ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

ادامه تظاهرات ضد آمریکایی در ارمنستان

تجمعات اعتراض آمیز علیه شرکت آمریکایی-انگلیسی لیدیان که از دولت سابق ارمنستان مجوز استخراج معدن طلا را دریافته کرده است همچنان ادامه دارد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دلار‌های کثیفتان را از طبیعت پاک ما دور نگه دارید، محتوای یکی از پلاکارد‌ها در یکی دیگر از تجمعات اعتراض آمیز در ایروان در چند روز گذشته علیه شرکت آمریکایی-انگلیسی لیدیان است که از دولت سابق ارمنستان مجوز استخراج معدن طلا را در منطقه‌ای بنام "آمولسار" دریافت کرد.

- هوانس چوگازسیان از چهره‌های سیاسی ارمنستان

خواست معترضان از دولت جدید کشورشان این است: مجوز استخراج معدن طلا را شرکت لیدیان با پرداخت رشوه دریافت کرده است و باید هر چه زودتر لغو شود.به گفته آنها: استخراج این معدن باعث نابودی بخشی از محیط زیست کشورشان خواهد شد.
دوچرخه سوارها، موتورسیکلت سوار‌ها و قشر‌های مردم در مناطق مختلف شهر ایروان با برگزاری تجمعات اعتراضی اعلام کردند: به شرکت لیدیان اجازه نخواهند داد منابع طبیعی کشورشان را غارت کند.
اعتراضات فقط به ایروان ختم نشد، دانش آموزان برخی شهر‌های مجاور "آمولسار" نیز روز گذشته تظاهرات کردند و شعار "لیدیان دور شو از سرزمین ما" سردادند.

خبرگزاری صدا و سیما

دکتر روحانی فرا رسیدن روز ملی ارمنستان را تبریک گفت

رئیس جمهور در پیامهای جداگانه ای به رئیس جمهور و نخست وزیر ارمنستان، ضمن تبریک فرا رسیدن روز ملی این کشور ، ابراز امیدواری کرد که پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی میان دو ملت، ظرفیت های فراوان دو کشور، با پشتوانه و اراده سیاسی مقامات عالیه، موجبات گسترش بیش از پیش روابط فی ما بین را در تمامی زمینه ها فراهم سازد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این پیام های تبریک به آقایان «آرمن سرکیسیان» رئیس جمهور و «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، از خداوند متعال سعادت و نیکبختی مردم جمهوری ارمنستان را مسألت کرده است.

منبع:دولت

تداوم بازداشت رئیس جمهور سابق ارمنستان

روبرت کوچاریان رئیس جمهور سابق ارمنستان هم چنان در زندان باقی خواهد ماند.

به گزارش تسنیم، بر اساس رای قاضی پرونده رئیس جمهور سابق ارمنستان، کوچاریان در زندان باقی خواهد ماند. بلافاصله پس از این رای، وکلای روبرت کوچاریان بار دیگر خواستار آزادی وی بر اساس وثیقه شدند. قاضی آنا دانیبکیان در تاریخ 20 سپتامبر رای خود را درباره این درخواست اعلام خواهد کرد.

این نخستین تصمیم درباره دستگیری یا آزادی رئیس جمهور سابق ارمنستان نمی باشد. کوچاریان آخرین بار در تاریخ 25 ژوئن بازداشت شد. وی متهم به براندازی قانون اساسی در جریان وقایع 1 مارس 2008 می باشد.

در جریان سرکوب تظاهرات گسترده در ایروان که پس از انتخابات ریاست جمهوری فوریه 2008 اتفاق افتاد، 10 نفر جان خود را از دست دادند. این اتفاق در زمان ریاست جمهوری کوچاریان صورت گرفت. در نتیجه انتخابات بحث برانگیز آن سال سرژ سارگسیان که از سوی کوچاریان حمایت می شد، پیروز انتخابات اعلام شد.

پس از انقلاب مخملی که بهار سال 2018 در ارمنستان روی داد، دولت جدید این کشور تحقیقات پیرامون وقایه آن سال را از سر گرفت و کوچاریان یکی از متهمان اصلی این پرونده بود. کوچاریان در یک سال اخیر، چندین بار دستگیر و مجددا آزاد شده است.

در تاریخ 12 سپتامبر، وکلای کوچاریان دادخواستی را برای تغییر بازداشت موقت رئیس جمهور پیشین ارمنستان ارائه دادند. مبنای وکلا برای این درخواست حکم دادگاه قانون اساسی است که پذیرش پیگرد کیفری روسای جمهور سابق نقض یکی از اصول قانون اساسی است که بر مبنای آن همه روسای جمهور سابق در قبال اقدامات قبلی خود از آزادی شخصی برخوردار هستند. پس از انتشار این حکم، وکلای کوچاریان خواستار آزادی فوری وی شدند اما دادستانی ارمنستان با این درخواست مخالفت کرد. از این رو قاضی پرونده اعلام کرد که پس از 5 روز بررسی، رای خود را صادر خواهد کرد.

درخواست صدور وثیقه

پس از اعلام رای دادگاه در تاریخ 17 سپتامبر، وکلای کوچاریان اعلام کردند که هیچ دلیلی وجود ندارد که وی هم چنان در بازداشت باشند. توجیه اصلی آن ها این است که کوچاریان در طی تحقیقات هرگز در پرونده دخالت نکرده و از شرکت در جلسات دادگاه یا رسیدگی ها نیز امتناع نکرده است.

وکلای وی پیشنهاد دادند که دادگاه برای کوچاریان وثیقه صادر کند. آن ها خاطر نشان کردند با وجود این که کلیه اموال کوچاریان و خانواده وی از سوی دادگاه توقیف شده است اما بستگان و دوستای وی حاضر هستند تا در صورت تعیین وثیقه از سوی دادگاه، آن را تامین کنند.

کوچاریان نیز از این درخواست استقبال کرد. ور درباره گمانه زنی مبنی بر این که ممکن است فرار کند اظهار داشت که فردی نیست که بخواهد مخفی شود و اگر چنین شخصیتی داشت، تا کنون آذربایجانی ها در استپاناکرت [قره باغ] بودند. وی درباره مبلغی که برای آزادی اش می تواند به عنوان وثیقه بدهد چیزی نگفت و آن را به تصمیم قاضی منوط کرد. وی گفت: "اگر حساب های من از توقیف خارج شود، یک چیز است و اگر نشود یک چیز دیگر. نمی دانم دادگاه چه تصمیمی خواهد گرفت. واقعیت این است که حساب های من و خانواده ام توقیف شده است".

وکلای کوچاریان هم چنین مدعی شدند که رای دادگاه درباره عدم آزادی وی در اثر فشار مقامات از قبل گرفته شده بود. یکی از وکلا خاطر نشان کرد که پیش از این، نخست وزیر و رئیس پارلمان به عنوان قدرت مندترین مقامات ارمنستان، درباره رای دادگاه قانون اساسی مبنی بر غیرقانونی بودن لغو مصونیت قضایی روسای جمهور، با آن مخالفت کردند و این اظهارات آن ها پیامی برای قاضی پرونده بود تا با آزادی کوچاریان مخالفت کند. وی تاکید کرد که نخستین بار نیست که در آستانه اعلام تصمیم دادگاه، مقامات ارمنستان در پرونده دخالت می کنند و بر رای دادگاه تاثیر می گذارند.

اظهارات نخست وزیر ارمنستان

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان توجه زیادی به پرونده کوچاریان مبذول داشته است. وی در کنفرانسی خبری در تاریخ 16 سپتامبر، رای دادگاه قانون اساسی را غیرقانونی خواند. پاشینیان گفت که این رای تحت تاثیر این واقعیت است که رئیس فعلی دادگاه قانون اساسی عضو حزب جمهوری خواه ارمنستان است که در نتیجه انقلاب مخملی سال گذشته از قدرت کنار گذاشته شد.

وی هم چنین اظهار داشت دو تن از قضات دادگاه قانون اساسی خودشان در پرونده اتفاقات 1 مارس 2018 متهم هستند.

افزون بر این، پاشینیان دادگاه قانون اساسی را متهم به دست داشتن در یک سری تخلفات قانونی در ارمنستان کرد که از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1996 در این کشور شروع شد. وی گفت: "آن ها فکر می کنند که می توانند علیه مردم کار کنند؟ به نام فساد و کلاهبرداری؟ پارلمان و مردم باید فکر کنند که با چنین دادگاه قانون اساسی چه باید کرد".

بیانیه رئیس پارلمان ارمنستان

آرارات میرزویان رئیس پارلمان ارمنستان در تاریخ 16 سپتامبر اظهار داشت که پارلمان تنها نماینده قانونی مردم ارمنستان است و از تصمیم دادگاه قانون اساسی ناراضی است. وی گفت: "هنگامی که دادگاه رای خود را اعلام کرد، این تصمیم به درستی مورد بررسی قرار نگرفت و نظرات واحه گریگوریان یکی از قضات دادگاه قانون اساسی که پس از انقلاب 2018 به این سمت منصوب شد مورد اعتنا قرار نگرفت. این رای، درباره بی طرفی دادگاه ها در جامعه تردید ایجاد کرده است".

رئیس پارلمان علاوه بر این، دادگاه قانون اساسی را متهم کرد که پارلمان هنوز ترجمه رسمی ارمنی آرای صادره از سوی کمیسیون ونیز شورای اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپا را دریافت نکرده است. در ژوئیه سال جاری، دادگاه قانون اساسی ارمنستان از این دو نهاد اروپایی درخواست کرد تا درباره پرونده کوچاریان و مصونیت قضایی روسای جمهور پیشین اظهار نظر کند.

روبرت کوچاریان رئیس جمهوری سابق ارمنستان متهم است که در بهار سال 2008 با نقض قانون اساسی، معترضان به زمام داری وی را به گلوله بسته و 10 نفر از آنان را کشته است. وی در سال 1998 و سپس در سال 2003 به ریاست جمهوری ارمنستان انتخاب شد. تا زمان انقلاب مخملی سال گذشته ارمنستان، پرونده حوادث سال 2008 پیشرفت خاصی نداشت. بعد از برکناری حزب حاکم جمهوری خواه ارمنستان از قدرت در پی اعتراضات عمومی در این کشور و به روی کار آمدن ائتلاف سیاسی "اقدام من" به رهبری نیکول پاشینیان نخست وزیر کنونی بسیاری از مقامات سابق ارمنستان به اتهامات رشوه خواری، سوءاستفاده از قدرت و چپاول اموال عمومی به دادگاه فراخوانده شده اند.

کوچاریان ابتدا در 28 ژوئیه 2018 به دلیل دست داشتن در این پرونده دستگیر شد، اما دو هفته بعد دادگاه حکم داد که وی مصونیت قضائی دارد و حکم به آزادی وی داد. پس از آزادی کوچاریان در آگوست سال 2018، دادگاه رسیدگی کننده پرونده وی را در 15 نوامبر همان سال به دادگاه تجدید نظر ارسال کرد. در 7 دسامبر سال 2018 ، دادگاه تجدید نظر تصمیم به بازداشت رئیس جمهور سابق گرفت. از آن روز به بعد، روبرت کوچاریان تا تاریخ 18 مه 2019 در زندان بود. کوچاریان برای آخرین بار در تاریخ 25 ژوئن مجددا دستگیر شد.

روبرت کوچاریان هیچ یک از اتهامات علیه خودش را به رسمیت نمی شناسد و پشت پرده آن ها را یک دستور سیاسی از سوی مقامات فعلی ارمنستان می داند.

تسنیم

آلبرت بیگجانی: جشنواره هایفست میزبان ۷ اثر ایرانی است / داریوش مودبیان در ارمنستان

دبیر بخش ایران هفدهمین دوره جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان درباره نمایش هایی که در این دوره در جشنواره حضور دارند توضیحاتی ارائه کرد.

آلبرت بیگجانی عضو هیات برگزاری و دبیر بخش ایران هفدهمین دوره جشنواره هنرهای اجرایی هایفست ارمنستان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برگزاری این رویداد گفت: امسال هفدهمین سال برگزاری جشنواره هایفست ارمنستان است و شاهد اجرای ۵۲ نمایش از ۱۷ کشور خواهیم بود. این دوره از جشنواره از ۹ تا ۱۷ مهر ماه برگزار می شود و کشورهای کره جنوبی، روسیه، بلژیک، انگلستان، اکراین، ایران، گرجستان، آلمان، لوکزامبورگ، ارمنستان، برزیل، آمریکا، کرواسی، ایتالیا، سوئد، سوییس و لهستان در این رویداد حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: امسال ۷ اثر نمایشی از ایران در جشنواره شرکت دارند که شامل گروه اوینار تبریزاز با نمایش «یاشیل» به کارگردانی مهدی صالحیار، گروه عروسک‌های جادوئی از تهران با نمایش «در اعماق اقیانوس» به کارگردانی زهرا مریدی، گروه نامیک از مشهد با اجرای «قصه هائی از وطنم» به سرپرستی سهراب خواجه نژاد و فیروزه مدیر خراسانی، گروه دیماک از تهران با نمایش «مارشملو» با اجرای داریوش مودبیان، گروه دریا از نهاوند با نمایش «خیال» به کارگردانی میثم وکیان مرادی، گروه هنر سایه گستر حیائی از تهران با نمایش «ایلیون: تاریخچه‌ ویرانی» به کارگردانی امیر آسانی و گروه گلبانگ از دشتستان با نمایش «ویتسک» به کارگردانی قاسم تنگسیری نژاد و مهسا رهسپار هستند.

بیگجانی یادآور شد: در این دوره ۲ نمایش از تهران و ۵ اجرا از شهرستان ها در جشنواره حضور دارند که شامل ۲ نمایش خیابانی و ۵ اجرا صحنه ای هستند.

وی همچنین از برقراری ورکشاپ های تخصصی در حاشیه جشنواره خبر داد و متذکر شد: به خاطر دوری از حاشیه ها از ارگان های ذی ربط یا موسسات خواهش می کنم قبل از هرگونه اقدام در رابطه با حضور گروه های نمایشی در جشنواره از من استعلام کنند.

وی در پایان درباره فعالیت های گروه دیماک به سرپرستی خودش توضیح داد: ۱۲ مهر ماه نمایش «مارشملو» را با اجرای داریوش مودبیان در جشنواره هایفست ارمنستان اجرا می کنیم و پس از آن در قالب یک تور ۱۵ مهر ماه در فستیوال پاپت آپ اکراین اجرا خواهیم داشت و در ادامه ۱۹ مهر ماه نیز نمایش «چمدان و سگ ملوس» را در کشور بوسنی و ۱۵ آبان نیز نمایشی را در لیتوانی به صحنه می بریم.

برترینها

نمایش محصول مشترک سینمای ایران و ارمنستان در آمریکا

تهران- ایرنا- فیلم سینمایی «یه وا» محصول مشترک سینمای ایران و ارمنستان در آمریکا به نمایش در می آید.
اکران فیلم سینمایی «یه وا» از ۲۵ اکتبر (۳ آبان) در ایالت نیویورک آمریکا آغاز خواهد شد. این فیلم همچنین در ادامه از ۱ نوامبر (۱۰ آبان) در ایالت لس آنجلس – کالیفرنیا روی پرده خواهد رفت و بعد اکران آن در ایالت های مختلف ادامه خواهد یافت.
در آستانه اکران این فیلم سینمایی به کارگردانی آناهید آباد در پخش سراسری آمریکا، پوستر این فیلم سینمایی که توسط ونرافیلمز پخش می شود، رونمایی شد.
همراه با رونمایی از پوستر «یه وا» در آستانه اکران فیلم در آمریکا، نقد بسیار زیبائی به وسیله زاره آروشاتیان استاد دانشگاه هنر UCLA نوشته شده است.
پخش فیلم سینمایی «یه وا» به وسیله کمپانی «ونرافیلمز» به مدیریت گارینه نظری انجام می شود.
«یه وا» نخستین فیلم آناهید آباد و محصول مشترک ایران و ارمنستان است و در کشور ارمنستان فیلمبرداری شده است، و از جمله فعالیت های بنیاد سینمایی فارابی در حوزه تولید مشترک محسوب می شود.
نماینده سینمای ارمنستان در بخش بهترین فیلم خارجی زبان نودمین دوره جوایز اسکار، در جشنواره هایی چون مونترال، ونیز، میل ولی، پالم اسپرینگز، کلیوند، کوتبوس و... حضور داشته و از جشنواره های زردآلوی طلایی ایروان، کینوشوک روسیه برنده جایزه شده است.
«یه وا» روایت داستانی است که به مسائل اجتماعی انسان معاصر می پردازد.
نارینه گریگوریان، شانت هوانیسیان، سرگی توماسیان، ورژ کاسونی، مارجان آودیسیان، روزا آویدیسوا، دیگران داویدیان، نانور پطروسیان، اولینا آدامیان، یلونا ملیک ستیان، پاول مگردیچیان، مارات داویدیان و ... بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

 ایرنا

رایزنی سفیر ایران با وزیر کار ارمنستان برای اجرای تفاهم نامه های دوجانبه

بررسی چگونگی اجرای تفاهم نامه همکاری وزارت خانه های کار ایران و ارمنستان

سید کاظم سجادی سفیر کشورمان در ایروان با خانم زاروهی باتویان وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، در این ملاقات، چگونگی اجرایی شدن تفاهم‌نامه امضاء شده بین وزارت‌خانه‌های دو کشور مطرح شد.

سجادی سفیر کشورمان در این دیدار همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه و تحکیم تعاملات دوجانبه و تبادل تجربیات در زمینه‌های کارآفرینی فیمابین وزارت‌خانه‌های کار و امور اجتماعی دو کشور، بر اهمیت توسعه همکاری و عملیاتی کردن تفاهم‌نامه امضاء شده تاکید کرد.

وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار ضمن استقبال از ارتقاء و تحکیم همکاری‌های دوجانبه میان وزارت‌خانه‌های کار و امور اجتماعی، آمادگی طرف ارمنی را جهت توسعه همکاری‌ها به منظور عملیاتی کردن موافقت‌نامه امضاء شده میان دو کشور و همچینن آمادگی جهت میزبانی از همتای ایرانی و یا سفر به ایران را اعلام کرد. 

ایسنا

آذری جهرمی در دیدار با همتای ارمنی خبر داد: پیشنهاد ایران به ارمنستان برای حمایت از استارتاپ‌ها

به گزارش نویدتهران،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با همتای ارمنی خود در حاشیه اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC) از تهیه طرحی جامع برای پیشنهاد به‌طرف ارمنی باهدف حمایت از تعامل و تجارت استارتاپ‌های دو کشور خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی که باهدف شرکت در اجلاس اتحادیه وزرای ارتباطات کشورهای مشترک‌المنافع (RCC) به نورسلطان قزاقستان سفرکرده است، عصر امروز در حاشیه این اجلاس با هاکوپ آرشاکیان، وزیر حمل‌ونقل و ارتباطات ارمنستان دیدار کرد.

آذری جهرمی، در این دیدار، با ابراز خرسندی از سفر قریب‌الوقوع خود به ایروان تأکید کرد که در این سفر تعدادی از شرکت‌های خصوصی و استارتاپ‌های ایرانی او را همراهی خواهند کرد.

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: طرح جامعی برای پیشنهاد به‌طرف ارمنی برای حمایت از تعامل و تجارت استارتاپ‌های دو کشور آماده‌شده که در جریان سفر به ایروان موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وزرای ارتباطات ایران و ارمنستان در ادامه درباره جزئیات توسعه همکاری‌های دوجانبه ازجمله ایجاد پارک‌های فناوری و نیز ترانزیت ترافیک دیتا با یکدیگر گفتگو کردند.

نویدتهران

در ارمنستان ، یک خرس وحشی به گردشگران لهستانی حمله کرد.

یک مرد، عروس را از خرس وحشی دور کرد و خود کشته شد.

به گزارش اسپوتنیک، یک شهروند لهستانی در تماسی با وزارت فوریت های پزشکی ارمنستان گفت که خرس همراه او را زخمی کرده است. همراه وی مردی 33 ساله بود که با او به یکی از قله های آراگاتس صعود کرده است. بلافاصله یک بالگرد به همراه پزشکان به محل حادثه پرواز کردند. سه ساعت بعد، پزشکان از مرگ قربانی خبر دادند. این زن به مرکز پزشکی شهر آشتاراک منتقل شد.

این حمله در ارتفاع 3.5 هزار متری رخ داد و مرد سعی کرد که عروسش را از دست خرس محافظت کند.

به گفته سورن دانیلیان، معاون رئیس فدراسیون کوهنوردی ارمنستان، در ایستگاه هواشناسی آراگاتس صداهایی که خرس ایجاد می کند هنوز هم شنیده می شود. فدراسیون خواستار لغو صعودها تا زمانی که تهدید ها از بین بروند شد. دانیلیان توضیح داد: "به دلیل رفتار تهاجمی و غیر طبیعی خرس، ترسهایی وجود دارد."

خرسهای قهوه ای سوریه در ارمنستان زندگی می کنند - گونه ای نادر از خرس قهوه ای که در قفقاز و کوههای خاورمیانه یافت می شود. پیش از این تعداد آنها در این کشور به 400 می رسید. در طول جنگ جهانی دوم، سربازان لهستانی، خرس قهوه ای سوریه را به خدمت می گرفتند. از او برای کمک به تخلیه جعبه مهمات و انتقال آن استفاده می شد.

اسپوتنیک

مراسم بزرگداشت صلیب مقدس در تهران

مراسم بزرگداشت صلیب مقدس در ورزشگاه آرارات برگزار گردید.


آفتاب نیوز :
مراسم بزرگداشت صلیب مقدس، در عصر یکشنبه با حضور اسقف اعظم ارامنه تهران سبوه سرکیسیان در کلیسای صلیب مقدس تهران واقع در ورزشگاه آرارات برگزار گردید.فزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد

یک پرونده کیفری جدید علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان در این کشور آغاز شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یک پرونده قضایی علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان به اتهام سوء استفاده از قدرت در ارتباط با پروژه ساخت بزرگراه بین ایالتی شمال و جنوب به عنوان گرانترین پروژه حمل و نقل در این کشور باز شده است. لیووا سارگسیان برادر رئیس جمهور سابق هم اکنون تحت تعقیب است.

این اولین پرونده قضایی علیه اقوام و وابستگان رئیس جمهور سابق ارمنستان نیست. آشنایان و بستگان سرژ سارگسیان بلافاصله پس از انقلاب مخملی بهار سال 2018 در کانون اتهامات کیفری قرار گرفتند. آن ها با اتهامات متعددی از جمله کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، نگهداری غیرقانونی اسلحه، تصرف غیرقانونی اموال و پنهان کردن دارایی هایشان روبرو بوده اند.

جزئیات اتهامات

کمیته تحقیقات ارمنستان روز سه شنبه 10 سپتامبر اعلام کرد که سه نفر به دلیل فعالیت های غیرقانونی در جریان ساخت بزرگ راه شمال - جنوب متهم شده اند.

 لیووا سارگسیان، سفیر سیار سابق ارمنستان، متهم است که در انتخاب شرکت های پیمانکاری اعمال نفوذ کرده است و رشوه های دریافتی به خاطر این خدمات را پولشویی کرده است.

این پرونده درباره پروژه برگزاه شمال و جنوب است که بزرگ ترین و گرانترین پروژه حوزه حمل نقل ارمنستان پس از استقلال از شوروی به حساب می آید. بخشی از مسیر این پروژه که پیرامون آن پرونده قضایی تشکیل شده است حدود 250 میلیون دلار هزینه دربرداشته است.

بنا بر گزارش کمیته حقیقت یاب انتخاب شرکت های پیمانکاری برخلاف اصول قانونی صورت پذیرفته است. طبق قانون قرار بود پیمانکار اصلی وظیفه انتخاب پیمانکارهای فرعی را برعهده داشته باشد. پیمانکار اصلی این پروژه یک شرکت اسپانیایی است. علاوه بر این، لازم بوده که موافقت شرکت مشاور و مسئولان ذی ربط این پروژه یعنی وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان نیز برای این امر اخذ شود. اکنون مشخص شده است که این فرآیند ها توسط  لیووا سارگسیان صورت گرفته است. وی با پیمانکار فرعی پروژه شرکت پولی ترانسپورت متعلق به سورن و گئورگ وارطانیان تبانی کرده است.

بر اساس این گزارش، لیووا سارگسیان از مدیرعامل یکی از شرکت های پیمانکاری 50 درصد از سود این پروژه را خواسته و آن را از طریق پولشویی دریافت کرده است. لیووا سارگسیان تحت تعقیب اعلام شده و دادخواستی برای صدور حکم دستگیری اش به دادگاه ارائه گردیده است. برای سورن و گئورگ وارطانیان نیز قرار بازداشت صادر شده است و دادخواستی برای دستگیری آن ها به دادگاه ارسال شده است. تحقیقات برای شناسایی همه افراد درگیر در این پرونده در حال انجام است.

بزرگ راه شمال - جنوب چیست؟

این بزرگ راه شمال و جنوب ارمنستان را به هم مرتبط می کند. ارمنستان از شمال با گرجستان همسایه است و از طریق این بزرگ راه امکان دسترسی به بازارهای دریای سیاه و اتحادیه اروپا فراهم می شود. از جنوب نیز این بزرگ راه به ایران متصل می شود. در صورت اتمام این پروژه، ارمنستان به یک کشور ترانزیتی تبدیل می شود.

کار ساخت و ساز این پروژه از سال 20123 آغاز شد اما تا کنون فقط یکی از 5 فاز آن راه اندازی شده است. از دسامبر سال 2018، ساخت و ساز این بزرگ راه به حالت تعلیق درآمده است.

بر اساس پیش بینی ها این بزرگ راه 490 کیلومتری به بیش از 2 میلیارد دلار هزینه نیاز خواهد داشت. مقامات ارمنستانی برای تکمیل این پروژه نیازمند جذب سرمایه هستند و به احتمال زیاد باید از بانک ها و صندوق های بین المللی وام بگیرند. به گفته کارشناسان، این پروژه بسیار پر هزینه است و در مقابل می گویند که ارمنستان باید در سایر پروژه های استراتژیک نیز سرمایه گذاری کند تا تاثیرات خوبی بر اقتصاد این کشور اتفاق بیفتند.

بر اساس برخی گزارش ها، هزینه ساخت هر کیلومتر از بزرگ راه شمال - جنوب حدود 3.6 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و در مناطق صعب العبور نیز می تواند تا 12 میلیون دلار نیاز باشد. با این حال، در ژوئیه 2019 مقامات این کشور اعلام کردند که ساخت این بزرگ راه را مجددا آغاز خواهند کرد.

بستگان سرژ سارگسیان با چه اتهامات دیگری روبرو هستند؟

لیووا سارگسیان هم چنین به اختلاس در مقیاسی بسیار بزرگ نیز متهم شده است. در پرونده ای دیگر، وی به پنهان کردن دارایی هایش که به احتمال به صورت غیرقانونی کسب کرده است، متهم می باشد. آنی و نارک دختر و پسر وی نیز در این پرونده متهم هستند.

در جریان بازرسی منزل نارک سارگسیان قراردادهای سپرده گذاری در یکی از بانک های ارمنستان به ارزش 6.8 میلیون دلار پیدا شده بود. این قراردادها در سه ماهه دوم سال 2017 از سوی وی و خواهرش انجام شده بود. با بررسی های انجام شده مشخص گردید که لیووا سارگسیان پدر آن ها این مبلغ را در اظهارنامه ارائه شده درباره دارایی های خود و خانواده اش در سال 2017 به مقامات ارمنستان اعلام نکرده است. علاوه بر این، افزایش قابل توجهی در اموال و دارایی های آن ها در آن زمان گزارش شد که متناسب با درآمد قانونی آن ها نبود. از این رو آن ها به درآمد غیرقانونی متهم شدند.

نارک سارگسیان به عنوان عضو خانواده یک مقام دولتی، اظهارنامه خود برای سال 2017 را ارئه نکرده و اقدام به پنهان کاری درباره اموالش کرده بود. در گزارش دادستانی ارمنستان در سال 2018 مشخص شد که لیووا، آنی و نارک سارگسیان به صورت غیرقانونی دارایی هایی کسب کرده اند و 5 حساب به ارزش 19 میلیون لاری، 3.4 میلیون دلار، 600 هزار دلار، 1.9 میلیون دلار و 744 هزار دلار را اظهار نکرده اند.

پرونده هایی علیه برادر رئیس جمهور سابق الکساندر سارگسیان (63 ساله) و فرزندانش نیز شروع شده است.

در ژوئیه سال 2019، درخواست بازداشت آرا میناسیان که از سوی دادستانی ارائه شده بود به تایید دادگاه رسید. وی پدر داماد سرژ سارکسیان است. میناسیان سال ها رئیس یک مرکز پزشکی در ایروان بود. پس از انقلاب مخملی سال گذشته میلادی، از سمت خود برکنار شد. وی به اختلاس در مقیاس بزرگ، سوء استفاده از قدرت و جعل اسناد متهم شده است. دولت وی را متهم کرده که حدود 426 میلیون دلار به دولت خسارت وارد کرده است.

در دوران ریاست جمهوری سرژ سارگسیان مطرح بود که بسیاری از فعالان اقتصادی می بایست 50 درصد از سود خود را به ساشیک سارگسیان یکی دیگر از برادران رئیس جمهور سابق می دادند. پس از تغیر قدرت در این کشور، اقداماتی برای بازگرداندن این وجوه به دولت صورت گرفته است.

خبرگزاری تسنیم

برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان همزمان با اجلاس اوراسیا

همزمان با برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سطح روسای جمهور کشورهای عضو (روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان) و با حضور ایران در ایروان پایتخت ارمنستان، نمایشگاه بزرگ اختصاصی جمهوری اسلامی ایران نیز در محل نمایشگاه های بین المللی ایروان بر پا می شود.


غلامرضا رضائیان مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ج ا ایران در ارمنستان گفت؛ این نمایشگاه با هدف ارتقاء سطح اقتصادی و تجاری، معرفی توانمندی ها و تولیدات کشورمان به تجار و بازرگانان ارمنستان، تبادل اطلاعات فنی و بازرگانی، گسترش مبادلات تجاری به منظور توسعه مبادلات اقتصادی، ارائه فرصت های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف و سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور با حضور مقامات ارشد ارمنستان و ایران برگزار می شود.
وی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار، رونق صادرات است، افزود: ارمنستان دارای اقتصادی به سرعت در حال توسعه، فاصله جغرافیایی ممتاز، پل ارتباطی آسیا و اروپا، کاهش هزینه های تجاری، عضو گروه اقتصادی اوراسیا، عضو سازمان توسعه تجارت جهانی و قرارداد تجاری آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از کشوری با اهمیت در تجارت اقتصادی و تجاری با ایران محسوب می شود.
مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ج.ا.ایران در ارمنستان در ادامه گفت: این نمایشگاه شامل کلیه تولیدات تولیدکنندگان در حوزه های صنعت، کشاورزی، سرمایه گذاری، پزشکی، دارویی، انرژی، نساجی و پوشاک، معدن و صنایع معدنی، پلاستیک و پلیمر، حمل و نقل، شهرسازی و راهسازی، بورس، بیمه، بانک، فناوری اطلاعات (آی تی)، فناوری های پیشرفته، محیط زیست و گردشگری است.
وی افزود: نمایشگاه اختصاصی  ایران در ارمنستان، امسال اهیمت ویژه ای دارد و فرصت مناسبی جهت ارائه دستاوردها و توانمندی های ج.ا.ایران و همچنین لزوم مشارکت حداکثری و قله نمایی تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور، شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها فراهم کرده است.
علاقمندان می تواندد برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی www.iraneurasiaexpo.com مراجعه کنند و یا با شماره تلفن های 22897307 ستاد برگزاری نمایشگاه اختصاصی ج ا ایران در ارمنستان تماس بگیرند.
بر اساس برنامه اعلامی سفیر کشورمان در ارمنستان ؛ آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان جهت شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی ارواسیا در ارمنستان همزمان با برگزاری نمایشگاه اختصاصی ج.ا.ایران حضور می یابند.
بنا بر آمار اعلام شده از سوی گمرک ارمنستان در سال 2018 مجموع تجارت دو جانیه میان ایران و ارمنستان بیش از  364 میلیون دلار و صادرات کشورمان به ارمنستان 269 میلیون دلار بوده که نسبت به سال 2017 رشد جهشی نزدیک به 54 درصد داشته است و در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹  نیز علیرغم رشد منفی واردات ارمنستان از جهان، واردات این کشور از ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

«ایران اکونومیست»

اعزام استارتاپ های ایرانی به ارمنستان ، عراق و آذربایجان

با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران استارتاپ های برتر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به کشورهای ارمنستان، عراق و آذربایجان سفر می کنند.

البرز فاوا نیوز به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، این سازمان با هدف کمک به توسـعه کسب و کار استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح بین‌المللی، در نظر دارد گروهی از استارت‌آپ‌های فعال را در قالب هیئت همراه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به کشورهای ارمنستان، عراق و آذربایجان اعزام کند.

در این راستا سازمان فناوری اطلاعات ایران از استارت‌آپ‌های واجد شرایط دعوت کرد که مطابق با مهلت زمانی اعلام شده، جهت حضور در این هیئت، اعلام آمادگی کنند.

شرایط حضور استارت‌آپ‌ها در هیئت:

– دارا بودن بیش از ۱۰ هزار نصب اپلیکیشن استارت‌آپ‌ مربوطه.

– دارابودن رابط کاربری (UI) به زبان ارمنی، عربی و آذری.

– پرداخت هزینه‌های مربوطه (بدیهی است شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند)

استارت‌آپ‌های واجد شرایط باید با ارسال نامه رسمی به سازمان فناوری اطلاعات ایران، آمادگی خود را برای حضور در هیئت اعزامی به هر یک از کشورها، اعلام کنند.

تاریخ سفرهای مذکور به شرح زیر است:

– ارمنستان: ۱۳ تا ۱۷ مهر ۹۸

– عراق: اواسط آبان ۹۸

– آذربایجان: اواسط آذر ۹۸

اطلاعات بیشتر در سایت سازمان فناوری اطلاعات ایران قرار دارد.


منبع:خبرگزاری مهر


وزیر خارجه ارمنستان: روحانی برای حضور در اجلاس اوراسیا به ایروان سفر می کند

وزیر امور خارجه ارمنستان اعلام کرد: رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس اوراسیا دهم مهرماه به ایروان سفر می کند.

"زوهراب مناساکانیان" وزیر امور خارجه ارمنستان در گفت‌ و گویی که در سایت خبری لراگیر. ای. ام منتشر شده است، حضور رئیس جمهوری ایران و سنگاپور را در اجلاس اتحادیه اورآسیا که در تاریخ دوم اکتبر ( ۱۰ مهر) در ایروان برگزار خواهد شد، تایید کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان اظهار داشت: سران کشورهای عضو و سایر همکاران اتحادیه اورآسیا از جمله ایران و سنگاپور در اجلاس مذکور شرکت خواهند کرد.

مناساکانیان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارمنستان از سفر رئیس جمهوری ایران چه انتظاراتی دارد، گفت: ما با ایران دستور کار گسترده‌ای داریم و پیدا کردن قالب‌ ها و روش همکاری موثری در زمینه امنیت منطقه‌ای، توسعه زیرساخت‌ها، تنوع انرژی و سایر زمینه‌ها را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم به نتیجه مثبت برسیم که به نفع کشورهای ما است.

وی با بیان اینکه ارمنستان همواره با ایران روابط خوب و دوستانه ای داشته و خواهد داشت، گفت: عضویت ارمنستان در اتحادیه اورآسیا نیز امکاناتی برای کشور ما در همکاری‌ها با ایران و همچنین کشورهای سنگاپور و مصر فراهم می کند.

وزیر امور خارجه ارمنستان با بیان اینکه ما علاوه بر منافع کشور ، روابط و تحولات بین المللی را نیز در نظر می‌گیریم، تأکید کرد: وظیفه ما این است که از آنچه به نفع کشور ما است حمایت کنیم و این کار را به گونه ای انجام بدهیم که برقراری روابط با یک کشور به ضرر کشور دیگری نباشد.

منبع:انتخاب

مقدماتی یورو 2020/ کامبک ایتالیا با درخشش بلوتی در خاک ارمنستان

مسابقات مرحله مقدماتی یورو 2020 در کشورهای مختلف قاره سر سبز اروپا پیگیری شد و ایتالیا به پیروزی خوبی در ایروان دست یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس، مسابقات مرحله انتخابی یورو 2020  در شهرهای مختلف اروپا پیگیری شد و تیم ملی ایتالیا از گروه J مسابقات، در اولین گام و در شهر ایروان به مصاف تیم ملی ارمنستان رفت.

ابتدا و در دقیقه 11 کاراپتیان برای ارمنستان گلزنی کرد اما در دقیقه 28 بلوتی دروازه تیم میزبان را گشود تا نیمه اول بازی با تساوی یک بر یک به پایان برسد.

در نیمه دوم و در دقایق پایانی ایتالیایی‌ها بازی را هجومی پیگیری کردند. در دقیقه 77 پلگرینی گل دوم را برساند و 3 دقیقه بعد یعنی در دقیقه 80 بلوتی گل دو خود و گل سوم ایتالیا را وارد دروازه ارمنستان کرد تا لاجوردی‌پوشان با برتری 3 بر یک میدان مسابقه را ترک کنند.

در گروه J تیم های ملی ایتالیا، یونان، ارمنستان، فنلاند، لیختن اشتاین و بوسنی هرزه‌گوئین حضور دارند.
گزارش| رقابت‌های سیاسی در قره باغ کوهستانی

انقلاب مخملی ارمنستان، سیاست در قره باغ کوهستانی را تکان داده و انتخابات سال ۲۰۲۰ می‌تواند به پایان رژیم سیاسی قدیمی در این منطقه منتهی شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جمهوری خودخوانده قره باغ در سپتامبر سال 1991 اعلام موجودیت کرد و در دسامبر همان سال، همه پرسی استقلال برگزار شد اما نتایج همه پرسی به عنوان یک دولت مستقل توسط جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشد. طی این سال ها این جمهوری خودخوانده که در سال 2017 نام خود را به آرتساخ تغییر داد، مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را طی کرده است.

قره باغ کوهستانی منطقه‌ای محصور در خشکی با مساحتی حدود 4400 کیلومتر مربع در قفقاز جنوبی و در جنوب شرقی کوه های قفقاز کوچک واقع شده‌ است. این منطقه از غرب با جمهوری ارمنستان، از جنوب با ایران و از شمال و شرق با جمهوری آذربایجان هم‌ مرز است. پایتخت آن شهر استپاناکرت است که از سوی آذربایجانی ها خانکندی نامیده می شود.

در دهه 1990 میلادی تشکیلات و ساختار نظامی، قدرت واقعی را در قره باغ در اختیار داشت و عملا کل فرآیند تصمیم گیری را کنترل می کرد. سیستم سیاسی نیز ضعیف و توسعه نیافته بود. با این وجود، تاثیر ارمنستان در سیاست داخلی قره باغ چندان وسیع نبود. نخبگان نظامی قره باغ، عاملی بودند که در بررسی حیات سیاسی ارمنستان باید مورد توجه قرار بگیرند. به عنوان مثال این نخبگان نظامی نقش مهمی در استعفای لوون تر-پتروسیان نخستین رئیس جمهور ارمنستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1998 ایفا کردند.

پیروی از ایروان

با این حال، از اوایل دهه 2000 میلادی نخبگان حاکم بر ایروان که اعضای اصلی آن ها فعالیت های سیاسی خود را در قره باغ کوهستانی آغاز کرده بودند، قدرت را در ارمنستان در اختیار گرفتند و در نتیجه به تدریج نقش و تاثیر نخبگان نظامی قره باغ بر سیاست های ارمنستان کاهش یافت. از این زمان، قره باغ تحت تاثیر ایروان قرار گرفت و استقلال نخبگان سیاسی و روندهای سیاسی آن به طرز گسترده ای تحت نفوذ ایروان قرار گرفت.

این روند در سال 2007 به اوج خود رسید. نخبگان ارمنستان در این سال از باکو ساهاکیان که رئیس سرویس امنیت ملی قره باغ کوهستانی بود، حمایت کردند و وی توانست به ریاست این جمهوری خودخوانده برسد.

ساهاکیان، مردی با استعداد و توانایی متوسط بود که از تأییدات رژیم حاکم ارمنستان استفاده کرد و با سهولت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 پیروز شد. وی سپس تنها یک دست نشانده از سوی سرژ سارگسیان رئیس جمهور جدید ارمنستان در قره باغ کوهستانی شد و آخرین بقایای رقابت سیاسی واقعی در این منطقه را از بین برد.

ساهاکیان برای بیش از یک دهه بازوی رژیم سارگسیان بود و هر زمان که نیاز بود به وی یاری می رساند. در دوران وی، قره باغ کوهستانی پیرو مطیع ارمنستان بود. در مقابل این وفاداری بی بدیل نیز، دست ساهاکیان در عرصه سیاست داخلی قره باغ باز گذاشته شد و تمام منابع لازم برای حفظ تسلط مطلق سیاسی وی فراهم گردید.

در این شرایط سیستم سیاسی قره باغ در چنبره یک گروه غیر رسمی کوچک اما بسیار قدرتمند قرار گرفت و همین امر باعث انحصار فرآیند تصمیم گیری در آن شد. بیش از یک دهه، سیاست داخلی قره باغ کوهستانی به شدت قابل پیش بینی، کسل کننده و بدون رقابت بود. تقریباً همه بازیگران سیاسی از دست دادن استقلال خود به سادگی دستوراتشان را از دفتر رئیس جمهور دریافت می کردند. در نتیجه، علاقه عمومی نسبت به فضای سیاسی قره باغ کاهش یافت و اکثریت قریب به اتفاق ساکنان این جمهوری خودخوانده از عرصه سیاست کناره گیری کردند.

انقلاب مخملی ارمنستان

انقلاب مخملی سال گذشته در ارمنستان کاملا پشم انداز سیاسی در قره باغ را دگرگون کرد. نخبگان حاکم قره باغ در میان تحولات شدید سیاسی در ارمنستان کاملاً دچار حیرت شده بودند. سلسله مراتب سیاسی که برای ده ها سال وجود داشت، یک شبه فرو ریخت و خلاء قدرتی ایجاد شد. حداقل برای مدتی روند تصمیم گیری در قره باغ کوهستانی فلج شده بود.

در قره باغ که دوره طولانی از رکود مدنی و سیاسی را تحمل کرده بود، معترضان و تظاهرات ها عادی شدند. از زمان انقلاب مخملی تاکنون بیش از 20 تظاهرات با خواسته های مختلف صورت گرفته است. احزاب سیاسی جدیدی فعالیت خود را آغاز کرده اند. رهبران احزاب رسمی به تدریج به این فهم رسیدند که در تصمیم گیری های مستقل بوده و نیازمند تایید اشخاص و نهادهای دیگر نیستند. در نتیجه عرصه فعلی سیاسی قره باغ کوهستانی شاهد بازگشت رقابت می باشد و نخبگان سیاسی جریان ها و جناح های مختلف در حال رقابت با یکدیگر می باشند.

رقابت‌های انتخاباتی

اگرچه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی قره باغ کوهستانی در مارس 2020 برگزار خواهد شد، بازیگران اصلی سیاسی در حال حاضر فعالیت های خود را آغاز کرده اند. تعدادی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری به طور مداوم به نقاط مختلف سفر می کنند، تلاش می کنند احزاب محلی خود را تقویت کنند، اعضای جدیدی را جذب کنند و چشم انداز خود را برای آینده ارائه دهند.

این واقعیت که هر دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در یک روز برگزار می شود، انگیزه هایی را برای همه احزابی که قصد نامزدی در پارلمان را دارند برای داشتن کاندیدای ریاست جمهوری ایجاد کرده است، زیرا نیازی به بودجه اضافی ندارند.

جناح بندی های مختلفی در میان نخبگان حاکم و اپوزیسیون وجود دارد که سعی می کنند از روایت های گوناگون برای منافع سیاسی خود بهره برداری کنند. اردوگاه «سیلوویکی» که متشکل از ژنرال های بازنشسته و سایر مقاماتی است که در سیستم امنیتی کار می کردند، سعی دارند از روایت «کشوری تحت محاصره» استفاده کند. آنها به شدت مشغول ترساندن مردم هستند و هر از گاهی درباره خطر بروز یک جنگ جدید هشدار می دهند و سعی می کنند خود را به عنوان تنها نیرویی که قادر به دفاع از میهن است معرفی کنند. ویتالی بالاسانیان رئیس سابق شورای امنیت قره باغ کوهستانی نامزد این گروه است. با این حال، ژنرال ها پایگاه سیاسی قوی ندارند و برای جذب هواداران در یک روند دموکراتیک رقابتی تلاش خواهند کرد.

اردوگاه «سیویلیکی» دومین گروه بزرگ در نخبگان حاکم است. بیش از یک دهه است که اعضای این گروه الیگارشیک از موقعیت های ممتاز خود برای کنترل اقتصاد استفاده می کنند. در مقابل گروه اول، آنها کاملاً نهادینه شده اند و در بزرگترین حزب سیاسی قره باغ موسوم به «حزب مام میهن آزاد» حضور دارند. الیگارشی ها در حال حاضر از منابع مالی گسترده خود که در طول سال ها انباشته شده است برای جذب هواداران استفاده می کند، وام های کم بهره و منابع مالی دیگری به آن ها می دهند. آرائیک هاروتیونیان نخست وزیر پیشین، این حزب را رهبری می کند. او قبلاً تصمیم خود برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 را اعلام کرده است. هاروتیونیان و اعضای حزبش قول توسعه اقتصادی قره باغ ، سرمایه گذاری های کلان و رفاه را داده اند.

دو حزب دیگر یعنی حزب دموکراتیک آرتساخ و فدراسیون انقلابی ارمنی (داشناکسوتیون) نیز به احتمال زیاد برای سمت رئیس جمهوری نامزد معرفی خواهند کرد. با این وجود، شانس موفقیت آن ها بدون استفاده از منابع دولتی ضعیف است و مبارزه داخلی در درون رژیم حاکم، تأمین امنیت این منابع را بسیار دشوار خواهد کرد. هر یک از دو حزب تلاش می کنند تا حداقل نتایج انتخابات پارلمانی دوره قبل را بتوانند تکرار کنند.

فضای آزاد پس از وقوع انقلاب مخملی در ارمنستان، فضای سیاسی قره باغ را نیز باز کرد. بسیاری از افرادی که تا پیش از این تمایلی به مشارکت در عرصه سیاست نداشتند، اکنون از نظر سیاسی فعال شده اند.

 اکثریت قریب به اتفاق احزابی که در یک سال اخیر تأسیس شده اند با رژیم حاکم بر قره باغ مخالف هستند. اما مشکل این نیروهای جدید عدم دانش و تجربه سیاسی آنهاست. آنها غالباً در اقدامات و درک خود از مسائل سیاست ساده انگاری می کنند و به همین دلیل تقریباً برای جذب هواداران جدید به پیام های پوپولیستی متوسل می شوند.

سامول بابایان، فرمانده سابق ارتش دفاعی قره باغ، برجسته ترین چهره مخالف جدید است. وی از پایگاه قابل توجهی برخوردار است و به عنوان فرد قدرتمندی دیده می شود که قادر به شکست نخبگان حاکم و بهبود شرایط زندگی افراد عادی است. با این حال، وی در 10 سال گذشته در قفقاز زندگی نکرده و یا شهروند قره باغ کوهستانی نبوده است. از این رو قانون اساسی قره باغ وی را از نامزدی برای پست ریاست جمهوری منع می کند. بابایان فرآیندی را برای تغییر قانون اساسی آغاز کرد اما هنوز موفق نشده است.

بزرگترین حزب مخالف در قره باغ، حزب احیای ملی است. این حزب در سال 2013 تاسیس شد و قبل از انقلاب مخملی ارمنستان، تنها حزب مخالف در قره باغ بود. این حزب شعار خود را عدم تمرکز قدرت، جدایی اقتصاد از قدرت سیاسی، مقررات زدایی، لیبرالیسم اقتصادی و سایر اصلاحات بازار محور اعلام کرده است. این حزب آرزو دارد که به گزینه اصلی جایگزینی رژیم حاکم تبدیل شود.

پیش بینی می شود که انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 به دور دوم کشیده شود. اگر نیروهای اپوزیسیون بتوانند چهره خوبی را معرفی کنند، شانس بالایی برای شکست نخبگان سیاسی حاکم خواهند داشت. با این حال یک چیز واضح است که این جمهوری خودخوانده در سال آینده یک فضای سیاسی رقابتی را تجربه خواهد کرد.

مجید اسماعیل زاده، کارشناس مسائل اوراسیا

منبع:خبرگزاری تسنیم  

 
 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات