ارمنستان / بروزترین و جامع ترین اطلاعات و اخبار ارمنستان
اگر حس روییدن در تو باشد، حتی در کویر هم رشد خواهی کرد.

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نابغه هاى جدید همراه با “استارت آپ” هاى خود وارد ارمنستان مى شوند

“هاكوب آرشاكیان” وزیر صنایع نوین ارمنستان طى مصاحبه مطبوعاتى خود نتایج یك سال فعالیت این وزارتخانه را تشریح كرده است. آقاى “آرشاكیان” اعلام كرده است طى امسال دویست و سى شركت خارجى براى فعالیت در ارمنستان و استفاده از معافیت هاى مالیاتى ثبت نام كرده اند. آنان از كشورهاى مختلف و منجمله فرانسه، ایالات متحده، فدراسیون روسیه، هلند، استرالیا، گرجستان، سوئیس، ایران، آلمان و بریتانیا بوده و در زمینه برنامه ریزى كامپیوترى، الكترونیك، میكروالكترونیك و هوش مصنوعى فعالیت خواهند كرد. 
بعضى از شركت هاى بین المللى در ارمنستان نیز دفتر دایر كرده و این سرمایه گذاران قول ایجاد یك هزار و دویست شغل جدید را داده اند. حدود بیست در صد از داوطلبین خارجى از هموطنان ارمنى بوده و جوانان ارمنى مقیم خارج تا كنون با چهل و پنج پروژه جدید وارد ارمنستان شده اند. هاكوب آرشاكیان تأكید كرده است كه ورود این جوانان به ارمنستان خود گواه بازگشت مغزها و نوابغ به كشور است.

رادیو ارمنستان

احداث مجتمع گردشگرى در جوار كلیساى تادئوس مقدس ماكو

روزنامه تهران تایمز چاپ ایران به نقل از بخشدار چالدران واقع در استان آذربایجان غربى ایران گزارش مى دهد كه مسئولین این شهرستان بزودى مجتمع بزرگ زیارتى تفریحى در جوار كلیساى  معروف سنت تادئوس یا قره كلیساى نزدیكى ماكو تأسیس خواهند كرد. 

حسن محمد زاده بخشدار چالدران اعلام كرده است حدود دویست و چهل هزار دلار به این پروژه اختصاص یافته و عملیات ساختمانى بهار آینده آغاز خواهد شد. این کلیسا در بیست کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌ است. 

قره کلیسا اولین کلیسای جهان است و در جوار مقبره تادئوس مقدس از حواریون حضرت مسیح  ساخته شده است. مجموعه کلیسائى این منطقه شامل سه کلیسای اصلی با نام‌ های قره کلیسا، سنت استپانوس و دزور دزور به ‌عنوان اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. طبق این گزارش هر ساله صدها گردشگر از كشورهاى مختلف نظیر سوریه، لبنان، فرانسه، هلند، اتریش، آلمان و كانادا و همچنین ارمنستان و ایران از این مجموعه تاریخى و مذهبى دیدن مى كنند.

منبع:رادیو عمومی ارمنستان

کاهش متقابل تعرفه‌های گمرکی با اوراسیا

شعار سال : بزودی کشورهای عضو اوراسیا، تعرفه‌های گمرکی خود را برای کالاهای ایرانی کاهش می‌دهند و فعالان اقتصادی می‌توانند با تعرفه‌هایی که برای آنها در نظر گرفته شده است، تجارت با 5 کشور بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان را دنبال کنند. ایران تعرفه‌های گمرکی خود را برای 5 کشور عضو اوراسیا کاهش داده است تا تجار اقتصادی با شرایط بهتری کالاهای خود را وارد کشورمان کنند. تجار و مجموعه‌هایی که می‌خواهند با 5 کشور عضو اوراسیا بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان همکاری کنند می‌توانند از اتاق بازرگانی ایران فرم‌هایی را که مربوط به تجارت با کشورهای عضو اوراسیا است و به تازگی منتشر شده است دریافت کنند.

سه گام اجرایی

سه گام اجرایی با سه گام عنوان شده (سه خبر را روزنامه ایران از منابع مطلع مختلف به دست آورد) ایران به‌صورت جدی وارد فاز عملیاتی و اجرایی پیمان اوراسیا شد، البته پیمان اوراسیا از 5 آبان ماه شروع شد و بازرگانان، خود را برای تجارت پویا آماده کردند. با سه گام مطرح شده، زیرساخت‌ها برای همکاری ایران با 5 کشور بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان فراهم می‌شود. تسهیل تجارت، حذف تدریجی قوانین گمرکی، ایجاد بازار مشترک و استفاده از پتانسیل تولیدی بخش قابل توجه مزیت و البته اهداف پیمان اوراسیا است.

‌خیلی‌ها فرصت حضور در اوراسیا را ندارند

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه به «ایران» می‌گوید: اقتصاد کشورهایی که عضو اوراسیا شدند، بسیار متحول شده است و به طور قطع ایران هم می‌تواند از شرایط پیش آمده برای توسعه و رونق اقتصادی استفاده کند. او ادامه داد: خیلی از کشورها می‌خواهند وارد پیمان اوراسیا باشند اما برای آنها این فرصت وجود ندارد، این در حالی است که ایران توانست با مذاکره به این پیمان استراتژیک و مهم بپیوندد. تیزهوش می‌گوید: کشور ویتنام قبل از آنکه به پیمان اوراسیا ملحق شود، صادرات 2.5 میلیارد دلاری به روسیه داشت و اکنون آمار نشان می‌دهد این عدد به 6 میلیارد دلار رسیده است، از این‌رو ایران می‌تواند چنین جهشی را در صادرات داشته باشد.

صادرات یکساله با روسیه

20 شهریورماه، گمرک روسیه از افزایش تراز تجاری ایران و روسیه در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ خبر داده و گفته بود: تراز تجاری دو کشور از ماه ژانویه (دی ماه ۹۷) تا ژوئن (تیر 98) ۲۴.۶ درصد افزایش یافته و به ۱.۳۳ میلیارد دلار رسیده است. طی مدت عنوان شده میزان صادرات روسیه به ایران ۹۹۹.۳ میلیون دلار است که ۳۹.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد و میزان صادرات ایران به روسیه نیز ۳۳۳.۷ میلیون دلار است که ۶.۲ درصد کمتر شده است.

کالاهایی که به 5 کشور صادر خواهد شد

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه عنوان می‌کند: در بین کشورهای عضو اوراسیا، روسیه بیشترین پتانسیل را برای صادرات محصولات ایرانی دارد. از این‌رو پیش‌بینی می‌کنم بیشترین کالاهایی که بواسطه پیمان اوراسیا صادرات آن رشد قابل توجهی پیدا می‌کند، مرکبات، خشکبار، صنایع سبک و صنایع دستی است.

قوانین را مطالعه کنید

او در ادامه به تجاری که می‌خواهند در قالب پیمان اوراسیا همکاری کنند، عنوان کرد که تجار قبل از آنکه فعالیت‌های خود را آغاز کنند، قوانین پیمان اوراسیا را مطالعه کنند. کشوری مانند روسیه بشدت از قانون پیروی می‌کند. تجار ایرانی زمانی در بازار روسیه موفق می‌شوند که به قوانین آشنا باشند.

سرمایه خود را از دست ندهید 

تیزهوش می‌گوید: بازار روسیه بسیار بزرگ و پیچیده است، از این‌رو حضور در روسیه و کشورهای عضو اوراسیا نیازمند اطلاعات دقیق و جامع است. اگر تجار اطلاعات لازم از بازار روسیه نداشته باشند به یکباره سرمایه خود را از دست می‌دهند.

بازنگری قیمت‌ها 

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه عنوان می‌کند: یکی از کارهایی که تجار و تولیدکنندگان در مقطع فعلی باید انجام دهند، بازنگری در قیمت نهایی کالاها است. در حال حاضر قیمت کالاهای صادراتی بالا است و این امر مانعی بزرگ برای صادرات و گرفتن بازارهای عضو پیمان اوراسیا است.

پیگیری کاهش قیمت‌ها 

او یادآورشد: قرار شده کاهش قیمت کالاهای نهایی از سوی سازمان توسعه تجارت پیگیری شود. وقتی قیمت نهایی کالا با ارزش گمرکی(زمان صادرات از ایران) برابری کند یا حتی بیشتر باشد، صادرات آن کالا برای فعال اقتصادی توجیه اقتصادی ندارد. از تمام فعالان اقتصادی می‌خواهیم برای کالاهای صادراتی خود قیمت مناسب تعیین کنند. 

مبادلات پولی با اوراسیا 

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در پاسخ به این سؤال که با وجود تحریم‌ها چگونه می‌توان مبادلات پولی و بانکی با کشورهای عضو اوراسیا را دنبال کرد، می‌گوید: مانند گذشته روابط پولی و بانکی دنبال می‌شود، در این میان باید دنبال راهکارهایی بود که مشکلات حواله و پرداخت‌های ارزی را حل کرد. روسیه نه مانند ایران اما این کشور هم با تحریم‌هایی روبه‌رو است، از این‌رو روسیه هم به‌دنبال آن است تا بتواند تحریم‌ها را پشت سر بگذارد.

پیمان اوراسیا از کجا شروع شد؟ 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در آن کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان حضور دارند، حدود 750 میلیارد دلار در سال مبادلات تجاری وجود دارد. در موافقتنامه اوراسیا که ایران هم عضو آن شده 862 قلم کالا برای تعرفه ترجیحی مدنظر قرار گرفته است که 502 قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است و 360 قلم هم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اوراسیا است. با توجه به این توضیحات پس از یک سال اجرای موافقتنامه اوراسیا، مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا شروع خواهد شد و ظرف 3 سال باید موافقتنامه تجارت آزاد را مذاکره و امضا کرد. آنگونه که در خبرگزاری‌ها آمده است، سال 95 ایران به همسایگان شمالی خود که اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا را تشکیل دادند پیشنهاد داد تا ایران به جمع آنها بپیوندد؛ پیشنهادی که بواسطه جایگاه ایران در منطقه با استقبال مواجه شد و پس از دو سال مذاکره فشرده و ارزیابی کم و کیف اقلام و میزان تعرفه‌های ترجیحی بین این کشورها، سرانجام اردیبهشت ماه سال 97 به ثمر نشست. با پیوستن ایران به این اتحادیه، کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان با ایران بر سر واردات صدها کالا از ایران با تعرفه‌های ترجیحی یا بعضاً صفر به توافق رسیدند و این مسأله فرصتی تازه برای صادرکنندگان کشورمان جهت توسعه بازار و رشد صادرات غیرنفتی ایران را فراهم کرده است. 

حجم تجارت اوراسیا چقدر است؟ 

سایت اتاق بازرگانی تهران هم در تحلیل تجارت کشورهای عضو اوراسیا نوشت:مطابق آخرین اطلاعات تجاری سال 2018، اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مجموع بازار مصرف 192 میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی حدود 1.9 تریلیون دلاری، حدود 548 میلیارد دلار به جهان صادرات داشته و 318.5 میلیارد دلار کالا نیز از جهان وارد کرده است. در میان کشورهای اتحادیه، فدراسیون روسیه بیشترین میزان جمعیت، تولید ناخالص داخلی و حجم تجارت با جهان را داشته است. بیشترین نرخ تورم متعلق به کشور قزاقستان با 6 درصد و بیشترین نرخ بیکاری نیز متعلق به کشور ارمنستان با 18.1 درصد بوده است. کشور قرقیزستان با تورم 1.5 درصدی و تولید ناخالص داخلی 8.1 میلیارد دلاری، کمترین نرخ تورم و تولید ناخالص داخلی و کشور بلاروس با 0.8 درصد کمترین نرخ بیکاری را داشته‌اند. بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین‌المللی، در سال 2018 حدود 0.3 درصد از واردات این کشورها از ایران بوده است. در میان کشورهای عضو این اتحادیه، سهم ایران در تأمین نیاز وارداتی کشور ارمنستان (حدود 5.6 درصد) بیش از سایر کشورها بوده و حدود 4 درصد از صادرات کالایی این کشور نیز به ایران بوده است.

تغییر مسیر تجارت 

ایران کاوه زرگران، عضو هیأت رئیسه اتاق مشترک ایران و روسیه هم به «ایران» گفت: با پیوستن ایران به پیمان اوراسیا بزودی شاهد تغییر مسیر تجارت ایران خواهیم بود، چرا که این مسیر مزیت‌های زیادی دارد و تجار برای کاهش قیمت تمام شده و استفاده از تخفیف‌های گمرکی به این سمت خواهند رفت. او ادامه داد: ایران کالاهای زیادی را از امریکای جنوبی وارد می‌کند، از این‌رو پیمان اوراسیا و تخفیف‌هایی که برای تعرفه گمرکی داده می‌شود، فرصت خوبی برای تأمین مواد اولیه تولید فراهم می‌کند. اگر مواد اولیه تولید ازطریق کشورهای عضو پیمان اوراسیا وارد کشور شود، در آینده‌ای نزدیک شاهد کاهش قیمت نهایی کالاها در کشورمان خواهیم بود. زرگران پیش‌بینی کرد: یکی از کالاهایی که در پیمان اوراسیا می‌تواند کاهش قیمت را تجربه کند، ذرت و غلات است. وقتی این کالاها با تعرفه ترجیحی (تخفیف گمرکی) وارد کشور شوند، ارزان‌تر خواهند بود و محصولات نهایی که از این کالاها به دست می‌آید، گران نمی‌شود. او اذعان داشت: تعرفه کالایی که برای 502 قلم کالای صادراتی به ایران تعیین شده، اثر بسزایی در تبادلات و قیمت‌ها خواهد داشت.

5 نکته 

بیشترین کالاهایی که بواسطه پیمان اوراسیا صادرات آن رشد قابل توجهی پیدا می کند، مرکبات، خشکبار، صنایع سبک و صنایع دستی است ،تجار قبل از آنکه فعالیت‌های خود را آغاز کنند، قوانین پیمان اوراسیا را مطالعه کنند. قرار شده کاهش قیمت کالاهای نهایی ایران برای صادرات به کشورهای اوراسیا پیگیری شود .با پیوستن ایران به پیمان اوراسیا بزودی شاهد تغییر مسیر تجارت ایران خواهیم بود ،خیلی از کشورها می‌خواهند وارد پیمان اوراسیا باشند اما برای آنها این فرصت وجود ندارد، این در حالی است که ایران توانست با مذاکره به این پیمان استراتژیک و مهم بپیوندد.

سه سال دیگر موافقتنامه تجارت آزاد امضا می‌شود 

1/9 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی کشورهای اوراسیا 

548 میلیارد دلار صادرات کشورهای اوراسیا 

502 قلم کالا تعرفه ترجیحی برای کالاهای ایرانی

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

شعارسال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار 19 آذر 98  ، کد خبر :529001 ،iran-newspaper.com 

ارمنستان در شاخص توسعه انسانی رتبه 81 را به خود اختصاص داده است

 ارمنستان بر اساس گزارش های سال 2018 در شاخص توسعه انسانی  میان 189 کشور جهان و مناطق  که از سوی سازمان ملل متحد مورد شناسایی قرار گرفته اند رتبه 81 را به خود اختصاص داده است. به گزارش آرمن پرس در ایروان  شومبی شارپ هماهنگ کننده دایمی سازمان ملل متحد در ارمنستان  نتایج گزارش توسعه انسانی سال 2019 را  ارایه کرده است.

بر اساس این گزارش شاخص توسعه انسانی ارمنستان   از سال   1990 تا 2018 از 0.633 تا 0.760 افزایش یافته و در ای زمینه  20 درصد رشد اعلام شده است.

*نروژ ، سوئیس ، ایرلند ، آلمان و هنگ کنگ پنج کشور برتر رتبه بندی جهانی شاخص توسعه انسانی  می باشند. بوروندی ، سودان جنوبی ، چاد ، جمهوری آفریقای مرکزی و نیجر دارای کمترین امتیاز در این رتبه بندی می باشند.*

ارمنستان هفتمین كشور امن جهان است

طبق برآورد موسسه Gallup ارمنستان هفتمین كشور امن جهان است. كشورهاى سنگاپور، نروژ، امارات متحده عربى، اسلوونى و تركمنستان در رده هاى بالاى درجه ایمنى قرار دارند. 

این مطالعه در چهارچوب برنامه Law and Order index 2019 Countries areas most likely to feel safe انجام گرفته و ارمنستان از نظر ظریب امنیتى در دریف سوئیس، فرانسه، ایرلندى سوئد، ژاپن، عربستان سعودى و میانمار قرار گرفته است. طبق این برآورد ٨٩ در صد مردم ارمنستان اعلام كرده اند كه خود را در شرایط امن احساس مى كنند.

گزارش شاخص رفاه لگاتوم 2019: جایگاه ارمنستان از سال 2018 تاکنون 27 پله بالا رفته است و در رتبه 61 قرار دارد

موسسه انگلیسی لگاتوم سیزدهمین شاخص رفاه جهانی سالانه خود را به تازگی منتشر کرده که ارمنستان در شاخص رفاه جهانی سال 2019 در رتبه 61 قرار دارد. در میان همسایگانی که در فهرست رفاه جهانی امسال رتبه بندی شدند، گرجستان در رتبه 53، آذربایجان در رتبه 92، ایران در رتبه 119  و ترکیه در رتبه 91 قرار دارند.رفاه لگاتوم رتبه‌بندی سالانه مؤسسه پژوهشی لگاتوم است که دربارهٔ سطح رفاه در ۱۴۲ کشور مختلف منتشر می‌شود. 
لگاتوم از سال ۲۰۰۷ این گزارش را ارائه می‌کند و پژوهشگران آن، شاخص رفاه را براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در ۹ حوزه مختلف تعریف کرده‌اند. سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت آن‌ها در ۹ حوزه اقتصاد، فرصت‌های کسب و کار، حکومت‌داری، آموزش، سلامت، امنیت و ایمنی، محیط زیست، آزادی‌های فردی و سرمایه اجتماعی سنجیده می‌شود.


پیشنهاد راه اندازی دفتر تجاری ایران و اوراسیا در ارمنستان

 رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان که در رأس هیاتی تجاری و جمعی از زنان بازرگان این کشور به ایران سفر کرده است با همتای ایرانی خود دیدار کرد. وی در این ملاقات ضمن اشاره به علاقه شرکت‌های ارمنستانی به توسعه مبادلات تجاری با ایرانیان، تأکید کرد: شرکت‌های ایرانی می‌توانند با انتقال بخشی از خط تولید خود به ارمنستان، تولیدات خود را بدون هزینه گمرک به بازار اوراسیا صادر کنند.به گزارش ایلنا، در این نشست همچنین راه‌اندازی مرکز تجاری ایران و اوراسیا در کشور ارمنستان نیز به عنوان یک راهکار جدی در راستای توسعه روابط اقتصادی بین کشورهای این منطقه و ایران مطرح شد. مارتین سرگسیان با ارائه این پیشنهاد از آمادگی خود برای سرمایه‌گذاری یک میلیون دلار روی این پروژه خبر داد.وی با بیان این مطلب که ایران در زمانی که ارمنستان در محاصره اقتصادی قرار گرفته بود به کمک این کشور آمد و ارمنستان را از بن‌بست نجات داد، گفت: ارمنستان هیچ‌گاه این کمک ایران را فراموش نمی‌کند.رئیس اتاق بازرگانی ارمنستان از برگزاری اجلاس روسای اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اوراسیا در ارمنستان که قرار است اردیبهشت 99 برگزار شود، خبر داد و از رئیس اتاق ایران نیز دعوت کرد تا در این اجلاس حضور داشته باشند.سرگسیان در مورد چگونگی رسیدگی به برخی مشکلات احتمالی که در روابط تجاری بین فعالان اقتصادی به وجود می‌آید، استفاده از ظرفیت مراکز داوری مستقر در اتاق‌ها را پیشنهاد داد.غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور نیز ضمن نگاهی به روابط گسترده سیاسی بین دو کشور، سطح مناسبات اقتصادی ایران و ارمنستان را بسیار اندک و غیرقابل توجیه دانست و گفت: این سئوال اساسی وجود دارد که چرا علی‌رغم نزدیکی فرهنگی، ظرفیت همسایگی، وجود تفاهم‌نامه‌های متعدد و روابط سیاسی گسترده، میزان مبادلات و سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین ایران و ارمنستان محدود است. اگر این مسئله را آسیب‌شناسی کنیم، می‌توانیم راه‌حل مناسبی برای آن در نظر بگیریم.وی در ادامه به نرخ بالای رشد ارمنستان از زمان استقلال این کشور که به همت بخش خصوصی آن اتفاق افتاده است، اشاره و تصریح کرد: ارمنستان در این مدت رشد خوبی در حوزه صنایع کوچک و متوسط و حوزه معدن داشته و به طور متوسط نرخ رشد بالای 6 درصد را تجربه کرده است.رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور زمینه‌های همکاری بین ایران و ارمنستان را متنوع توصیف کرد و افزود: حمل‌ونقل و ترانزیت، حوزه‌ای است که می‌توان با تمرکز بر روی آن سطح مناسبات را افزایش داد و کشورهای‌های اوراسیا را به بازار منطقه متصل کرد.

روزنامه مردم سالاری

جاسوس زن مشهور روس در ایران، که در ۹۳ سالگی درگذشت!

گوهر وارتانیان مامور اطلاعاتی مشهور و افسانه‌ای سرویس اطلاعات شوروی که مانع ترور رهبران این رژیم، انگلیس و آمریکا توسط آلمان‎ نازی در ایران شده بود، در ۹۳ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، گوهر به همراه شوهرش گئورگ وارتانیان حدود ۴۳ سال با نام‌های مستعار «آنیتا» و «هانری» در سازمان اطلاعات شوروی کار می‌کردند و در سال ۱۹۴۳ میلادی عملیات سرویس ویژه آلمان نازی تحت عنوان «پرش بلند» برای ترور چرچیل، استالین و روزولت رهبران بریتانیا، شوروی و آمریکا در زمان برگزاری کنفرانس تهران را ناکام گذاشتند.

خبر درگذشت او در صفحه فیس‌بوک سفارت ارمنستان در روسیه با این تیتر منتشر شد که «عزیمت وی ​​ضرر جبران ناپذیری برای همه ما است!».

وارتانیان ۲۵ ژانویه سال ۱۹۲۶ به دنیا آمد و در اوایل دهه ۱۹۳۰ به همراه خانواده راهی ایران شد.

وی در سن ۱۶ سالگی به گروه ضد فاشیسم شوروی پیوست و با همسر آینده خود یعنی گئورگ وارتانیان که سرهنگ اتحاد جماهیر شوروی بود آشنا شد.

براساس گزارش رسانه‌های روسیه او به همراه شوهرش فعالیت‌های اطلاعاتی گسترده‌ای در ایران در شرایط دشوار داشت.

در سال ۱۹۵۱، گوهر به همراه شوهرش به شوروی بازگشت و تحت عنوان مستعار آنیتا و هانری به زندگی خود ادامه داد.

وی و همسرش پس از ۳۰ سال کار سرانجام بازنشست شدند.

این نیروی اطلاعاتی شوروی پیش از مرگ گفته بود «سلیا ساندیس» نوه وینستون چرچیل نخست وزیر پیشین بریتانیا به خاطر نجات جان پدربزرگش در زمان برگزاری کنفرانس تهران در سال ۱۹۴۳ میلادی در مسکو به دیدن او رفت و شخصا از او و سرویس اطلاعاتی شوروی برای نجات جان پدربزرگش تشکر کرد.

منبع: ایرنا

مجلس ملی ارمنستان توافق‌نامه‌ لغو متقابل ویزای بین ارمنستان و چین را تصویب کرد

مجلس ملی ارمنستان توافق‌نامه‌ لغو متقابل  ویزای بین  ارمنستان و چین را تصویب کرد. قابل ذکر است که  بر اساس این توافقنامه  شهروندان دو کشور برای سفر به کشور دیگر نیاز ویزا ندارند.  یاد آوری می کنیم که  این توافق‌نامه در جریان سفر «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین به ایروان و ملاقات با همتای ارمنستانی‌اش، ظهراب مناتساکانیان امضا شد.

شهروندان ارمنستان و چین بدون ویزا می‌توانند ۹۰ روز به کشور دیگر سفر کنند یا از امکانات ترانزیتی‌اش استفاده کنند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت که توافق اولیه برای حذف ویزای بین دو کشور در جریان سفر اخیرش به پکن صورت گرفته بود. در سال ۲۰۱۸، ۸۵۰۰ شهروند چینی به ارمنستان سفر کردند.

در رنکینگ سال ۲۰۱۹ «پاسپورت ایندکس» که قدرت گذرنامه کشورهای مختلف را ارزیابی می‌کند، پاسپورت‌ ارمنستان در رده ۶۱ قرار گرفت. بر اساس آن دارندگان گذرنامه ارمنستان می‌توانند بدون ویزا به ۳۳ کشور سفر کنند و در ۳۸ کشور می‌توانند ویزای فرودگاهی بگیرند.

رادیو عمومی ارمنستان

شاوارش کوچاریان : ارمنستان نقش بزرگی در امضاء موافقتنامه موقت ایجاد محدوده آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی ارو آسیا و ایران ایفاء کرده است

شاوارش کوچاریان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان عقیده دارا که ارمنستان نقش جدی و بزرگی  در امضاء  موافقتنامه موقت ایجاد محدوده آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی ارو آسیا  و ایران   ایفاء  کرده است. 

به گزارش آرمن پرس این مطلب را آقای کوچاریان در نشست کمیسیون دایمی امور هم گرایی  منطقه ای و ارو آسیا  مجلس ملی ارمنستان   و ضمن بحث و بررسی پیشنویس قانون در مورد  تصویب موافقتنامه  ” در مورد توافقنامه های بین المللی اتحادیه اقتصادی ارو آسیا  با کشورهای سوم ، سازمان های بین المللی یا نهاد های هم گرایی بین المللی ” بیان کرده است. وی تاکید کرده است که روند امضاء موافقتنامه موقت ایجاد محدوده آزاد تجاری میان اتحادیه اقتصادی ارو آسیا  و ایران به ابتکار ارمنستان آغاز شده است و ارمنستان نقش جدی در این روند ایفاء کرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرده است که این موافقتنامه برای ارمنستان نیز  از اهمیت برخوردار می باشد چون که ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اقتصادی ارو آسیا می باشد که دارای مرز  زمینی با ایران می باشد.

رادیو عمومی ارمنستان

در سفیر ارمنستان و رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح شد: ضرورت تلاش برای حفظ و توسعه روابط تجاری دو کشور در سایه توافقنامه اوراسیا

مسعود خوانساری و آرتاشس تومانیان، رئیس اتاق تهران و سفیر ارمنستان در تهران، با بررسی وضعیت مراودات تجاری دو کشور و مشکلات موجود، در مورد استفاده از سازوکار تهاتر و ظرفیت‌های توافقنامه اوراسیا دیدار و گفت‌وگو کردند.

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و سفیر ارمنستان پیش از آغاز همایش بررسی راه‌های گسترش مناسبات تجاری ایران و ارمنستان در اتاق تهران، دیدار و گفت‌وگو کردند. مسعود خوانساری و آرتاشس تومانیان با بررسی وضعیت کنونی روابط تجاری بر ضرورت تلاش مضاعف برای حل مشکلات و موانع تجاری موجود تاکید کردند.

پس از این دیدار بود که در همایشی با حضور سفیر ارمنستان، دبیرکل اتاق تهران، رئیس اداره قفقاز وزارت امور خارجه، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان و جمع زیادی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، حفظ و توسعه روابط تجاری دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت.

در آغاز این دیدار مسعود خوانساری، با ابزار خوشحالی از برگزاری همایش بررسی راه‌های گسترش مناسبات تجاری بین ایران و ارمنستان در اتاق تهران، همراهی و همکاری سفارت ارمنستان را غنیمت دانست و قابل تقدیر شمرد. او ابزار امیدواری کرد که بخش خصوصی ایران بتواند از ظرفیت بالای سفارت ارمنستان بهره کافی ببرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به روابط اقتصادی خوب دو کشور، تنها مساله موجود را روابط بانکی دانست که باعث کُند شدن مراودات و کاهش روابط تجاری شده است و باید با همکاری اتاق تهران، سفارت ارمنستان و اتاق مشترک سازوکارهایی برای حل این مساله دیده شود.

او گفت: ما با برخی کشورها از جمله چین، سازوکار تهاتر کالا را در دست تدوین داریم تا تراکنش‌های بانکی به حداقل برسد. این سازوکار می‌تواند در مراودات تجاری با کشور ارمنستان نیز به اجرا دربیاید. به ویژه اجرایی شدن توافقنامه اوراسیا زمینه مناسبی برای توسعه روابط تجاری با کشورهای این منطقه از جمله ارمنستان فراهم آورده است.

رئیس اتاق تهران در پایان سخنان خود با اشاره به نقش مهم اتاق مشترک ایران و ارمنستان، ابزار امیدواری کرد که این اتاق بتواند با شناسایی بازرگانان معتبر ایرانی و ارمنی، زمینه ارتباط هر چه بیشتر آنها را فراهم آورد و مشکلات آنها را حل کند.

قدرت اقتصاد ایران در منابع طبیعی و منابع انسانی است

در ادامه این نشست، سفیر ارمنستان در ایران نیز با تقدیر از همکاری اتاق تهران برای برگزاری همایش بررسی راه‌های گسترش مناسبات دو کشور، تاکید کرد که روابط پایدار و دائمی سفارت و اتاق تهران باعث شده است تا تعامل مناسبی بین این دو نهاد در راستای حل مشکلات فعالان اقتصادی شکل بگیرد.

آرتاشس تومانیان با اشاره به روابط کهن و دیرینه دو کشور و دو ملت ایران و ارمنستان تاکید کرد که سفارتخانه ارمنستان در تهران آماده است با به طور شفاف و روشن به بخش خصوصی ایران کمک کند.

او با بیان این که اقتصاد ایران ظرفیت بسیار بالایی در دو حوزه منابع طبیعی و منابع انسانی دارد، افزود: تلفیق این دو منبع و بهره‌برداری مناسب از آن باعث می‌شود اقتصاد ایران قدرت بالایی داشته باشد که تحت تاثیر هیچ مشکل تحمیل شده از بیرون قرار نگیرد.

سفیر ارمنستان با استقبال از پیشنهاد رئیس اتاق تهران مبنی بر تدوین سازوکار تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور، گفت: سفارت، وزارتخانه‌ها و به طور کل دولت ارمنستان جملگی هم‌نظر هستند که روابط تجاری کنونی ارمنستان با ایران باید در درجه اول حفظ و پس از آن توسعه یابد. برای این هدف نیز می‌توان با همفکری و همکاری از روش‌ها و ابزار متفاوت استفاده کرد.

در این نشست هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان، و حسام‌الدین حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران نیز حضور داشتند که در مورد وضعیت جاری مناسبات تجاری و مشکلات موجود توضیحاتی ارائه دادند. بعد از این نشست دوجانبه، همایش بررسی راه‌های توسعه مناسبات تجاری ایران و ارمنستان در دو سالن همایش اتاق تهران با حضور جمع کثیری از فعالان اقتصادی برگزار شد.


منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

امضای دو تفاهم نامه همکاری بین ارس و ارمنستان

مهرتبریز-دو تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد ارس و انجمن توسعه سرمایه گذاری گردشگری و انجمن تورگردانان ارس با فدراسیون گردشگری ارمنستان امضاء شد.

مهرتبریز-دو تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد ارس و انجمن توسعه سرمایه گذاری گردشگری و انجمن تورگردانان ارس با فدراسیون گردشگری ارمنستان امضاء شد.

به گزارش خبرنگارما در تبریز، گروهی از فعالان فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و رسانه ای کشور ارمنستان از منطقه آزاد ارس بازدید کرده و تفاهم نامه های همکاری با دو انجمن فعال در بخش گردشگری ارس امضاء کردند.

این گروه ارمنی در سفر دو روزه به این منطقه با مدیرعامل، معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس دیدار کردند.

دیدار با فعالان بخش گردشگری، روسای پردیس های بین المللی دانشگاه تهران و تبریز و همچنین دانشگاه پیام نور نیز از دیگر برنامه های سفر این گروه به ارس بود.

همچنین بازدید از مراکز گردشگری و اقامتی، رفاهی و تفریحی، تاریخی و طبیعی منطقه آزاد ارس نیز از جمله برنامه های تدوین شده از سوی سازمان منطقه آزاد ارس برای گروه فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و رسانه ای کشور ارمنستان بود.

در این سفر مسئولین اطلاع رسانی و روابط عمومی نهاد نخست وزیری، کمیته دولتی گردشگری، فدراسیون گردشگری، نمایندگان رسانه های دولتی و غیردولتی و دانشگاهی ارمنستان با هماهنگی رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان به میزبانی سازمان منطقه آزاد ارس حضور داشتند.

یادآور می شود، استان آذربایجان شرقی می تواند به عنوان استان معین و منطقه آزاد ارس به عنوان مرکز ایجاد دفتر هماهنگی همکاری های ایران و اتحادیه اورسیا انتخاب شود؛ این گروه ارمنی نیز در ادامه آغاز تجارت ترجیهی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و برای آگاهی و اطلاع رسانی توانمندی های منطقه آزاد ارس به این منطقه سفر کردند.

منبع:مهرتبریز

بدشانسی گردشگران خارجی در ایران با قطع شدن اینترنت بین المللی.

به گزارش اسپوتنیک، با گذشت نزدیک به یک هفته از قطع شدن دسترسی به سایت های خارجی و اینترنت بین المللی در ایران، به غیر از ایرانیان مقیم خارج که نمی توانند با بستگان خود در ایران ارتباط اینترنتی برقرار کنند، گردشگران خارجی هستند که نمی توانند با بستگان خود در کشورشان تماس برقرار کنند. گردشگران خارجی در ایران اغلب ارتباط های خود را از طریق پیام رسان های بین المللی نظیر واتس اپ ،تلگرام و وایبر برقرار می کنند.

در دنیای امروزی که دیگر هر چیزی را از خرید بلیط و رزرو هتل گرفته تا تماس های بین المللی به کمک اینترنت صورت میگیرند، تصور نبود آن به سختی امکان پذیر است. در این رابطه رییس جامعه تورگردانان ایران به خبرنگاران ایسنا گفته است که به شورای عالی امنیت ملی نامه‌ای نوشته است، چراکه ارتباط با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است و خبر نداریم چه تصمیمی برای سفر گردشگران به ایران گرفته‌اند.

به نظر می رسد بسیاری از گردشگران خارجی نیز با خواندن اخبار مربوط به وضعیت اینترنت و ناآرامی های اخیر ایران، از سفر به این کشور منصرف شوند. این موضوع می تواند صدمات مخربی به وجه ایران برای گردشگران مشتاق به بازدید از این کشور بزند.

منبع:اسپوتنیک

گزارش بانک اروپایی بازسازی و توسعه در باره شرایط مناسب سرمایه گذارى در ارمنستان

بانک اروپایی بازسازی و توسعه  گزارش مثبتى در باره بررسى سیاست و آینده سرمایه گذارى در ارمنستان منتشر كرده است. طبق این گزارش كه دو روز پیش منتشر شده است بخش هایى از اقتصاد شامل فنآورى نوین اطلاع رسانى، گردشگرى، نساجى، شراب سازى، داروسازى و كشاورزى از جمله رشته هایى مى باشند كه سودآور بوده و در صورت مشاركت سرمایه گذارى خارجى، انقلاب اقتصادى در ارمنستان واقعأ بوقوع خواهد پیوست. سرمایه گذاران خارجى در این صورت مى توانند میلیاردها دلار منفعت كسب كنند. 
طبق این گزارش علوم عالى، خدمات مالى منطقه اى، بازسازى و خدمات رسانى فرودگاه ها، سلامت غذایى و لجستیك منطقه اى نیز از جمله رشته هایى مى باشند كه داراى آینده خوبى از نظر اقتصادى دارند. در این گزارش همچنین تاکید شده است که مبارزه  دولت جدید ارمنستان علیه  فساد و رشوه خواری و ایجاد  شرایط مساوی  در حوزه های اقتصادی عوامل مهمی برای توسعه و پیشرفت این کشور می باشد.

منبع:رایو عمومی ارمنستان

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Amir Farshbaf
نمایش وضعیت در یاهو

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

ارمنستان در فیس بوک

ساعت فلش

Armenia نیازمندیهای ارمنستان ویزا،اقامت.پاسپورت https://t.me/alikfar

Powered by WebGozar

پیچک

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات