ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

به نظر سفیر روسیه، ارمنستان پل مطمئنى میان اتحادیه یوروآسیا و ایران است

سرگئى كوبركین سفیر روسیه در ارمنستان به خبرگزارى 24news.am ارمنستان اعلام كرده است، ایروان مى تواند نقش مهمى در گسترش روابط ایران با اتحادیه یوروآسیا داشته باشد.
ایران كشور قوى و داراى پتانسیل بالایى بوده و امضاى قرارداد همكارى با آن افق جدیدى براى گسترش روابط همه جانبه تجارى اقتصادى و همچنین گمركى ایجاد مى كند. ارمنستان، اتحادیه یوروآسیا و ایران با برقرارى این همكارى مى توانند وارد بازارهاى جدید بین المللى شوند. 
سفیر روسیه در ارمنستان اعلام كرده است ریاست ارمنستان در اتحادیه اقتصادى یوروآسیا و شوراى رهبرى آن، همسایگى و حسن روابط با ایران و امضاى قرارداد همكارى با ایران نشانه هاى مثبتى بوده و مى تواند نقش ارمنستان در این همكارى را گسترش دهد. نقشى كه ارمنستان به عنوان پل ارتباطى میان ایران و اتحادیه یوروآسیا دارد، براى ایروان مناسبات و اولویت هاى جدید اقتصادى و سیاسى ایجاد خواهد كرد.

منبع:رادیو عمومی ارمنستان

ادامه بحران دادگاه قانون اساسی در ارمنستان

حزب حاکم ارمنستان مقابله با رئیس دادگاه قانون اساسی این کشور را ادامه می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ممکن است به زودی پرونده‌ای قضایی علیه هرایر توماسیان رئیس دادگاه قانون اساسی ارمنستان آغاز شود اما در حال حاضر وی به مسئولیت خود در ریاست این دادگاه ادامه خواهد داد.

حزب حاکم «گام من» معتقد است که رئیس دادگاه قانون اساسی نمی تواند در مقام خود باقی بماند. اقدامات برای برکناری هرایر توماسیان از سمت خود با شکایت اکثریت پارلمان ارمنستان به دادگاه قانون اساسی آغاز شد. اما دادگاه قانون اساسی از پذیرش این درخواست امتناع ورزید و آن را مغایر با قوانین کشور دانست. امتناع دادگاه قانون اساسی از رسیدگی به درخواست رسیدگی به شکاست نمایندگان پارلمان به این معنی است که هرایر توماسیان در سمت خود باقی خواهد ماند و پرونده‌ای علیه وی تشکیل نمی شود و حتی جلسه استماع نیز برگزار نخواهد شد.

در شکایت نمایندگان پارلمان علیه رئیس دادگاه قانون اساسی ارمنستان تاکید شده بود که توماسیان در جریان روند رسیدگی به درخواست رابرت کوچاریان رئیس جمهور سابق این کشور که هم اکنون به اتهام نقض قانون اساسی در بازداشت است، تخلفات عدیده‌ای داشته است.

در تاریخ 4 سپتامبر، دادگاه قانون اساسی ارمنستان در بررسی پرونده رابرت کوچاریان رئیس جمهور سابق این کشور اعلام کرد که «حق آزادی» وی مورد تعدی قرار گرفته است. رای این دادگاه موجب تعجب بسیاری از افراد حتی متخصصان حقوق شد.

پرونده روبرت کوچاریان مربوط به وقایع 1 مارس 2008 است. در این تاریخ در تظاهراتی که علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته بود، 10 نفر کشته شدند. در آن زمان کوچاریان رئیس جمهور بود و سرژ سارگسیان به عنوان برنده انتخابات معرفی شده بود. معترضان خواستار بازشماری آرا بودند. تحقیقات درباره وقایع آن سال از بهار 2018 و پس از وقوع انقلاب مخملی در ارمنستان آغاز شد. از آن زمان، کوچاریان به عنوان متهم در این پرونده چندین بار بازداشت و آزاد شده است.

هشت قاضی دادگاه قانون اساسی برای پاسخ به این سؤال که  آیا پیگرد قانونی و دستگیری رئیس جمهور پیشین مطابق با قانون اساسی است، در روزهای 3 و 4 سپتامبر جلسه مشورتی تشکیل داده بودند. وکلای مدافع روبرت کوچاریان شکایتی را به دادگاه قانون اساسی ارائه داده و ادعا کرده بودند که کوچاریان به عنوان رئیس جمهور سابق از مصونیت از پیگردهای سیاسی برای وقایع رخ داده در زمان مسئولیتش برخوردار است. در رای دادگاه قانون اساسی ذکر شده است که در پرونده کوچاریان، ماده 35 قانون اساسی به ویژه ماده 27 که حق آزادی را برای روسای جمهور سابق تضمین می کند، نقض شده است. بنابراین، رای دادگاه قانون اساسی ارمنستان قانونی بودن پیگرد قضائی روبرت کوچاریان را به چالش کشیده است (1).

اما دولت حاکم ارمنستان واکنش تندی نسبت به این رای داشت و تلاش ها برای برکناری توماسیان از ریاست دادگاه قانون اساسی ارمنستان ادامه دارد.

اطلاعات بیش تری درباره رئیس دادگاه قانون اساسی ارمنستان و اتهاماتی که وی با آن ها روبرو است در ادامه می آید.

رویدادهای اخیر

به تازگی دو دختر هیرار توماسیان به سرویس امنیت ملی ارمنستان احضار شدند. جزئیات این جلسه هنوز فاش نشده است. هم چنین ماموران سرویس امنیت ملی با پدر توماسیان در منزلش دیدار داشته اند. پدر توماسیان اعلام کرد که ماموران امنیتی حدود یک ساعت با وی صحبت کردند و سوالاتی درباره خانه ای که در آن زندگی می کند کردند. افسران امنیتی ارمنستان هم چنین به دفتر حزب جمهوری خواه که هرایر توماسیان تا سال 2015 عضو آن بود نیز یورش بردند (2).

رئیس دادگاه قانون اساسی متهم به چیست؟

آرمان باباجانیان نماینده پارلمان شکایتی کیفری با موضوع غصب قدرت از سوی رئیس دادگاه قانون اساسی را به دادستانی کل ارمنستان ارسال کرده است. این نماینده پارلمان مدعی است که هرایر توماسیان در جریان انتصابش به سمت ریاست دادگاه قانون اساسی در سال 2018 مرتکب تخلفات قانونی زیادی شده است. باباجانیان معتقد است که اختیارات پارلمانی هرایر توماسیان در سال 2018 مطابق با رویه های معین و قانونی منقطع منقطع نشده است و از این رو وی نمی توانسته که پست ریاست دادگاه قانون اساسی را اشغال کند. بر اساس این شکایت ثبت شده، سرویس تحقیقات ویژه دادستانی کل ارمنستان، تحقیقات ویژه ای را در ارتباط با غصب قدرت از سوی گروهی از افراد در قالب یک پرونده کیفری آغاز کرده است (3).

تلاش ناموفق حزب حاکم ارمنستان

پیش از اظهارات آرمان باباجانیان، حزب حاکم «گام من» نیز از دادگاه قانون اساسی درخواست کرده بود تا توماسیان از سمت ریاست این دادگاه عزل شود. اما این دادگاه با این درخواست موافقت نکرد. هرایر توماسیان در واکنش به این اتفاقات اظهار داشت که هیچ مشکلی با حزب حاکم ندارد ولی قصد این را نیز ندارد که از سمت خود استعفا دهد.

حزب حاکم درباره گام های بعدی خود در این باره صحبت نکرده است. اما نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان احتمال اصلاح قانون اساسی درباره امکان جایگزینی ترکیب فعلی قضات دادگاه قانون اساسی و رئیس این دادگاه را رد نکرده است.

نمایندگان پارلمان از حزب حاکم در تاریخ 19 سپتامبر لایحه ای را در پارلمان ارمنستان مطرح کردند. این لایحه حدودا 100 صفحه ای در چهار زمینه، پیشنهاداتی برای خاتمه اختیارات رئیس دادگاه قانون اساسی با استناد به قوانین ملی و نیز قوانین بین المللی ارائه داده است. بر اساس این لایحه، توماسیان متهم است که در روند رسیدگی به پرونده رئیس جمهور سابق ارمنستان، تخلفات عدیده ای داشته است. دادگاه قانون اساسی با رای دادن به نفع رابرت کوچاریان، اصل بی طرفی این دادگاه را نقض کرده است؛ چرا که رئیس این دادگاه هم حزبی سابق کوچاریان می باشد. توماسیان در زمان ریاست جمهوری کوچاریان پست های مختلفی داشته است. در سال 2010 وزیر دادگستری شد و در سال 2014 نیز به ریاست پارلمان این کشور رسید.

جناح حزب حاکم در پارلمان ارمنستان معتقد است که دلایل کافی برای عزل رئیس دادگاه قانون اساسی وجود دارد. اما نمایندگان اپوزیسیون با این نظر همراه نیستند. آن ها در رای گیری پیرامون این لایحه شرکت نکردند چرا که معتقد بودند این تصمیم پارلمان نیست که درباره ماندن یا عزل رئیس دادگاه قانون اساسی نظر بدهد. از توماسیان برای شرکت در جلسه رای گیری پارلمان دعوت شده بود ولی وی از این کار امتناع ورزید. از میان 132 نماینده پارلمان ارمنستان، 101 نماینده در رای گیری شرکت کردند و 98 نماینده به خاتمه اختیارات هیرار توماسیان به عنوان رئیس دادگاه قانون اساسی رای دادند (4).

هرایر توماسیان کیست و به چه چیزهایی مشهور است؟

در ارمنستان نه تنها حزب حاکم بلکه اکثریت مردم نیز هرایر توماسیان را با دولت پیشین این کشور مرتبط می دانند. طوماسیان عضو حزب جمهوری خواه ارمنستان بود و پست های کلیدی متعددی را در زمان قدرت این حزب بر عهده داشت.

وی به عنوان یکی از طراحان اصلی اصلاحات قانون اساسی ارمنستان در سال 2015 شناخته می شود که بر اساس همه پرسی صورت گرفته در دسامبر 2015، سیستم سیاسی این کشور از یک دولت به ریاست شخص رئیس جمهور به یک سیستم پارلمانی با ریاست نخست وزیر تبدیل گردید. سرژ سرگیسیان که در آن زمان به مدت دو دوره رئیس جمهور ارمنستان بود و از نظر قانونی نمی توانست برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، در ابتدا اعلام کرد که تصمیم ندارد که پست نخست وزیری را بر عهده بگیرد. اما این اصلاحات فرصت بازگست او به قدرت را فراهم کرد و در آوریل 2018 از سوی اکثریت پارلمان به عنوان نخست وزیر برگزیده شد. اما چند روز پس از این انتخاب، در اثر فشارها و تظاهرات مردم که به انقلاب مخملی مشهور شد، استعفا داد. نیکول پاشینیان، نخست وزیر فعلی ارمنستان معتقد است که توماسیان در هماهنگی با سرژ سرگیسیان اصلاحات قانون اساسی را طراحی کرد تا سرگیسیان بتواند تا سال 2035 در قدرت بماند. وی در مصاحبه ای گفت: «ما به یک دادگاه قانون اساسی دیگر احتیاج داریم. به نظر می رسد که هرایر توماسیان، با کمک سرژ سرگیسیان و گاگیک هاروتیونیان رئیس سابق دادگاه قانون اساسی این دادگاه را تا جایی که ممکن بوده است خصوصی سازی کرده اند. ما امروز با این واقعیت روبرو هستیم که در ارمنستان در سال 2019 با دادگاه قانون اساسی مشابه سال 1995 روبرو هستیم» 

خبرگزاری تسنیم

کدام کشورها به شورای حقوق بشر راه یافتند

در جریان انتخاب اعضای جدید شورای حقوق بشر سازمان ملل کشور عراق به دلیل عدم کسب آرا نتوانست کرسی شورای حقوق بشر را از آن خود کند در همین حال سه کشور عرب زبان موریتانی، لیبی و سودان موفق به کسب کرسی در این شورا شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، در جلسه انتخاب اعضای جدید ۱۴ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل ونزوئلا در میان اعتراضات غربی‌ها و نهادهایی چون دیده‌بان حقوق بشر به عضویت این سازمان درآمد.

امسال ۱۷ کشور از ۵ منطقه جغرافیایی برای کسب ۱۴ کرسی شورای حقوق بشر رقابت کردند که در این میان ونزوئلا و برزیل از آمریکای لاتین، نامیبیا، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، ارمنستان، جزایر مارشال، لهستان، آلمان و هلند موفق به کسب کرسی و عضو جدید این شورا شدند.

در مقابل عراق نتوانست آرای کافی را کسب کند و از کسب کرسی بازماند.

در آفریقا موریتانی، نامیبیا، لیبی و سودان کرسی گرفتند. نامیبیا در جنوب آفریقا و موریتانی در شمال غربی آفریقا واقع است.

از منطقه آسیا-اقیانوس آرام نیز اندونزی، کره جنوبی، جزایر مارشال و ژاپن موفق شدند چهار کرسی را به‌دست آوردند.

از شرق اروپا نیز، ارمنستان و لهستان موفق شدند دو کرسی را از آن خود کنند. در همین راستا نخست‌وزیر ارمنستان با تقدیر از انتخاب کشورش گفت این گزینش نشان می‌دهد "جهان به ما اعتماد دارد".

در غرب اروپا نیز هلند و آلمان دو کرسی کسب کردند.

ایسنا

لواش ارمنستان دومین نان معروف جهان معرفى شده است

به گزارش آرمن پرس شبكه خبرى جهانى CNN لواش ارمنستان را جزء پنجاه بهترین نان جهان انتخاب كرده و مقام دوم را به لواش ارمنستان داده شد. 

خبرنگار این شبكه جهانى روند پخت لواش ارمنستان را با جزئیات بیان كرده و تأكید كرده است پخت لواش باید با همیارى و كمك دوستان انجام شود.این خبرنگار اعلام كرده است مادر شوهر ارمنى طبق سنت هاى قدیمى لواش بر دوش نوعروس و تازه داماد مى اندازد، چون لواش مظهر وفور و نعمت است. خانم ها در ابتدا خمیر لواش را تهیه كرده، آنرا حاضر كرده و سپس در تنور گرم مى گذارند تا لواش حاضر شود. لواش ارمنستان جزء فهرست میراث غیر مادى سازمان جهانى میراث فرهنگى معروف به یونسكو معرفى شده است.

منبع:رادیو عمومی ارمنستان

انتقاد شدید رئیس جمهور آذربایجان از ارمنستان بابت تخریب مساجد

رئیس جمهور آذربایجان در جریان برگزاری نشست کشورهای ترک زبان به شدت از سیاست‌های جمهوری ارمنستان و تخریب مساجد از سوی نظامیان این کشور انتقاد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور آذربایجان روز سه شنبه در جریان برگزاری «نشست کشورهای ترک زبان» در باکو پایتخت این کشور گفت، به خاطر تخریب مساجد از سوی نظامیان ارمنستانی، این کشور نمی‌تواند دوست مسلمانان باشد.

به نوشته خبرگزاری «ترند» «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان در این زمینه گفت، با توجه به تخریب مساجدی که برای همه مسلمانان جهان مقدس است، نمی‌توان ارمنستان را دوست مسلمانان برشمرد.

جمهوری آذربایجان چندی قبل مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان بناهای تاریخی و مساجد متعددی را در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور تخریب کردند.

رئیس کمیته همکاری با سازمان‌های مذهبی جمهوری آذربایجان در سخنانی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد اشغال شهر «آغدام» از سوی نیروهای ارمنستانی گفت که ارتش ارمنستان تمام بناهای تاریخی و مساجد شهر  آغدام در منطقه قره باغ آذربایجان را تخریب کرده است.

به نوشته ترند نیوز، الهام علی اف در زمینه روابط با ارمنستان گفت: «همانطور که می‌دانید، هیچگونه پیشرفتی در زمینه منازعه ناگورنو قره باغ بین ما و ارمنستان صورت نگرفته و این به خاطر رویکرد مخرب ارمنستان است.»

رئیس جمهور آذربایجان ادامه داد: «ارمنستان حدود 30 سال با نقض آشکار معیارها و حقوق بین‌الملل، سیاست تهاجمی خود را علیه آذربایجان ادامه داده است. این کشور سیاست پاکسازی قومی در سرزمین‌های اشغالی انجام داده و باعث آوارگی و پناهندگی بیش از یک میلیون از هموطنان ما شده است. در این سرزمین‌ها، میراث تاریخی و فرهنگی متعلق به مردم آذربایجان، بناها و مساجد اسلامی نابود شده اند. »

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان خاطر نشان ساخت: «ارمنستان در حالی در تلاش است همکاری نزدیکی با کشورهای مسلمان داشته باشد که مساجد مقدس مسلمانان سراسر جهان را ویران کرده، بنابر این نمی تواند دوست کشورهای مسلمان باشد. این خرابکاری علیه دین ما ماهیت اسلام هراسی ارمنستان را نشان می‌دهد.»

وی در خاتمه سخنان خود به نادیده گرفتن قطعنامه‌های سازمان ملل از سوی جمهوری ارمنستان اشاره کرد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان چندی قبل نیز اعلام کرد که نیروهای نظامی ارمنستان طی یک روز ۲۳ بار آتش‌بس را نقض کردند. 

نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی است و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله  «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.

خبرگزاری فارس

حمل و نقل عمومی در ایروان، ارمنستان

 ایروان به لحاظ گشت‌وگذار، شهری رویایی برای گردشگران محسوب می‌شود. تقریبا بیشتر مراکز تفریحی و گردشگری ایروان در مرکز شهر واقع شده و فاصله‌ی مکان‌های دیدنی آن با پای پیاده، زیر ۲۰ دقیقه است. در ایروان گاهی مشاهده می‌شود که عابران پیاده و نیز رانندگان، بیشتر قوانین راهنمایی رانندگی را نادیده می‌گیرند؛ بنابراین، هنگام عبور از خیابان‌ها حتما جوانب احتیاط را رعایت کنید. در صورت نیافتن مکان مورد نظر خود، می‌توانید از مردم و اهالی شهر کمک بگیرید.

فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس

فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس اولین چیزی است که پس از رسیدن به ایروان خواهید دید. این فرودگاه در فاصله‌ی ۳۰ دقیقه‌ای از مرکز شهر ایروان واقع شده است. می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس از این فرودگاه به شهر برسید. کرایه‌ی تاکسی از فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس به مرکز شهر ایروان ۳۰۰۰ درام یا چیزی در حدود ۲۴۰۰۰ تومان است. این میزان برای اتوبوس در حدود ۲۰۰ درام است.

اتوبوس و مینی‌بوس

رایج‌ترین و پرطرفدارترین وسایل نقلیه‌‌ی عمومی در ایروان، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها هستند. مینی‌بوس‌های ایروان به Gazel معروف هستند که در روسیه ساخته شده‌اند. این خودروها مدت‌ها است که مورد استفاده بوده و اکنون در شرایط خوبی نیستند. تمامی اتوبوس‌های این شهر نو و قابل خدمات‌رسانی بوده که در چین و اوکراین ساخته شده‌اند. همچنین در برخی از این اتوبوس‌ها، اتصال وای‌فای نیز به رایگان در اختیار مسافران قرار داده می‌شود. کرایه‌ی مینی‌بوس‌های ایروان ۱۰۰ درام است. مسافران بایستی کرایه‌ی خود را به‌صورت نقدی به راننده دهند، چرا که اتوبوس‌های ارمنستان فاقد دستگاه الکترونیکی خوددریافت هستند.

اتوبوس‌های زیادی در سطح شهر ایروان تردد می‌کنند که اگر نام مسیر و نیز شماره‌ی اتوبوس مربوطه را بدانید، می‌توانید به‌راحتی و با استفاده از آن‌ها، به مقصد خود بروید. اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های ایروان تنها در ایستگاه‌های مشخص شده‌ی خود توقف می‌کنند. در بیشتر ایستگاه‌های اتوبوس ایروان، نقشه‌ی شهر وجود دارد و همچنین در برخی از اتوبوس‌ها نیز برنامه‌ی زمانی حرکت این وسایل نقلیه ثبت شده است. اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های ایروان از صبح زود تا ۱۱ و ۱۲ شب کار می‌کنند.

تاکسی

از جمله جایگزین‌های اتوبوس و مینی‌بوس در ایروان، می‌توان به تاکسی اشاره کرد. کرایه‌ی تاکسی در ایروان بسیار ارزان است و چیزی در حدود ۱۰۰ درام برای هر کیلومتر است. اما به‌طور کلی، کمترین میزان کرایه تاکسی در این شهر، حدودا ۶۰۰ درام است. تقریبا تمامی تاکسی‌های ایروان مجهز به دستگاه تاکسی‌متر هستند. تنها مشکلی که اینجا وجود دارد، این است که بیشتر راننده تاکسی‌های ایروان نمی‌توانند انگلیسی صحبت کنند. اپلیکیشن تلفن همراه Uber در ایروان کار نمی‌کند اما به‌جای آن یک برنامه‌ی بومی به نام Mobi Taxi وجود دارد که می‌توانید آن را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و اقدام به گرفتن تاکسی کنید. تاکسی تنها وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی در ایروان است که به‌طور ۲۴ ساعته کار می‌کند.

به‌طور کلی، رفت‌وآمد با وسایل نقلیه‌ی عمومی در ایروان برای تمامی اقشار جامعه بسیار ارزان‌قیمت و مقرون به‌صرفه است. اهمیتی ندارد که گردشگر باشید یا جزو مردم محلی ایروان؛ همواره راه خوب و ارزانی برای گشت‌وگذار در این شهر وجود دارد. در کشورهای توسعه یافته، کرایه‌ی تاکسی نسبت به دیگر وسایل نقلیه‌ی عمومی بسیار گران‌تر است. اما این موضوع در ارمنستان صدق نمی‌کند.

فهرست شرکت‌های نوین تاکسیرانی ایروان

اگر شما هم از جمله عاشقان دنیای فناوری هستید، می‌توانید اپلیکیشن تلفن همراه شرکت‌های تاکسیرانی ایروان را روی گوشی خود نصب کرده و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوید.

تاکسی ایروان: شرکت تاکسیرانی GG Taxi

این شرکت تاکسیرانی، اولین شرکتی بود که ارائه‌ی چنین خدماتی را در ایروان و بدون داشتن حتی یک دستگاه خودروی تاکسی، آغاز کرد. رویه‌ی کار GG Taxi مانند اپلیکیشن معروف و بین‌المللی Uber است. رانندگان تاکسی این شرکت با استفاده از تلفن همراه خود به مسافران سرویس‌دهی می‌کنند.

با استفاده از اپلیکیشن تلفن همراه یاد شده می‌توانید مقصد خود را روی نقشه مشخص کنید و نوع خودروی مورد نظر را نیز انتخاب کنید و درنهایت منتظر راننده شوید تا به مسیر شما برسد. تاکسی‌های این شرکت سه نوع هستند که شامل تاکسی ارزان، تاکسی بزرگ و تاکسی تجاری می‌شوند. تمامی رانندگان این شرکت در انجام وظیفه‌ی خود بسیار جدی و متعهد بوده و در رفتار خود نیز مودب و خوش‌برخورد هستند. خودروهای این شرکت دارای یک لوگو یا آرم در قسمت پشتی آن هستند و حتی برخی از این خودروها علامت تاکسی نیز روی بدنه‌ی خود ندارند. بنابراین ممکن است کمی زمان ببرد تا تاکسی‌های این شرکت را در خیابان‌های ایروان شناسایی کنید. یکی دیگر از نکات مثبت شرکت تاکسیرانی GG Taxi این است که رانندگان آن در کشور همسایه‌ی ارمنستان یعنی گرجستان نیز مشغول فعالیت هستند. به همین دلیل اگر قصد گشتی کوتاه در گرجستان را نیز داشتید، می‌توانید با تاکسی‌های این شرکت به‌سادگی به این کشور بروید. نرخ کرایه‌ی تاکسی‌های GG Taxi برای داخل و خارج از شهر ایروان در حدود ۱۰۰ درام برای هر یک کیلومتر و کمترین نرخ کرایه‌ی این تاکسی‌ها ۶۰۰ درام برای ۵ کیلومتر است.

تاکسی ایروان: شرکت تاکسیرانی Mobi Taxi

Mobi Taxi یکی دیگر از شرکت‌های تاکسیرانی ایروان است. تاکسی‌های این شرکت نیز در فاصله‌ی بسیار اندکی از شما قرار دارند. رانندگان شرکت تاکسیرانی Mobi Taxi، با کمک سیستم مسیریابی تلفن همراه خود یا همان GPS، سریعا موقعیت مکانی شما را پیدا کرده و عازم محل شما می‌شوند. به‌گفته‌ی مدیران Mobi Taxi، این شرکت بیشترین تاکسی‌های ایروان را در اختیار دارد، بنابراین در تهیه‌ی خودرو هیچ مشکلی برای مسافران وجود نخواهد داشت. هنگامی که منتظر تاکسی خود هستید، می‌توانید مسیر رسیدن آن به خود را ازطریق اپلیکیشن تلفن همراه این شرکت، تحت نظر داشته باشید.

یکی از نکات قابل‌توجه تاکسی‌های Mobi Taxi این است که تمامی تاکسی‌های این شرکت مجهز به اینترنت وای‌فای هستند. بنابراین می‌توانید در طول مسیر خود از اینترنت رایگان لذت ببرید. همچنین تاکسی‌های این شرکت، علامت «تاکسی» را روی خودروهای خود دارند که موجب می‌شود به‌سادگی آن‌ها را خیابان شناسایی کنید. برای استفاده از خدمات تاکسی‌های Mobi Taxi، می‌توانید اپلیکیشن تلفن همراه آن را از اینترنت دانلود کرده و از وبسایت آن استفاده کنید. این بدان معنا است که برای تهیه‌ی تاکسی، نیازی نیست با اپراتور شرکت صحبت کنید و تماس شما مستقیما به راننده‌ی تاکسی وصل می‌شود. نرخ کرایه‌ی تاکسی‌های Mobi Taxi برای داخل و خارج از شهر ایروان در حدود ۱۰۰ درام برای هر یک کیلومتر و کمترین نرخ کرایه‌ی این تاکسی‌ها ۶۰۰ درام برای ۵ کیلومتر است.

تاکسی ایروان: شرکت تاکسیرانی TaxoLine

TaxoLine یکی دیگر از شرکت‌های تاکسیرانی ایروان است که هم به‌صورت آنلاین و هم آفلاین در دسترس است. نوع ارائه‌ی خدمات TaxoLine نیز عمدتا مانند شرکت‌های معرفی شده‌ی پیشین است. البته یک تفاوت کوچک وجود دارد؛ شرکت تاکسیرانی TaxoLine یک مرکز تلفنی بزرگ دارد. اگر بخواهید تاکسی خود را با تلفن سفارش دهید، می‌توانید پس از انتخاب زبان مورد نظر، به متخصص این مرکز متصل شوید. بعد از انجام این کار، این شرکت با شما تماس گرفته و اطلاعات تاکسی‌تان اعم از شماره پلاک، رنگ خودرو، نوع خودرو و نیز زمان تقریبی رسیدن به مقصد را به شما اعلام می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، شرکت تاکسیرانی TaxoLine، دارای خدمات آنلاین نیز است. اپلیکیشن تلفن همراه این شرکت در Play Store و App Store برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS در دسترس است. به محض ثبت شماره‌ی تلفن همراه خود در این اپلیکیشن، می‌توانید تاکسی خود را سفارش دهید. استفاده از آن بسیار ساده است؛ تنها چند کلیک کافی است تا کار تمام شود. این اپلیکیشن همچنین از سیستم مسیریابی یا GPS تلفن همراه شما نیز استفاده می‌کند تا هرچه سریع‌تر موقعیت مکانی شما را پیدا کند. شرکت تاکسیرانی TaxoLine، خدمات گسترده‌ای از جمله تاکسی‌های ۶ الی ۸ صندلی‌دار، رفت‌و÷آمد به فرودگاه، خدمات VIP و تاکسی‌های ون در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. نرخ کرایه‌ی هر یک از تاکسی‌های ذکر شده بسته به نوع خدمات آن متفاوت است. برای اطلاع از قیمت و نرخ آن می‌توانید به وبسایت این شرکت سری بزنید.

تاکسی ایروان: شرکت تاکسیرانی Yandex Taxi


Yandex Taxi یک شرکت تاکسیرانی روسی است که اخیرا وارد بازار حمل‌ونقل ایروان نیز شده است. Yandex Taxi نیز خدمات مشابهی مانند شرکت‌های GG Taxi و Mobi Taxi در اختیار مشتریان و مسافران خود قرار می‌دهد. این شرکت، ارزان‌ترین نرخ کرایه‌ی تاکسی در ارمنستان را دارد. طبق تعرفه‌های تاکسی‌های این شرکت، مسافران بایستی به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام و به ازای هر دو کیلومتر ۲۰۰ درام پرداخت کنند. اما از آنجایی که این شرکت به‌تازگی وارد خدمات حمل و نقلی ایروان شده است، تعداد تاکسی‌های آن کم بوده و ازاین‌رو، میزان انتظار مسافران نیز بیشتر خواهد بود.

نرخ کرایه‌ی تاکسی‌های این شرکت برای مسیرهای خارج از شهر، ۱۵۰ درام برای هر کیلومتر است. یکی از نکات مثبت شرکت تاکسیرانی Yandex Taxi، این است که برای پرداخت کرایه می‌توانید کارت اعتباری خود را نزدیک تلفن همراهتان کنید تا اپلیکیشن این شرکت به‌صورت خودکار، هزینه‌ی آن را کسر کند. البته لازمه‌ی این کار، پشتیبانی تلفن همراه شما از فناوری NFC است. اپلیکیشن تلفن همراه این شرکت نیز مانند شرکت‌های پیشین، در Play Store و App Store موجود و قابل دانلود کردن است.

گزینه‌های دیگر برای تهیه تاکسی در ایروان

اگر تلفن همراه شما هوشمند نیست یا به اینترنت دسترسی ندارید، می‌توانید شماره تلفن مراکز تاکسیرانی ایروان را یادداشت کرده و در صورت نیاز با آن‌ها تماس بگیرید. البته می‌توانید درکنار خیابان نیز برای خود تاکسی بگیرید. تاکسی‌های زیادی در اطراف شهر وجود دارد که می‌توانید سوارشان شوید. اما اگر سوار این‌گونه تاکسی‌ها شوید، ممکن است با وجود بی‌بهره ماندن از خدمات خوب، سرتان کلاه رفته و کرایه‌ی بیشتری از شما بگیرند. این امکان وجود دارد که هنگام پیاده شدن، هزینه‌ای بسیار بیشتر از میزان نیاز پرداخت کنید.

به یاد داشته باشید که راننده تاکسی همواره دستگاه تاکسی‌متر را پیش از حرکت کردن، روشن کند. از سوار شدن به تاکسی‌هایی که دارای دستگاه تاکسی‌متر نیستند، خودداری کنید.

مترو

یکی دیگر از راه‌های رفت‌و‌آمد در ایروان مترو است. پروژه‌ی شبکه‌ی متروی ایروان در دهه‌ی ۷۰ میلادی آغاز شد اما ساخت آن هنوز هم به پایان نرسیده است. متروی این شهر تنها یک خط و ۱۰ ایستگاه دارد. مترو یکی از سریع‌ترین راه‌های حمل‌ونقل در ایروان است اما طرفداران زیادی بین مردم ندارد، چرا که ایستگاه‌های آن بسیار کم‌ هستند. متروی ایروان از ۶ صبح تا ۱۱ شب آماده‌ی خدمات‌رسانی به مردم است و دارای امکاناتی مانند اینترنت رایگان است.

اتوبوس برقی

یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای رفت‌وآمد در ایروان، اتوبوس‌های برقی هستند. کرایه‌ی این وسایل نقلیه، تنها ۵۰ درام است. در ایروان تنها ۵ مسیر برای اتوبوس‌های برقی وجود دارد. این‌گونه وسایل نقلیه برای کسانی مناسب است که عجله نداشته و زمان زیادی دارند، چرا که اتوبوس‌های برقی بسیار آرام حرکت می‌کنند.

اجاره خودرو

در ایروان امکان اجاره‌ی خودرو وجود دارد. اجاره‌ی خودروهای روسی مانند لادا ۲۵۰۰۰ درام یا ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر روز است. این میزان برای خودروهای اروپایی در حدود ۴۰٫۰۰۰ درام یا ۳۲۰٫۰۰۰ تومان است. اگر خودرویی را به مدت چند روز اجاره کنید، هزینه‌ی کمتری در بر خواهد داشت. همچنین می‌توانید ازطریق وبسایت rentyerecan.com اقدام به اجاره‌ی خودرو کنید. اجاره‌ی دوچرخه در ایروان، ۱۰٫۰۰۰ درام برای هر یک روز است.

پایانه‌های مسافربری اتوبوس

رفت‌و‌آمد در داخل شهر، با استفاده از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها بسیار ساده است. در ایروان سه پایانه‌ی مسافربری وجود دارد که می‌توانید ازطریق آن‌ها، به دیگر شهرهای ارمنستان بروید.

پایانه‌ی مسافربری مرکزی Kilikia در مرکز شهر واقع شده است. می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های شماره‌ی ۵، ۳۱ و ۲۵۹ به این پایانه برسید. پایانه‌ی مسافربری David of Sassoun نیز در مرکز شهر قرار دارد که می‌توانید با اتوبوس شماره‌ی ۲۲ و مینی‌بوس‌های شماره‌ی ۲۶ و ۲۳ به این پایانه برسید. پایانه‌ی مسافربری شمالی یا Northern نیز در منطقه‌ی Kanaker در حومه‌ی ایروان واقع شده است که می‌توانید با اتوبوس شماره‌ی ۳۲ به آن‌جا برسید.

از پایانه‌ی مسافربری Kilikia و با اتوبوس شماره‌ی ۲۰۳ آن می‌توانید به کلیسای جامع اچمیادزین بروید. این کلیسا یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار پرطرفدار ایروان است. کرایه‌ی مینی‌بوس برای کلیسای جامع اچمیادزین ۲۵۰ درام است. مینی‌بوس‌های ایروان در عرض ۱۰ دقیقه شما را به هر نقطه از این شهر که بخواهید می‌برند اما برای رفتن به کلیسای اچمیادزین، ۲۰ دقیقه زمان نیاز است. مینی‌بوس‌های این شهر از صبح زود تا ۱۰ شب آماده‌ی فعالیت هستند. کرایه‌ی تاکسی تا کلیسای اچمیادزین، حدودا ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ درام خواهد بود.

از پایانه‌ی مسافربری شمالی (Northern) می‌توانید به «دریاچه‌ی سوان» بروید. سوان بزرگ‌ترین دریاچه‌ی ارمنستان است که در ۶۰ کیلومتری ایروان واقع شده است. سواحل و تفریحگاه‌های بسیاری در سوان وجود دارد. برای رفتن به این مکان می‌توانید سوار مینی‌بوس شماره‌ی ۳۱۷ پایانه‌ی مسافربری شمالی بشوید. حدودا یک ساعت مسافت این راه بوده و کرایه‌ی آن نیز ۶۰۰ درام است. اگر بخواهید با تاکسی به سوان بروید، بایستی هزینه‌ای بالغ بر ۱۰٫۰۰۰ درام متقبل شوید. مینی‌بوس‌های این پایانه از صبح زود تا هفت شب کار می‌کنند اما آخرین مینی‌بوس سوان ساعت ۵ عصر به سمت ایروان حرکت می‌کند.

همچنین می‌توانید به معبد بازسازی شده‌ی گارنی (Garni) که در ۳۰ کیلومتری ایروان واقع شده نیز سری بزنید. برای این کار، بایستی سوار مینی‌بوس شماره‌ی ۲۸۴ شوید. پس از رسیدن مینی بوس به گرانی، برای رسیدن به معبد این دهکده، بایستی ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کنید. اهالی این دهکده مردمی خونگرم و مهمان‌نواز هستند که گردشگران را برای رفتن به معبد راهنمایی می‌کنند. مینی‌بوس‌ها پس از پر شدن، از هر ۳۰ دقیقه حرکت کرده و گرانی را به مقصد ایروان ترک می‌کنند. اولین مینی‌بوس ساعت ۱۱ صبح از ایروان به سمت گارنی می‌رود و آخرین مینی‌بوس نیز ساعت ۷:۳۰ شب به ایروان باز می‌گردد. کرایه‌ی مینی‌بوس از ایروان تا گارنی ۳۰۰ درام است، در صورتی که این میزان برای تاکسی، ۱۰٫۰۰۰ درام یا حتی بیشتر است.

از گارنی می‌توانید به سمت گغارد بروید. گغارد، مجموعه‌ای باستانی و دارای یک صومعه است. تنها راه رسیدن به این مکان، تاکسی است که هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰۰ درام دارد. از دیگر مکان‌هایی که در ارمنستان می‌توانید ببینید، «صومعه‌ی تاتو» است که در فاصله‌ی ۲۵۰ کیلومتری ایروان واقع شده است. هیچ وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی از ایروان به تاتِو وجود ندارد اما می‌توانید ابتدا به شهر گوریس رفته و از آن‌جا به تاتِو بروید. فاصله‌ی گوریس از تاتو تنها ۲۰ کیلومتر است. برای رفتن به گوریس، بایستی در ایروان سوار مینی‌بوس‌های پایانه‌ی مسافربری Kilikia شوید. کرایه‌ی این مسیر ۲۵۰۰ درام است اما به یاد داشته باشید که این روش، بهترین و آسان‌ترین راه برای رسیدن به گوریس نیست؛ چرا که هنگام حرکت از ایروان بایستی ۵ ساعت در راه باشید و هنگام بازگشت از گوریس نیز ۵ ساعت دیگر در جاده باشید.

روش ایده‌آل برای رفتن به تاتو، تاکسی است. کرایه‌ی رفت‌وبرگشت تاکسی به تاتو حدودا ۳۰٫۰۰۰ درام است. با استفاده از تاکسی می‌توانید به روستای « هالیدروز» بروید و از آن‌جا با کمک تله‌کابین «بال‌های تاتو» در عرض تنها ۱۰ دقیقه به تاتو برسید. تله‌کابین «بال‌های تاتو» طولانی‌ترین تله‌کابین کابلی بدون توقف جهان است که طول آن ۵٫۷ کیلومتر است. این تله‌کابین از ۱۰ صبح تا ۸ شب کار می‌کند و هزینه‌ی آن ۳۰۰۰ درام است.

همچنین یک ایستگاه قطار در ایروان وجود دارد که می‌توانید ازطریق آن به شهر «گیومری» و نقاط دیگر کشور بروید.

از ایروان به گرجستان نیز میتوانید از قطار استفاده کنید.


معترضان ارمنستانی جاده ایروان - مغری را بستند

ساکنان وانادزور استان لوری ارمنستان در اعتراض به قیمت پایین خرید انگور بزرگراه ایروان – مغری را مسدود کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از ینی مساوات، در این اعتراض که روز گذشته رخ داد حدود 150 نفر شرکت داشتند.

قیمت خرید انگور در این کشور نسبت به سال گذشته حدودا به نصف کاهش یافته است

اگرچه دولت اعلام کرده بود که انگور را بالاتر از نرخ فعلی می خرد اما هنوز اتفاقی نیفتاده است و به همین دلیل معترضان تصمیم گرفتند حرکت خودروها را در بزرگراه متوقف کنند. 

پس از این اعتراض، نمایندگان دولت دوباره قول داده است که در اولین روز کاری هفته (امروز یکشنبه) با آنها ملاقات کند و پس از این معترضین متفرق شدند اما برخی از شرکت کنندگان گفته اند که در صورت عدم پاسخ به مطالبات آنها دوباره به بزرگراه هجوم می آورند.

منبع:ایلنا

سازوکار بانکی برای تجارت ترجیحی ایران با اوراسیا تدوین شود

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با بیان اینکه علیرغم اینکه گفته می‌شود موافقتنامه ترتیبات ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا از 5 آبان آغاز به کار می‌کند اما مکانیسم بانکی برای برقراری این موافقتنامه هنوز مشخص نشده است.

هرویک یاری جانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره موافقنامه ترتیبات ترجیحی بین ایران و اوراسیا و تأثیر آن  بر توسعه روابط تجاری ایران  و منطقه اوراسیا گفت: پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا یکی از بزنگاه‌های تاریخی است اما تجربیات سالیان گذشته نشان داده که به هیچ وجه نتوانسته‌ایم از فرصت‌های اقتصادی استفاده کنیم و آن طور که شایسته است به جایگاه اقتصادی و واقعی خود دست یابیم. 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با تاکید بر اینکه پیمان‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در فتوسنتز اقتصادی هر کشور نقش حیاتی دارند، افزود: عضو ناظر یا عضو الحاقی در این پیمان‌های منطقه‌ای برای ما بسیار حائز اهمیت است زیرا از این طریق می‌توان جایگاه خودمان را از نظر اقتصادی در بدنه کشورهای دیگر جای دهیم. 

وی بیان داشت: اما موضوع نگران کننده این است که آیا شاخص‌های اقتصادی ما این رشد را نشان می‌دهد که بتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم و آیا می‌‌توانیم به موقع کالاهای مورد درخواست و تقاضای این کشورها را فراهم کنیم؟ 

یاری‌جانیاین بیان داشت: متاسفانه وزارت صمت در 2 سال اخیر با تصمیمات بسیار شتابزده و یک شبه اقتصاد بخش خصوصی را دچار چالش کرده است بنابراین انتظار می‌رود تا در مواجهه با این مسائل و برقراری تجارت از طریق پیمان‌های منطقه‌ای کمی با برنامه‌تر و با حوصله‌تر به موضوعات پرداخته شود. 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: بنابراین  اگر با دعوت از نخبگان و صاحب‌نظران و افراد با تجربه در حوزه تجارت برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای بهره‌مندی‌از این موقعیت‌ها داشته‌ باشیم فرصت‌سوزی‌ها هم کمتر خواهد شد و نتایج مثبتی در بخش تجارت کشور به وجود خواهد آمد. 

وی افزود: بی‌برنامگی در تجارت باعث از بین رفتن بازارهای صادراتی که گذشته بدست آورده‌ایم می‌شویم. 

یاری‌جانیان با بیان اینکه کشور‌های ترکیه و ارمنستان هیچ‌گونه مراودات سیاسی با یکدیگر ندارند، گفت: اما کالاهایی که از ترکیه در بازار امنستان موجود است به مراتب بیشتر از کالاهایی است که از ایران در ارمنستان موجود است و این در حالی است که ایران و ارمنستان روابط سیاسی حسنه‌ای با یکدیگر دارند ضمن اینکه ارتباطات بسیار گسترده فرهنگی بین ایرانیان ارمنی و ارمنستان برقرار است. 

وی با بیان اینکه زمینه این اتفاقات بی‌برنامگی‌های قبلی بوده است، اظهار داشت: متاسفانه کالاهای صادراتی ما به کشور ارمنستان یا  یا بنجل است و یا روند صادراتی مستمری ندارد. 

یاری‌جانیان با اشاره به صادرات روغن خوراکی به کشور ارمنستان اظهار داشت: در دوره‌ای صادرات روغن خوراکی به این کشور به خوبی انجام می‌شد اما با تصمیمات ناگهانی صادرات روغن خوراکی ممنوع اعلام شد و این موضوع باعث از بین رفتن بازارهای صادراتی روغن خوراکی ما در کشور ارمنستان شد. 

وی افزود: قطعا چنین اتفاقاتی موجب قطع اطمینان مشتری و خریدار محصولات صادراتی می‌شود ضمن اینکه با قطع محصول صادراتی به یک کشور بلافاصله جایگزین دیگری پیدا می‌‌شود و براین اساس تمام هزینه‌ها و زحماتی که برای یافتن بازار صادراتی انجام شده از بین می‌رود. 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: در علم اقتصاد از جزئیات به کلیات می‌رسند در حالی که ما جزئیات را فراموش کرده‌ایم و به کلیات پرداخته‌ایم. 

* تجارت ایران با با کشورهای حوزه CIS و اتحادیه اوراسیا چندان خوب نیست

وی بیان داشت: به طور کلی ما حال و روز خوبی در حوزه تجارت خارجی با کشورهای CIS  و کشورهای اتحادیه اوراسیا نداریم اما اگر درست از موافقنامه تجارت ترجیحی به اتحادیه اوراسیا استفاده شود می‌توانیم نتایج مثبتی بدست آوریم.

* مکانیسم بانکی ایران و اتحادیه اوراسیا مشخص نیست

یاری جانیان افزود: متاسفانه علیرغم اینکه قرار است موافقتنامه ترتیبات ترجیحی ایران و اتحادیه‌ اوراسیا از 5 آبان آغاز به کار کند هنوز مشخص نشده که سیستم بانکی ما قرار است با چه مکانیسمی با کشورهای عضو این اتحادیه کار کند. 

وی  با تاکید بر اینکه برای  حضور در بازارهای کشورهای اتحادیه اوراسیا باید با مطالعه و کارشناسی اقدام شود، اظهار داشت: متاسفانه در سالیان گذشته تجارت ما با افغانستان و عراق به دلیل اینکه روابط تجاری راحتی با این کشورها داشته‌ایم و سخت‌گیری‌های خاصی برای کالاهای صادراتی نداشته‌اند بدنه صادرات ما را تنبل کرده است. 

یاری جانیان اظهار داشت: تبادلات تجاری سالانه بین ایران و ارمنستان 300 میلیون دلار است در حالی که تبادلات تجاری بین ارمنستان و گرجستان حدود 5 میلیارد دلار است این در حالی است که ایران 80 میلیون جمعیت دارد و کشور گرجستان 5 میلیون نفر جمعیت دارد. 

وی با بیان اینکه تبادلات تجاری ایران و ارمنستان بیشتر در حوزه انرژی است، گفت: ایران به ارمنستان گاز صادر و ارمنستان به ایران برق صادر می‌کنند بنابراین با توجه به تجارت 300 میلیون دلاری بین دو کشور به این نتیجه می‌رسیم که حجم تجارت کالا بین دو کشور بسیار اندک است. 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: ضمن اینکه تجارت انرژی توسط بخش دولتی و میان دولت‌ها انجام می‌شود و با این شرایط بخش خصوصی در تجارت بین دو کشور نقش چندانی ندارد. 

وی با اشاره به ظرفیت 400 میلیارد دلاری کشورهای اتحادیه اوراسیا بیان داشت: برای استفاده از این بازار صادراتی باید داد و ستد بین دو کشور دو طرفه باشد اما با توجه به برنامه‌‌های تجاری هدف ما بیشتر صادرات به این کشورها است که اینگونه نگرش صادراتی ما را نمی‌تواند در رسیدن به اهداف تجاری موفق کند. 

یاری جانیان با اشاره به اخذ تصمیمات خلق الساعه در حوزه تجارت گفت: ممنوعیت واردات 1300 قلم کالا و چنین تصمیماتی مانع از توسعه تجارت است زیرا در یک تجارت حتما طرفین باید با یکدیگر مبادلات داشته و صادرات و واردات دو طرفه باشد.


منبع:فارس

دیدار خداحافظی سفیر کشورمان با نخست وزیر ارمنستان

    سیدکاظم سجادی سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ایروان، بعد از پنجشنبه ظهر و در پایان دوره ماموریت خود در این کشور با نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان دیدار کرد.


    به گزارش گروه سیاسی برنا، در این دیدار، طرفین با اشاره به مسائل و موضوعات مطرح بین دو کشور به ویژه تفاهمات انجام شده در سفر اخیر ریاست جمهوری اسلامی به ارمنستان، بر تشکیل کارگروه های پی گیری تا دستیابی به دستاوردهای مورد انتظار تاکید کردند.
    پاشینیان، سفر حجت الاسلام روحانی به ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیایی را مهم ارزیابی کرد و با تقدیر از تلاش های سجادی سفیر کشورمان در ارمنستان در توسعه موثر روابط دو کشور در دوره چهار ساله ماموریت در ایروان، برای وی آرزوی موفقیت کرد.

     برنا

دیدار خداحافظی سفیر ایران با معاون نخست وزیر ارمنستان

“سید کاظم سجادی” سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان با “مهر گریگوریان” معاون نخست وزیر جمهوری ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.


در این دیدار خداحافظی که در خاتمه دوران خدمت 4 ساله سجادی در ارمنستان انجام می‌گرفت، موضوعاتی از جمله گسترش همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در حوزه‌های مختلف انرژی، ترانزیت، کشاورزی و گسترش همکاری‌ها در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 
“مهر گریگوریان” در پایان این دیدار از “سید کاظم سجاد” برای تلاش‌های گسترده‌اش در جهت بسط روابط ارمنستان و ایران و توسعه و ارتقای همکاری‌های دو کشور در طول دوران خدمتش تشکر و قدردانی نموده و برای وی آرزوی موفقیت نمود.یادآور می‌شود، “سیدکاظم سجادی” از مهر سال 1394 در ایروان به سر می‌برد و با پایان دوره ماموریت 4 ساله خود به زودی به تهران باز خواهد گشت.

منبع:رادیو ارمنستان

سفر سلبریتی مشهور «کیم کارداشیان» به سرزمین پدری اش

نخست وزیر ارمنستان ، نیکول پاشینیان امروز در دولت میزبان کیم کارداشیان بود.او گفت: "کیم قول داده است که بیشتر اوقات به ارمنستان بیاید."

Картинки по запросу kim kardashian 2019 armeniaКартинки по запросу kim kardashian 2019 armenia"خوشحالم که از شما در دفتر نخست وزیر جمهوری ارمنستان استقبال کردم و خوشحالم که بازدید از ارمنستان برای شما تبدیل به یک سنت خوب شده است. می خواهم توجه داشته باشم که ما از آمادگی و فعالیت شما برای نمایندگی ارمنستان در جهان بسیار قدردانی می کنیم و این بسیار مهم است. ما می توانیم علاقه زیادی به ارمنستان در سرتاسر جهان داشته باشیم و فکر می کنم شما هم در این روند سهیم بوده اید. امیدوارم و مطمئن هستم که شما تلاش خود را تقویت پتانسیل ارمنستان ادامه خواهید داد. من از این فرصت راضی هستم زیرا دولت من به دنبال ارتقاء مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی است. "

کیم کارداشیان با تشکر از نخست وزیر برای مهمان نوازی ، خاطرنشان کرد: "من بسیار خوشحالم که در ارمنستان هستم. من در اینجا دیدم که توجه بسیاری به زنان و تمایل به کمک به زنان برای شروع یک تجارت وجود دارد. من واقعاً خوشحالم که این را می بینم. "

نیکول پاشینیان و کیم کارداشیان در مورد روند به رسمیت شناختن بین المللی و محکومیت نسل کشی ارامنه ، حفظ هویت ارمنی ، مشارکت فعال زنان در زندگی سیاسی - سیاسی و اقتصادی ارمنستان و همچنین در مورد فرصت های همکاری مشخص شده در طول گفتگوها تبادل نظر کردند. بیست و سومین کنگره جهانی فناوری اطلاعات. 

منبع:رادیو عمومی ارمنستان

مانعی برای صادرات خشکبار ایران وجود ندارد

کرمان – ایرنا - فعال بازار پسته و عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران گفت: صادرات خشکبار و پسته به کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان هیچ مانعی ندارد و این کشورها تعرفه‌های گمرکی خود را به صفر رسانده‌اند.

به گزارش ایرنا، مظفر محمدی روز چهارشنبه در نشست خبری معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در اتاق کرمان افزود: صادرات پسته اکنون به‌راحتی انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: مشتری‌های خوبی از جمله کشورهای هند و چین با جمعیت فراوان وجود دارد که در این زمینه عوارض خود را از ۱۵ درصد به ۵ درصد کاهش دادند و صادرکنندگان این کشورها امسال وارد بازار ایران شدند.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار کشور گفت: عوارضی که آمریکا برای صادرات مواد غذایی به چین تحمیل کرده به فروش محصولات خشکبار ایران کمک می کند.

وی با اشاره به حمایت بانک مرکزی از محصولات خشکبار تصریح کرد: بانک ملی ۱۹ صرافی را برای برگشت ارز خشکبار معرفی کرده که این  بانک‌ها با انتقال پول، تعهد ارزی را کاهش داده و سرمایه را در ایران به حساب‌ها واریز می‌کند.

محمدی تاکید کرد: سود ورود پسته به تابلوی بورس عاید کشاورزان استان و صادرکنندگان می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی در تولید، آفات و فروش مشکلاتی دارد گفت: سال گذشته به علت مشکلات اقلیمی در تولید پسته کرمان موانعی وجود داشت.

این فعال بازار پسته و خشکبار کشور افزود: هر سال تعدادی محدود از افراد محصول پسته کشاورزان را به صورت مدت‌دار خریداری می‌کردند و با ورود به تابلوی بورس مشتریان بسیاری حاصل می شود و این امر از افت قیمت محصول جلوگیری می کند.

وی تصریح کرد: در ۲ سال گذشته صادرکنندگان کشور با مشکلات مالی برخورد کردند و پول کشاورزان را پرداخت نکردند لذا دولت بر اساس وظیفه حاکمیتی فروش پسته را برای کمک به کشاورزان برعهده بورس قرار داد و سازمان بورس کالا اینک در پی رفع مشکلات آنان است لذا کشاورزان باید از آن استقبال کنند.

محمدی گفت: پسته صادراتی به علت تعدد دلالان در گذشته کیفیت خوبی نداشت لذا این امر اعتبار ایران را در دنیا دچار خدشه می کرد و بورس با وجود انبارها و تضامینی که دارد پسته را با کیفیت مطلوبی صادرات می کند.

وی اضافه کرد باید از سوی مسئولان، خبرنگاران صادرکنندگان و کشاورزان حمایت ها برای شکل گیری بورس پسته انجام شود و در این زمینه قیمت بورس کالا توسط کشاورز تعیین می شود.

ایرنا

وزیر ارتباطات در دیدار با همتای ارمنی خود تأکید کرد: ضرورت تسریع در احداث پارک ویژه برای استارت آپ های ایرانی حوزه ی ICT در ارمنستان

به گزارش سیتنا، محمدجواد آذری جهرمی در ادامه سفر خود به ایروان ظهر امروز با هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل‌ونقل و فناوری‌های پیشرفته ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

آذری جهرمی در این دیدار با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان از دستور حسن روحانی برای دو برابر شدن حجم همکاری‌های دو کشور خبر داد و گفت: ایران و ارمنستان می‌توانند در زمینه‌های ترانزیت دیتا، حمایت از استارت‌آپ‌ها و نیز تأمین نیروی کار متخصص فرامرزی (outstaffing) با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات انجام‌شده در سفر گذشته هاکوپ آرشاکیان به تهران، از وی خواست موضوع ایجاد پارک ویژه برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان را تسریع کرده و تفاهم‌نامه مربوطه در اسرع وقت به امضاء برسد تا شرکت‌های ایرانی بتوانند از معافیت‌ها و تسهیلات ویژه برای تجارت و کسب‌وکار در ارمنستان برخوردار شوند.

وزیر کابینه دولت دوازدهم همچنین به طرح‌های ترانزیت دیتا در منطقه اشاره و جزئیات آن‌ها را با وزیر ارمنستانی موردبحث و بررسی قرارداد.

آرشاکیان نیز در این دیدار با تشکر از آذری جهرمی برای سفر به ایروان، گفت: روز گذشته در جریان بازدید خود از نمایشگاه 2019Digitech- از پاویون ایران دیدن کرده و با استارت‌آپ‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه آشنا شدم.

وی با تأکید بر اینکه ایران همکار و شریک مهمی برای ارمنستان در حوزه ارتباطات است، اعلام کرد: منطقه آزاد «مغری» در نزدیکی مرزهای ایران (منطقه آزاد ارس) می‌تواند به‌عنوان فضای مناسبی برای همکاری با ایران و ایجاد پارک ویژه برای شرکت‌های ایرانی در نظر گرفته شود.

یادآور می‌شود وزیر ارتباطات روز گذشته در بدو ورود خود به ایروان به‌اتفاق سایر وزرای شرکت‌کننده در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات، با نخست‌وزیر ارمنستان نیز دیدار و گفتگو داشت.

محمدجواد آذری جهرمی دیروز در رأس هیئتی متشکل از ۲۰ استارت‌آپ ایرانی به ارمنستان سفر کرد. شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (2019WCIT-)، حضور در نمایشگاه تخصصی کشور ارمنستان (۲۰۱۹Digi Tec Expo)، دیدار با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و هاکوپ آرشاکیان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان و سایر همتایان خارجی و رایزنی برای ایجاد بازار منطقه‌ای و بین‌المللی برای استارتاپ‌های ایرانی ازجمله اهداف سفر وزیر ارتباطات به ارمنستان است.

نمایشگاه تخصصی Digi Tec ارمنستان از ۱۴ تا ۱۷ مهرماه در محل مجموعه کارن دمیرچیان ایروان و در حوزه‌هایی همچون سیستم‌ها و ابزار IT، راه‌حل‌های شبکه جهانی و نرم‌افزاری، امنیت سایبری، راه‌حل‌های ارتباط از راه دور و شبکه، تکنولوژی موبایل و اپلیکیشن‌ها، طراحی و انیمیشن، فناوری چندرسانه‌ای و بازی، راه‌حل‌های تکنولوژیک برای کسب‌وکار و آموزش فناوری در حال برگزاری است.

نخست وزیر کشورمان سران هیئت ها و سازمان های بین المللی WCIT 2019 را به حضور پذیرفته است

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان سران هیئت ها و سازمان های بین المللی از جمله ماریانا نیکولوا معاون نخست وزیر بلغارستان ، فهیم هاشمی وزیر ارتباطات  و فنآوری اطلاعات افغانستان ، محمد جهرمی وزیر ارتباطات  و فنآوری اطلاعات ایران ، وادیم برینزانی وزیر زیربنا ها و  اقتصاد ولداوی ، خولیو نتوی معاون وزیر فنآوری ها ، نو آوری ها و ارتباطات برزیل ، زوانید احمد پالاک وزیر ارتباطات ، پست و فنآوری اطلاعات بنگلادش  ، سیسای تولا یادت وزیر نوآوری و فنآوری  اتیوپی ، تونیس نیرکی سفیر امور دیجیتال وزارت امور خارجه استونی ، چو کو یو وزیر ایالت پنانگ  مالزی و مایکل کریستیدس دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه  که برای شرکت کنگره جهانى صنایع اطلاع رسانى در ارمنستان به سر می برند را به حضور پذیرفته است.

به گزارش نهاد نخست وزیری ارمنستان در این دیدار آقای پاشینیان تاکید کرده است که انجام فعالیت در  حاشیه همکاری بین المللی در زمینه فنآوری اطلاعات برای ارمنستان از اهمیت برخوردار است و معلوم است که فنآوری های نوین نقش مهمی در روابط بین المللی ایفاء می کند. زمینه فنآوری  اطلاعات یکی از زمینه ها در جهان می باشد که با آهنگ های سریع تقویت می شود و بدون برقراری  همکاری ثمر بخش با همکاران بین المللی  تقویت این زمینه غیر ممکن است.

در این دیدار نخست وزیر ارمنستان و سران هیئت ها و سازمان های بین المللی WCIT 2019 مسائل مربوط به دستور کار 23 مین کنگره جهانی همچنان امکانات تقویت همکاری در زمینه فنآوری اطلاعات و غیر را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده اند.

منبع:رادیو عمومی ارمنستان


برگزاری اولین کنسرت هوش مصنوعی دنیا در ارمنستان

همزمان با برگزاری بیست و سومین کنگره جهانی فناوری اطلاعات در ایروان پایتخت ارمنستان، اولین کنسرت هوش مصنوعی دنیا هم در این شهر برگزار می شود.

برگزاری اولین کنسرت هوش مصنوعی دنیا در ارمنستان


به گزارش سیتنا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، کنگره مذکور با همکاری کنسرسیوم انجمن های آی سی تی دنیا برگزار می شود که ۸۳ کشور دنیا که ۹۰ درصد از فعالان این صنعت را تحت پوشش دارند، در آن عضویت دارند.

این کنگره امسال از تاریخ ۶ تا ۹ اکتبر برگزار می شود و موضوع اصلی آن بررسی تحولاتی است که آی سی تی در جهان و در زندگی انسان ها و در حوزه هایی همچون امنیت، دموکراسی، حقوق بشر و غیره ایجاد کرده است.

شب گذشته و در حاشیه برگزاری کنگره یادشده، اولین کنسرت هوش مصنوعی جهان با هدایت سرگی سامباتیان برگزار شد. اگر چه ۱۰۰ نوازنده الات موسیقی از ۱۵ کشور جهان در این کنسرت برخی قطعات موسیقی کلاسیک را نواختند، اما طراحی قطعات یادشده توسط فناوری هوش مصنوعی صورت گرفته بود.

سیستم هوش مصنوعی به کار گرفته شده بدین منظور با بررسی موسیقی کلاسیک و سنتی تمامی کشورهای عضو و فعال در این کنگره قطعات موسیقی خاصی را خلق کرده بود و نوازندگان نیز همان قطعات را که از قبل با آنها آشنایی نداشتند، نواختند.

نرم افزار هوش مصنوعی یادشده به گونه ای برنامه ریزی شده بود که بتواند به طور خودکار موسیقی های ۱۵ کشور جهان را با هم ترکیب کرده و محصول نهایی را ارائه کند. این اولین بار در جهان است که یک کنسرت موسیقی هوش مصنوعی به طور زنده اجرا می شود.


 
 • تعداد صفحات :3
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات