردات خودرو که جنجال برانگیز شد، 120 میلیون و 845 هزار و 84 یورو ارز دولتی بود.
بر اساس آمار، در سال گذشته حدود 9 میلیون نفر از هموطنان به خارج از کشور سفر کردند که نیمی از آنان گردشگران زیارتی بودند؛ در مجموع ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بیشترین مقصد سفر ایرانیان در سال گذشته بوده است.

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز اعلام کرده که درخصوص اصلاح شیوه تخصیص ارز مسافرتی با رئیس بانک مرکزی مکاتبه های متعددی داشته است زیرا به عقیده وی، ارزی که برای تسهیل سفر مردم در نظر گرفته شده زمینه‌ساز سودجویی برخی افراد شده است و این روش باید اصلاح شود.
این روزها زمزمه هایی مبنی بر حذف ارز مسافرتی به گوش می رسد؛ موضوعی که به نظر می رسد مورد توافق دولت، مجلس، فعالان اقتصادی و حتی فعالان ارزی باشد که انتظار دارند در شرایط جدید پیش آمده برای کشور، منابع ارزی کشورمان بیش از پیش صیانت شود.

منبع: ایرنا

جمهوری‌آذربایجان یک نظامی ارمنستان را اسیر کرد

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک نظامی ارمنستان را در منطقه «قازاخ» به اسارت درآورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ترند، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که یک نظامی ارمنستانی را در منطقه «قازاخ» (Gazakh) واقع در شمال این کشور به اسارت درآورده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، این ماجرا زمانی روی داد که نیروهای ارمنستان می خواستند عملیات شناسایی را در خاک این کشور به انجام برسانند.

بر این اساس، «کارن کازاریان» (Karen Kazaryan) به اسارت نیروهای جمهوری آذربایجان درآمده است.

این در حالیست که تا کنون ارمنستان در این باره موضعی را اتخاذ نکرده است.

گفتنی است نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره باغ بارها به سوی هم آتش گشودند که در نتیجه آن تعدادی از نظامیان از دو طرف کشته شده اند.

اگرچه میانجیگری های روسیه در پنجم آوریل سه سال گذشته به درگیری خونبار نظامیان دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ خاتمه داد؛ اما هر دو کشور در این باره ادعاهایی را مطرح می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر 

سه جایزه جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان برای ایران

فیلم «یوا» دو جایزه بهترین فیلم و بازیگری و «یک کامیون غروب» جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم زردآلوی طلایی ارمنستان را از آن خود کردند.

به گزارش ایسنا، پانزدهمین جشنواره فیلم "زردآلوی طلایی" ارمنستان در شهر ایروان به کار خود پایان داد و در نهایت فیلم «یوا» از آناهید آباد جایزه بهترین فیلم بخش "پانورامای سینمای ارمنستان" و همچنین جایزه بهترین بازیگرد مرد (شانت هاروتیونیان) را از آن خود کرد و جایزه بهترین فیلمنامه نیز به سجاد افشاریان  و ابوالفضل صفاری برای فیلم «یک کامیون غروب» رسید.

هر دو فیلم «یوا» و «یک کامیون غروب» در بخش "پانورامای سینمای ارمنستان" جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان حضور داشتند.

اما در بخش رقابتی اصلی این رویداد سینمایی که اصغر فرهادی ریاست هیات داوران را بر عهده داشت، جایزه زردآلوی طلایی بهترین فیلم به فیلم «آتشفشان» ساخته «رومن بوندارچوک» محصول مشترک اوکراین و آلمان اعطاء شد و جایزه زردآلوی نقره‌ای نیز به «فورتونا» به کارگردانی «جرمینال روکس» از کشور سوئیس رسید.

در بخش مستند جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان که فیلم «متهمین دایره بیستم» ساخته حسام اسلامی نیز به نمایندگی سینمای ایران حضور داشت، جایزه بهترین فیلم به «صورت فلکی دور» به کارگردانی «شوان میزراهی» محصول مشترک آمریکا، ترکیه و هلند اختصاص یافت.

 امسال فیلم اسپانیایی‌زبان «همه‌ می‌دانند» جدیدترین اصغر فرهادی نیز در بخش غیررقابتی جشنواره فیلم "زردآلوی طلایی" ارمنستان به روی پرده رفت و از اصغر فرهادی، «دارن آرنوفسکی»، «شین بیکر» و «جانفرانکو رُسی» به پاس نقش چشمگیر در سینمای جهان با اعطای جایزه یک عمر دستاورد سینمایی تقدیر به عمل آمد.

منبع: ایسنا

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس مقدس

ایرنا - ارومیه - مراسم مذهبی سالانه عشاء ربانی یا باداراک به مناسبت سالروز شهادت تاتائوس یکی از حواریوین حضرت عیسی(ع) روز شنبه با حضور مسیحیانی از ایران و کشور های فرانسه، ارمنستان، چین، نروژ و سنگاپور در قره کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) شهرستان چالدران استان آذربایجان غربی برگزار شد.


الکساندر دوگین خطاب به ارمنستان: کل قره‌باغ متعلق به آذربایجان است

فیلسوف و کارشناس سیاسی مشهور روسیه اعلام کرد: از نظر روسیه نه‌تنها ۵ منطقه از قره‌باغ از جمله "له‌له تپه" بلکه تمام قره‌باغ کوهستانی متعلق به آذربایجان است. این مسئله در سازمان ملل و حقوق بین‌الملل یک حقیقت ثابت شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، الکساندر دوگین فیلسوف و کارشناس سیاسی مشهور روسیه و «مغز متفکر» ولادیمیر پوتین در مصاحبه با خبرگزاری «in.am» نزدیک به دولت ارمنستان تأکید کرد: قره‌باغ جزو خاک آذربایجان است و ارمنستان با عمل نکردن به تعهداتش، حل بحران قره‌باغ را بدون جنگ و از طریق مذاکره از بین برده است.

دوگین در پاسخ به سؤال این خبرگزاری مبنی بر اینکه «شما چگونه طرفدار صلح هستید در حالی که در سال 2016 به منطقه "له‌له تپه" در قره‌باغ رفته و از حاکمیت آذربایجان بر این منطقه حمایت کردید؟» اظهار داشت: قبل از هر چیزی باید بدانید که از نظر روسیه نه‌تنها 5 منطقه از قره‌باغ از جمله "له‌له تپه" بلکه تمام قره‌باغ کوهستانی متعلق به آذربایجان است. این مسئله در سازمان ملل و حقوق بین‌الملل یک حقیقت ثابت شده است. حق طبیعی مقامات روسیه است که در قسمتی از مناطق قره‌باغ که در اختیار آذربایجان است با مقامات این کشور دیدار داشته باشد. قره‌باغ کوهستانی متعلق به ارمنستان نیستی و سفر هر یک از مقامات روسیه به آنجا مغایر با حقوق بین‌الملل نیست.

وی در پاسخ به سؤال خبرگزاری ارمنی مبنی بر اینکه «شما و کارشناسان روسی در کنفرانس قره‌باغ با عنوان "آذربایجان یگانه متحد روسیه در قفقاز جنوبی" شرکت کردید. چرا یگانه متحد؟» خاطرنشان کرد: پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان با انقلاب رنگی به قدرت رسیده است. در حاکمیت پاشینیان توافق در مورد بازگرداندن 5 منطقه از قره‌باغ کوهستانی به آذربایجان که در زمان سرکیسیان انجام گرفته بود از بین رفته است. 
ارمنستان می‌توانست با عمل به تعهدات خود نقش کلیدی در مورد حل بحران قره‌باغ داشته باشد اما با عمل نکردن به تعهداتش، حل این بحران بدون جنگ و از طریق مذاکره را از بین برده است. شرکت مقامات و کارشناسان روسی در کنفرانس "آذربایجان یگانه متحد روسیه در قفقاز جنوبی" هشداری به ارمنستان در مورد بازگشت به مذاکرات و عمل به تعهداتش است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

سفر پاشینیان به بروکسل، آغاز دوگانه کرملین و ناتو در سیاست خارجی جدید ارمنستان

در حالی که کارشناسان ارمنی سفر نخست وزیر ارمنستان به بروکسل را آغار دوران چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ارمنستان می‌دانند، کارشناسان روس از لزوم اتخاذ تدابیر مسکو در قبال ایروان سخن می‌گویند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از سفر نیکول پاشینیان به بروکسل و حضور در نشست کشورهای ناتو، برخی از کارشناسان ارمنی معتقدند که این سفر باعث تعمیق روابط ایروان و ناتو و همچنین ایروان با اتحادیه اروپا خواهد شد که این مساله نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در روابط ایروان – مسکو شود.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری "اخبار ارمنستان" منتشر کرده، آرا پاپایان، مدیر مرکزی تحقیقاتی Modus Vivendi معتقد است که سفر پاشینیان به بروکسل از منظر امکان ایجاد یک آلترناتیو امنیتی برای دولت ایروان اقدامی مهم است.

وی معتقد است که در آستانه سال جدید مالی این سفر این امکان را می‌تواند فراهم آورد که اتحادیه اروپا روابط مالی و تجاری خود را با ارمنستان مورد بازبینی قرار داده و کمک‌های بلاعوض بیشتری را برای تنظیم اقتصاد ارمنستان برای ایروان در نظر بگیرد.
آرمان ناواساردیان، معاون سابق وزیر امور خارجه رامنستان نیز این سفر پاشینیان را سرآغازی بر دیپلماسی چندجانبه گرایی ارمنستان و فصلی نو در سیاست خارجی ایروان می‌داند.
این اظهارات کارشناسان ارمنی در حالی است که برای نخستین بار در تاریخ مناسبات ارمنستان و روسیه دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان، آرمن گریگوریان در سفر به مسکو در میان ارامنه مقیم مسکو برای نخستین بار به زبان ارمنی سخنرانی کرد.

اگرچه سخنرانی به زبان ارمنی در میان ارامنه از سوی یک سخنران ارمنی به هیچ وجه مساله عجیبی نباید باشد، اما با در نظر داشتن سنت سیاسی میان روس‌ها و ارامنه، این سخنرانی در واقع یک دهن کجی به وفاداری روسی ارامنه و تاکیدی بر ملی گرایی ارمنی، آن هم در قلب روسیه تلقی می‌شود.

در دوران حاکمیت سارکسیان با توجه به عواقب مترتب بر چنین اقدامی، این حادثه نمی‌توانست به ذهن هیچکس خطور کند. مساله‌ای که بی شک روس‌ها از آن نمی‌توانند چشم پوشی کنند.
در مقابل زاخار پریلپین، نویسنده و تحلیلگر روس در برنامه گفت‌وگوی خبری رادیوی "صدای مسکو" در ویژه برنامه‌ای به مناسبت تحولات موجود در سیاست‌های ارمنستان در قبال روسیه گفت: ارمنستان دیگر به جهت اقتصادی و اساساً از هیچ منظری برای روسیه اهمیتی ندارد، اما در هر حال روسیه احساس می‌کند که باید به ارمنستان توجه کند.
پریلپین ادامه داد: در هر حال در ارمنستان یک انقلاب رخ داده و روسیه باید دیر یا زود در قبال این موضوع تصمیم خود را بگیرد. تمام کشورهای جماهیر سابق شوروی و از آن جمله ارمنستان تلاش دارند تا با عضویت در ناتو از زیر سایه روسیه خارج شوند.
به نظر می‌رسد روس‌ها در ماه‌های آینده تلاش خواهند کرد تا با استفاده از اهرم فشارهایی که در مقابل هیئت حاکمه ارمنستان دارند تا حد ممکن از نزدیک شدن ایروان به محور غربی جلوگیری کنند.

سفر هیئت کارشناسان و نمایندگان مجلس روس به باکو و حضور در خط مقدم جبهه قره باغ و سخن گفتن در مورد لزوم آزادسازی اراضی آذربایجان از اشغال ارمنستان را می‌توان نخستین صفحه از مجموعه فشارهای روسیه به ارمنستان دانست. همچنین نشست قره باغ که تا چند ماه آینده با حضور الهام علی اف و پاشینیان برگزار خواهد شد می‌تواند عرصه دیگری از فشار بر پاشینیان محسوب شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

ایران قهرمان وزنه برداری جهان در آمریکا شد

تیم ملی ایران البته از نظر رنگ مدال و تعداد مدال مجموع هم موفق شد به مقام قهرمانی برسد. ایران در این جدول با کسب 2 طلای مجموع یک نقره و 2 برنز بالاتر از کلمبیا در رتبه اول مسابقات قرار گرفت . هرچند که برای انتخاب قهرمان جدول امتیاز بندی به حساب می آید و ایران در آن جدول هم با اقتدار قهرمان شد.

تیم ملی وزنه برداری ایران موفق شد به مقام قهرمانی مسابقات جهانی در سال 2017 در آمریکا برسد.

 

به گزارش عصرایران تیم ملی وزنه برداری ایران امروز صبح موفق شد با مدال هایی که توسط بهداد سلیمی و سعید علی حسینی به دست آمد بالاتر از سایر کشورهای جهان به قهرمانی برسد.

 

ملی پوشان ایران به خاطر عملکرد ویژه خود در این مسابقات و علی رغم عدم درخشش کیانوش رستمی موفق شده بودند تا قبل از مسابقه دسته +105 کیلوگرم تا حدی قهرمانی شان را مسجل کنند.

 

ایران برای مسابقه امروز فقط نیاز به 90 امتیاز داشت که حضور دو وزنه بردار ایران در جدول این امتیاز را به ایران هدیه می کرد. با این همه سعید و بهداد با کسب مدال های برنز و نقره و با کسب امتیاز های بیشتر ایران را به قهرمانی رساندند.

 

تیم ملی ایران البته از نظر رنگ مدال و تعداد مدال مجموع هم موفق شد به مقام قهرمانی برسد. ایران در این جدول با کسب 2 طلای مجموع یک نقره و 2 برنز بالاتر از کلمبیا در رتبه اول مسابقات قرار گرفت . هرچند که برای انتخاب قهرمان جدول امتیاز بندی به حساب می آید و ایران در آن جدول هم با اقتدار قهرمان شد.


رتبه

کشور

طلا

نقره

برنز

جمع

1

ایران

2

1

2

5

2

کلمبیا

2

1

2

5

3

تایلند

1

3

1

5

4

شیلی

1

1

0

2

ویتنام

1

1

0

2

5

گرجستان

1

0

1

2

6

چین تایپه

1

0

0

1

مصر

1

0

0

1

هند

1

0

0

1

رومانی

1

0

0

1

اسپانیا

1

0

0

1

کره جنوبی

1

0

0

1


منبع:عصرایران

سومین محوطه اورارتویی دنیا تعیین حریم میشود/بسطام درراه ثبت جهانی

ارومیه – تعیین حریم و عرصه قلعه تاریخی بسطام سومین محوطه اورارتویی شناخته شده دنیا و یکی از بزرگترین قلعه های ایران در دست انجام است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها: قلعه تاریخی بسطام در قره ضیاالدین آذربایجان غربی به عنوان سومین محوطه اورارتویی شناخته شده در دنیا به شمار می رود، قدمت ساخت این قلعه بر اساس کتیبه ای که از «روسای دوم»، یکی از پادشاهان اورارتویی کشف شده بین سال های ۶۴۵ و ۶۸۵ قبل از میلاد است.

این قلعه تاریخی که بزرگترین قلعه اورارتویی ایران نیز به شمار می رود و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، در حدود ۲۸۰۰ سال قبل توسط اقوام اوراتوری ساخته شده است و زمانی یکی از استحکامات مهم و نفوذناپذیر اوراتورها بوده است، این قلعه توسط ویلسرام گلایس آلمانی در حدود ۵۰ سال قبل کشف و به جهانیان معروفی شده است.

 اورارتو نام تمدنی است که در غرب آذربایجان امروز، شرق آناتولی و شمال کردستان کنونی و اطراف دریاچه وان و ارتفاعات ارمنستان وجود داشت و ساکنان آن جزو بخشی از نیاکان گرجی‌ها و ارمنی‌های کنونی بوده‌اند و از حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، تا ششصد پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی داشتند.

بر اساس کاوش های باستان شناسی صورت گرفته در این محوطه تاریخی شهر قدیمی بسطام در سه قسمت ساخته شده که قسمت بالایی ارگ شاهی، قسمت میانی معبد و قسمت پایینی قلعه محل اسب سواران و یا سپاهیان بوده است و در خارج از شهر نیز مردم عادی ساکن بوده اند.

 این قلعه در بالای کوهی در کنار روستای بسطام قرار گرفته و دارای دیوارهای مستحکم سنگی است که به دره پایین آن اشراف کامل دارد، دیوارهای موجود در قلعه، از سنگ های بزرگ ساخته شده و دارای پیش آمدگی و فرورفتگی هایی به شیوه معماری دوره اورارتویی است.

تعیین عرصه و حریم قلعه تاریخی بسطام در دست انجام است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از تعیین عرصه و حریم قلعه تاریخی بسطام خبر داد و اظهارداشت: پروژه مطالعاتی حاضر با عنوان گمانه زنی و به منظور تعیین عرصه و حریم درجه یک و دو قلعه بسطام از حدود یک ماه پیش توسط اکیپی از باستانشناسان استانی و کشوری در این محوطه شروع شده است.

جلیل جباری اظهارداشت: این محوطه تاریخی قبلا در سال های ۱۹۷۶تا ۱۹۷۸ میلادی کاوش هایی توسط کلایس انجام گرفته و بعد از انقلاب هم در سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۹ کاوش هایی توسط باستان شناسان ایرانی صورت گرفت.

وی با اشاره به اهمیت این محوطه تاریخی گفت: گمانه زنی فعلی در بخش شرقی قلعه بوده و در انجام مطالعات آن، اطلاعات حاصل از ژئومغناطیس که سال گذشته توسط تیمی از پژوهشگران دانشگاه اینسبورگ کشور اتریش صورت گرفت مدنظر قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: انجام چنین روشی بر روی سطح محوطه دید بهتری برای برای ایجاد گمانه زنی و شناخت نهشته های جدید فراهم نموده است.

وی اضافه کرد: با تعیین نهایی خط عرصه و حریم این محوطه، تلاش داریم مشکل دخل و تصرف  کشاورزان که زمین کشاورزی آنان در بخشی از محوطه قرار گرفته است برطرف شود.


پرونده قلعه تاریخی بسطام برای ثبت جهانی در دست انجام است

وی در خصوص ثبت جهانی این قلعه تاریخی و آخرین مراحل آن اظهارداشت: قلعه تاریخی بسطام از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار بوده که در این راستا پرونده این اثر تاریخی برای ثبت در فهرست آثار جهانی آماده شده است.

وی با بیان اینکه مرمت و صیانت از این اثر تاریخی در طول سال تداوم دارد افزود: تاکنون دو مرحله کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی صورت گرفته که در اولین کاوش باستان شناسی توسط هیئت آلمانی آثار تاریخی زیادی از جمله سنگ نوشته و لوح های گلی دربرگیرنده خطوط میخی اورارتویی که گویای تاریخ و تمدن این محوطه است کشف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اعلام اینکه سومین دوره کاوش های باستان شناسی این محوطه با ارزش تاریخی با همکاری هیئت اتریشی امسال آغاز شده است ادامه داد: امسال برای مرمت، فنس کشی و نیز کاوش های باستان شناسی این اثر در مجموع ۳۲۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافت.

جباری با بیان اینکه این اثر با  ۵۴ هکتار وسعت بزرگترین قلعه اورارتویی ایران به شمار می رود افزود: امیدواریم با ثبت این اثر در فهرست آثار جهانی بتوانیم گام اساسی در معرفی و شناساندن آن برداریم.

وی در خصوص مطالعات و کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی افزود:  در سال ۱۳۹۴ با حمایت و پیگیری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و فرمانداری شهرستان چایپاره پروسه تشکیل پایگاه ملی اورارتوشناسی بسطام آغاز و در همان سال به سرانجام رسید.

جباری با بیان اینکه با شکل گیری پایگاه ملی در این مکان مطالعات حفاظت، مرمت و ساماندهی قلعه بسطام با انسجام بیشتری دنبال شد اضافه کرد: در این راستا با هماهنگی های انجام شده با دانشگاه اینسبورگ اتریش و پژوهشکده باستان شناسی، انجام مطالعات ژئومغناطیس در دستور کار پایگاه بسطام قرار گرفت.

منبع:خبرگزاری مهر

استاندار آذربایجان شرقی: صادرات برق به ارمنستان کذب است

تبریز-ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی، صادرات برق ایران به ارمنستان را خبر کذب فضای مجازی عنوان کرد و گفت: کدام عقل بیدار و منصف می پذیرد که در این فصل از سال و افزایش مصرف برق، ایران اقدام به صادرات کند.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، مجید خدابخش در جمع بانوان فعال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استان، نوسانات ارزی، خروج آمریکا از برجام، اغتشاشات دی ماه و سایر مسایل سیاسی و اقتصادی طی ماه های اخیر را مورد اشاره قرار داد و افزود: دشمنان پس از این اتفاقات منتظر فروپاشی جمهوری اسلامی ایران بودند و برای تحقق بخشیدن به این هدف همچنان به شدت به کارآمدی اقتصادی دولت تدبیر و امید می تازند.
وی، فعالیت های غیرواقع و بی وقفه فضای مجازی علیه دولت را از جمله توطئه های دشمنان برشمرد و اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی، حملات فوق العاده ای علیه دولت صورت می گیرد و دروغ هایی به دولت نسبت و به سرعت نشر داده می شود.
خدابخش، امیدبخشی به آحاد مردم را از جمله ضروریات کنونی کشور خواند و گفت: هرچند در کشور مشکلاتی وجود دارد اما نباید تنها به انتشار اخبار منفی معطوف شده و از پرداختن به بسیاری از اتفاقات مثبت پرهیز شود.
استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید از هر گونه انتقاد و پیشنهاد سازنده استقبال می کند، اظهار داشت: اما در این میان برخی از مدیران متاسفانه عقل خود را تعطیل و مثل رباط فکر می کنند و تصمیم می گیرند.
وی، بهره مندی از ظرفیت های وسیع احزاب، تشکل ها و گروه های مردم نهاد در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را فرض لازم مدیریت های دولتی خواند و افزود: این گروه ها در حقیقت نیروهای فکری دولت به شمار می روند که باید در حوزه های مربوطه برنامه ها و پیشنهادات علمی خود را ارایه کنند.
وی اضافه کرد: ما به احزاب، گروه ها و تشکل های مردمی به شدت نیاز داریم و استانداری آذربایجان شرقی به صورت 24 ساعته در اختیار این تشکل ها است تا با همفکری و تعامل، ضمن امیدآفرینی در کشور با عزت و سربلندی از مشکلات عبور کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور، نسخه اصلی حل و فصل و رفع این مشکلات را مدیریت بر مبنای تکنوکراسی عنوان کرد.
وی تکنوکراسی را یافتن راه حل های مناسب برای مشکلات مختلف برمبنای تخصص های مورد نظر تعریف کرد و افزود: اگر به تجربیات کشورهای مختلف جهان در مقابله با مشکلات توجه کنیم، در می یابیم که تنها راهکار رفع این معضلات بهره مندی از مدیریت تکنوکرات بوده است.
وی به بحران اقتصادی سال 1340 در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در آن دوره نیز که کشور با رکود بزرگی مواجه شد و کارخانجات در حال تعطیلی بود، وزیر بازرگانی وقت با مدیریت تکنوکرات و شعار تولید ثروت از طریق بخش خصوصی توانست با اعمال سیاست های مناسب بر مشکلات چیره شود و بحران را رفع کند.
به گزارش ایرنا، در این نشست چهار نفر از نمایندگان تشکل های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیرامون مسایل مختلف اظهار نظر کرده و خواستار توجه بیشتر دولت به بهره مندی از تواتمندی های بانوان در عرصه های مدیریتی، تصمیم گیری و تصمیم سازی شدند.
غیرفعال بودن احزاب سیاسی، لزوم توجه به توسعه فرهنگی و سیاسی، انتقاد از پایین بودن میزان ورودی بانوان به حوزه های سیاسی و اجتماعی، بهره گیری از بانوان در بخش های اقتصادی، لزوم تغییر نگرش ها در اقتصاد، رعایت حقوق کودکان، زنان بدسرپرست و بی سرپرست، توجه به مساله حاشیه نشینی در تبریز و توانمدسازی محلات حاشیه ای از جمله موارد مطرح شده توسط بانوان فعال در حوزه های سیاسی، اقتصاد، اجتماعی و فرهنگی بود.

منبع: ایرنا

 
 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic